pedramseifinlp
1398/9/6
.
metallurgydata
1397/11/3
بعد از دستگیری میرزا رضا کرمانی و هنگام بازجویى از او پرسیدند چرا حضرت ناصرالدین شاه را کشتی؟

او پاسخ داد: سراسر مملکت را فساد و فقر گرفته و همه تقصیر از او بود،چرا که سر رشته‌ی همه چیز در مملکت به او ختم می‌شد. گفتند این ربطی به والا حضرت ندارد و اطرافیان او مقصرند، او از خیلی امور ناراست بی اطلاع بود.

ميرزا گفت: اگر اطلاع داشت که حقش بود و اگر بی‌اطلاع بود، وای به حال مملکتی که شاهش از این همه ناراستی و فقر و فساد بى اطلاع باشد همان به كه بميرد.
pedramseifinlp
1398/9/6
.
metallurgydata
1397/11/10
چتر دریایی طلایی Crown jellyfish
pedramseifinlp
1398/9/6
.
metallurgydata
1398/3/21
فیسبوک دو ربات‌ هوشمند که زبان خودشان را ابداع کرده بودند تعطیل کرد

پژوهشگران فیسبوک می گویند مکالمه ربات های گفتگوگر «به انشعاب از زبان انسانی به عنوان عامل توسعه زبان خود آنها برای مکالمه منجر شد».

به این ربات ها یاد داده شده بود که توپ ها، کلاه ها و کتاب ها اشیاء ارزشمندی هستند و آنها را بین خودشان داد و ستد کنند. اما از آنجا که تیم فیسبوک هیچ پاداشی برای معامله به زبان انگلیسی در نظر نگرفت، ربات ها رفته رفته زبان خودشان را توسعه دادند.
درووا باترا، پژوهشگر فیسبوک، به «فست کو» می گوید: «[زمانی که] هیچ پاداشی برای پایبند ماندن [ربات ها] به زبان انگلیسی وجود ندارد. عناصر از زبان قابل فهم جدا خواهند شد و کلمات رمز برای آنها ابداع خواهد شد».

او افزود: «مثلا من پنج بار بگویم «این»، برداشت شما این است که من پنج نمونه از این مورد را می خواهم. این موضوع با شیوه ارتباط انسان ها که خلاصه نویسی را ساختند خیلی متفاوت نیست».

پس از تعطیل کردن این گفتگوی نامفهوم میان دو نرم افزار، فیسبوک اظهار داشت که پروژه مذکور یک گام رو به جلوی مهم «برای ساخت ربات های گفتگوگری است که می توانند استدلال، صحبت و مذاکره کنند؛ تمام گام های کلیدی برای ساختن یک دستیار دیجیتال شخصی».

فیسبوک می گوید زمانی که این ربات ها با انسان ها صحبت می کردند، بیشتر افراد نمی توانستند تشخیص دهند که با یک هوش مصنوعی صحبت می کنند، نه یک انسان واقعی.

پژوهشگران می گویند برای انسان ها ممکن نیست که بتوانند زبان هوش مصنوعی را بشکافند و آن را به انگلیسی ترجمه کنند. باترا می گوید: «مهم است به یاد داشته باشیم که هیچ فرد دوزبانه ای وجود ندارد که هم به زبان هوش مصنوعی و هم انگلیسی صحبت کند».
pedramseifinlp
1398/9/6
.
metallurgydata
1398/2/9
نماینده مجلس : اگر در کشورهای دیگر هر لیتر بنزین ۲ دلار است، دستمزد نیروی کار۵۰۰۰ دلار است.
نمی شود شما ‎بنزین را گران کنید و این افزایش قیمت روی ده‌ها کالای دیگر اثر بگذارد آنوقت فوق‌لیسانس مملکت ۱۰۰ دلار ‎حقوق بگیرد!
بنزین

#
pedramseifinlp
1398/9/6
.
metallurgydata
1398/6/13
چند سال طول میکشد تا صاحب‌خانه شویم؟

اگر قیمت مسکن از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۹ ثابت می‌ماند، خانوارها می‌توانستند با کنار گذاشتن هزینه‌ای که در سال ۱۳۷۹ برای مسکن خرج می‌کردند در سال ۱۳۸۹ صاحب‌خانه شوند.

طولانی‌ترین دوره انتظار برای خرید مسکن، مربوط به سال ۱۳۹۷ و به مدت ۳۵ سال است.

یعنی اگر قیمت‌ مسکن در این مدت ثابت بماند و خانوارها حدوداً سالی ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کنار بگذارند، می‌توانند در سال ۱۴۳۱ بالأخره خانه‌دار شوند./ ایرنا
pedramseifinlp
1398/9/6
.
metallurgydata
1398/7/1
رمبش گرانشی (به انگلیسی: Gravitational Collapse) به فرو ریختن یک جسم به درون بر اثر گرانش خودش گفته می‌شود. در هر جسم پایداری این نیروی گرانش با فشار داخلی جسم در تعادل است. اگر نیروی گرانش به سمت داخل از برآیند تمام نیروهای به سمت خارج بیشتر شود، این تعادل از بین می‌رود و رمبشی اتفاق می‌افتد تا زمانی که فشار داخلی بیشتر از نیروی گرانشی شود و تعادل دوباره بر قرار شود.

از آنجایی‌ که معمولاً گرانش نسبت به نیروهای دیگر ضعیف شمرده می‌شود، رمبش گرانشی تنها برای اجسام بسیار پرجرم یا مجموعه‌های پرجرم از اجسام رخ می‌دهد. برای نمونه می‌توان به ستاره‌ها (شامل ستارگان رمبش کرده مانند ابرنواختر، ستاره‌های نوترونی و سیاهچاله‌ها) یا مجموعه‌های بزرگ ستاره‌ها مانند خوشه‌های ستاره‌ای کروی و کهکشان‌ها اشاره نمود.