hajfathi
1397/3/15
☘به یک گنجشک رحم کردی؟!☘

رسول خدا صلي الله عليه و آله:

✅ يُنادِي مُنادٍ في النارِ: يا حَنّانُ يا مَنّانُ نَجِّني مِنَ النارِ، فَيَأْمُرُ اللّه ُ مَلَكا فَيُخرِجُهُ حتّى يَقِفَ بينَ يَدَيهِ، فيقولُ اللّه ُ عزّوجلّ: هل رَحِمتَ عُصفورا.

✅ پيامبر خدا صلى الله عليه و آله:
آواز دهنده اى در دوزخ فرياد مى زند: مهربانا! بخشايشگرا! مرا ازآتش رهايى ده. پس خداوند فرشته اى را فرمان مى دهد كه او را از آتش بيرون مى آوردو در پيشگاه پروردگار مى ايستد. خداوند عز و جلبه او مى فرمايد: آيا تو به گنجشكى رحم كردى؟
📚كنز العمّال: ۵۹۹۲.
hajfathi
1397/3/15
💥شجاعت امام خمینی قدس سره💥

حجت الاسلام انصاری کرمانی می‌گوید:
در ماجرای تصرف لانه جاسوسی، بیشتر مسئولان با این کار مخالف بودند و هر روز مسئله تازه ای مطرح می‌کردند. یکی می‌گفت: با امریکا نمی شود جنگید. دیگری می‌گفت: امریکا در منطقه نیرو پیاده کرده است. یکی می‌گفت: ناوگان امریکا آمده است، ولی امام رحمه الله فرمود: «امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. » همچنین، وقتی یکی از شخصیت‌های انقلابی از توطئه‌های موجود، نزد امام سخن گفت، امام با آرامی دست به سینه ایشان زد و فرمود: «تو چرا می‌ترسی؟ هیچ طوری نمی شود! ».۱
--------
📚 ۱. سرگذشت‌های ویژه از زندگی امام خمینی رحمه الله، ج ۲، ص ۵۷؛ برداشت‌هایی از سیره امام خمینی رحمه الله، ج۲، ص ۳۰۵.
hajfathi
1397/3/13
❤️ اعمـال شب قـدر ❤️

شب نوزدهم مـاه رمضـان اولین شب از شب‌های قدر است و شب قدر همان شبی است که در تمـام سال شبۍ به خوبۍ و فضیلت آن نمۍ‌رسد در آن شب تقـدیـر امور سـال مۍ شود و ملائڪہ و روح به اذن پروردگـار بہ زمین نازل مۍ شوند و خدمـت امـام زمـان(عج) مشـرف مۍ شوند و هـر آنچہ بـراے هر ڪہ مقدر شده است بر امام زمــان(عج) عرضہ مۍ ڪنند و عمـل در آن بہتـر است از عمـل در هـزار مـاه.

اعمـال شب قـدر بر دو نوع است:
❶اول در هـر سه شب انجـام مۍ‌شود
❷ و دیگـری مخصـوص هـر شبۍ است.

🔵 اول: مشتـرڪ شبهاے قــدر

❶ غسل: بهتر است غسل شب قدر در هنگام غروب آفتاب انجام گيرد،كه نماز شام را با غسل بخواند.
❷ دو رکعت نماز وارد شده است: كه در هر ركعت پس از سوره«حمد»، هفت مرتبه«توحيد»خوانده، و پس از فراغت از نماز هفتاد مرتبه بگويد، 〖استغفر اللّه و اتوب اليه〗 در روايت نبوى است: كه از جاى برنخيزد تا خدا او و پدر و مادرش را بيامرزد.
❸ قرار دادن قرآن بر سر.
❹ ده مرتبه ۱۴ معصوم راصدازدن
❺ زیارت امام حسین علیه السلام است؛ در روايت آمده هنگامى كه شب قدر مےشود، منادى از آسمان هفتم از پشت عرش ندا سر می دهد كه خدا هركه را به زيارت مزار امام حسين عليه السّلام آمده آمرزيد.
❻ احیا داشتن این شب‌ها: روايت شده هركه شب قدر را احيا بدارد، گناهانش آمرزيده مےشود، هرچند به شماره ستارگان آسمان و سنگينى كوهها و پيمانه درياها باشد.
❼ صد رکعت نماز
❽ خواندن جوشن کبیر

🌻 مخصوص شب ۱۹ رمضـان🌻

۱- صد مرتبه "اَستَغفُرِاللهَ رَبی وَ اَتوبُ اِلَیه".
۲- صد مرتبه " اَللّهُمَّ العَن قَتَلَةَ اَمیرَالمومنینَ".
۳- دعای "یا ذَالَّذی کانَ..." خوانده شود .
۴- دعای " اَللّهَمَّ اجعَل فیما تَقضی وَ..." خوانده شود.


✨التــــــماس دعــــــــــا✨

✅برای دسترسی به اعمال کامل شب های قدر به مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی مراجعه شود✅

🔸🔹🍃🌸🍃🔹🔸
hajfathi
1397/3/13
💥فقط خدا💥

امام علی (ع) فرمود:

✅اِجْعَلُوا کُلَّ رَجائِکُم لِلهِ سُبْحانَهُ وَ لاتَرْجُوا اَحُداٌ سِواهُ فَإِنَّهُ ما رَجا اَحَدٌ غَیرَ اللهِ تَعالی اِلّا خابَ.
هرچه امید دارید، به خدای سبحان داشته باشید و به کسی جز او امید مبندید، زیرا هیچ کس به غیر خدای تعالی امید نبست، مگر آنکه، ناامید برگشت.
--------
📚میزان الحکمه، ج ۴، ص ۱۹۹۰.
hajfathi
1397/3/11
☘کنترل خشم ☘
یکی از عالمان می‌گوید:
مرحوم آیت الله بروجردی، گاهی عصبانی و ناراحت می‌شد و بر سر طلبه‌ها و شاگردان خود فریاد می‌کشید. یک روز با خدای خود عهد کرد اگر عصبانی شد، یک سال به عنوان کفاره این عصبانیت روزه بگیرد. یک روز به دلیل مسئله ای که پیش آمده بود، بر سر یکی از طلاب فریاد زد، به سرعت پیمانش را به یاد آورد و به دنبال آن، یک سال به جز دو روز عید قربان و فطر (که روزه در آنها حرام است) را روزه گرفت.
--------
📚 قصه‌ها و خاطره ها، ص ۳۶؛ داستان‌هایی از علما، ص ۱۹.
hajfathi
1397/3/9
♨️آخرت گرایی♨️

نقل است روزی یکی از ثروتمندان به آیت الله محمدحسن مامقانی مقداری پول داد و گفت:

با این پول‌ها خانه ای برای سکونت خویش بخرید! آیت الله مامقانی پول را میان طلبه‌ها ونیازمندان تقسیم کرد و حتی درهمی برای خود برنداشت. وقتی این خبر به صاحب مال رسید، نزد ایشان آمد و گفت: من این پول‌ها را دادم تا شما خانه ای برای خود تهیه کنید. مرحوم مامقانی فرمود: «من هم برای خودم بهترین خانه‌ها را در بهشت خریدم». [۱]
--------
📚[۱]: نک: مردان علم در میدان عمل، ۱۳۷۶، چ ۱، ج ۷، صص ۱۷۹ و ۱۸۰.
hajfathi
1397/3/7
🌷خاک پای زائر حسینی شفای درد چشم🌷
آیت الله بروجردی می‌فرماید:
«وقتی که من در بروجرد بودم، از درد چشم رنج می‌بردم. به پزشکان مراجعه نمودم، ولی آنها از معالجه من اظهار ناامیدی کردند. در ایام عاشورا، برخی هیئت‌های عزادار به منزل ما می‌آمدند. من در مجلس عزای امام حسین (ع) نشستم و گریه کردم، درحالی که چشمم به شدت درد می‌کرد. در همان حال به نظرم رسید خاک سر و صورت عزاداران را گرفته و به چشم خود بمالم. پس بدون اینکه کسی متوجه شود، خاک را گرفتم و به چشم خود مالیدم و احساس تخفیف درد کردم و احساس کردم که کم کم درد برطرف می‌شود، به گونه ای که از آن روز تاکنون به هیچ وجه درد چشم من عود نکرده، بلکه چشمم پرنور شده و احتیاج به عینک ندارم».[۱]
--------
📚[۱]: قصه‌ها و خاطره ها، ص ۳۸؛ سیمای فرزانگان، صص ۱۸۶ و ۱۸۷.
hajfathi
1397/3/6
🌷زیارت عاشورا در آخرین لحظه عمر 🌷

آیت الله محمدتقی بهجت می‌فرماید:
«آیت الله حاج شیخ محمدحسین اصفهانی (مشهور به کمپانی) که صاحب آثار و دیوان و از اساتید محترم ما بودند، از درگاه خدا خواسته بودند که لحظه آخر عمرشان زیارت عاشورا بخوانند و بعد قبض روح شوند. که البته، دعای ایشان مستجاب شد و بعد از اتمام زیارت عاشورا از این عالم درگذشتند». [1]
--------
📚[1]: علیرضا خاتمی، داستان‌هایی از علما، قم، انتشارات مهدی یار، ۱۳۷۹، چ ۱، ص ۱۳۲.
hajfathi
1397/3/4
‏چقدر زیباست ‎ام المومنين خواندنت ای مادر ‎ام ابیها .
با افتخار می گویم:
خدیجةُ امی
hajfathi
1397/3/4
😭مردى كه بر قبر شيخ مى گريست😭

يكى از فرزندان مرحوم (شيخ مرتضى انصارى) به واسطه نقل مى كند كه:
مردى روى قبر شيخ افتاده بود وبا شدت گريه مى كرد. وقتى علت گريه اش را پرسيدند، گفت جماعتى مرا وادار كردند به اينكه شيخ را به قتل برسانم من شمشيرم را برداشته نيمه شب به منزل شيخ رفتم.
وقتى وارد اتاق شيخ شدم ديدم روى سجاده
در حال نماز است، چون نشست من دستم را با شمشير بلند كردم كه بزنم در همان حال دستم بى حركت ماند وخودم هم قادر به حركت نبودم به همان حال ماندم تا او از نماز فارغ شد بدون آنكه بطرف من برگردد گفت: خداوند چه كرده‌ام كه فلان كس را فرستاده اند كه مرا بكشد (اسم مرا برد). خدايا من آنها را بخشيدم تو هم آنها را ببخش.
آن وقت من التماس كردم، عرض كردم: آقا مرا ببخشيد، فرمود:
آهسته حرف بزن كسى نفهمد برو خانه ات صبح نزد من بيا. من رفتم تا صبح شد همه اش در فكر بودم كه بروم يا نروم واگر نروم چه خواهد شد بالاخره بخودم جراءت داده رفتم. ديدم مردم در مسجد دور او را گرفته اند، رفتم جلو وسلام كردم، مخفيانه كيسه پولى به من داد و فرمود:
برو با اين پول كاسبى كن.
من آن پول را آورده سرمايه خود قرار دادم وكاسبى كردم كه از بركت آن پول امروز يكى از تجار بازار شدم وهر چه دارم از بركت صاحب اين قبر دارم.
📚داستان هایی از مقامات مردان خدا - صفحه۴
hajfathi
1397/3/4
💥پاداش منتظر💥

كلينى رحمه الله در كتاب «كافى» نقل مى كند: جمعى از شيعيان خدمت امام باقر عليه السلام شرفياب شدند و عرض كردند: ما عازم عراق هستيم از شما تقاضا داريم به ما سفارشاتى بفرمائيد.
✅امام عليه السلام فرمود:
كسانى كه در ميان شما قوى هستند (از نظر جسمى و يا دينى) به اشخاص ضعيف كمك كنند و آنها را تقويت نمايند، و كساني كه ثروتمند مى باشند به فقرا احسان و بخشش كنند، اسرار ما را پراكنده و فاش نكنيد، امر ما را كه مربوط به ولايت و شئون امامت است منتشر نسازيد، و هرگاه حديثى از ما به شما رسيد (كه مخالف بود با آنچه مى دانيد يا راوى آن مورد اطمينان نبود) اگر يك شاهد يا دو شاهد از كتاب خدا بر آن يافتيد به آن عمل كنيد و گرنه خوددارى كنيد و به آن عمل نكنيد تا درباره آن پرسش كنيد و برايتان روشن شود.
✅واعلموا أنّ المنتظر لهذا الأمر له مثل أجر الصائم القائم، ومن أدرك قائمنا فخرج معه فقتل عدوّنا كان له مثل أجر عشرين شهيداً، ومن قُتل مع قائمنا كان له مثل أجر خمسة وعشرين شهيداً.
✅و بدانيد كه منتظر اين امر (يعنى برقرارى دولت كريمه اهل بيت عليهم السلام) پاداش روزه دار شب زنده دار خواهد داشت، هر كس قائم ما را درك كند و با او خروج نمايد و دشمنان ما را به قتل رساند پاداش بيست شهيد به او دهند، و كسى كه در راه يارى آن حضرت شهيد شود پاداش بيست و پنج شهيد خواهد داشت. [۱]
--------
[۱]: الكافى: ۲۲۲/۲ ح۴، بحار الأنوار: ۷۳/۷۵ ح ۲۱ و شرح طولانى در ذيل آن آورده است، براى اطّلاع به آنجا مراجعه كنيد.
[ترجمه کتاب نفیس (القطره): قطره ای از دریای فضایل اهل بیت علیهم السلام - جلد۱،صفحه۷۶۸]
hajfathi
1397/3/3
💥مرگ اندیشی 💥

میرزا مهدی شیرازی، از دانشمندان بزرگ و مراجع دینی، قبری را در حیاط خانه اش در کربلا کنده بود. وی همچنین، کفن خود را در سجاده اش گذاشته بود و وقتی نیمه‌های شب برای نماز شب از خواب برمی خاست، کفن را می‌پوشید و سپس داخل قبر می‌شد و با خود می گفت: «ای میرزا مهدی! اکنون خود را مرده و این قبر را قبر خود فرض کن که تو را در آن به خاک سپرده اند. حال چه عمل شایسته ای داری؟ » و با خود این گونه می‌گفت و می‌گریست و سپس این آیه را می‌خواند: «حَتّی إِذا جاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قالَ رَبّ ِ ارْجِعُونِ لَعَلّی أَعْمَلُ صالِحًا فیما تَرَکْتُ کَلاّ إِنّها کَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلی یَوْمِ یُبْعَثُونَ؛ آن گاه که مرگ یکی از ایشان فرا رسد، می‌گوید: پروردگارا! مرا بازگردان، شاید من در آنچه وانهاده ام، کار نیکی انجام دهم. نه، چنین نیست. این سخنی است که او گوینده آن است و پیشاپیش آنان، برزخی است تا روزی که برانگیخته خواهند شد. » (مؤمنون: ۹۹ و ۱۰۰) سپس می‌گفت: «ساکت شو! تو شایسته بازگشت به دنیا نیستی. فرصت‌ها را از دست دادی. »... و بار دیگر می‌گفت: «برخیز! خدا به تو مهلت داد تا چه کنی». [۱]
--------
📚[۱]:سید محمدرضا غیاثی کرمانی، قصه‌ها و خاطره ها، قم، نجابت، ۱۳۸۵، چ ۱، ص ۷۹، (ترجمه: قصص و خواطر، نوشته: عبدالعظیم مهتدی بحرانی، قم، نوید اسلام، ۱۳۷۸، ص ۱۵۴).
hajfathi
1397/3/2
⬛⬛⚠️🚷📡📡📡
🎥 ببینید | فیلمی که یهودی ها به دنبالش میگردند تا آن را نابود کنند!!!
🚷🚷🚷
آن را ببینید و نشر دهید؛ تا بماند
hajfathi
1397/3/2
🔆نا امیدی خطرناک🔆

✔خطرناک ترین نوع ناامیدی، ناامیدی از رحمت خداست؛ چراکه درهای توفیق را بر روی انسان می‌بندد و انسان را به ورطه پوچی و هیچی می‌کشاند. این نوع از ناامیدی، تنها دچار کافران و گمراهان می‌شود: «إِنّهُ لا یَیْأَسْ مِنْ رَوْحِ اللّهِ إِلاّ الْقَوْمُ الْکافِرُونَ؛ جز گروه کافران کسی از رحمت خدا نومید نمی شود». (یوسف: ۸۷)
✔ناامیدی از رحمت الهی ریشه‌هایی از جمله بدگمانی به خدا، انتظارهای بیجا، تکبر و ناشکیبایی در برابر مشکلات و مصیبت‌ها دارد که باید مراقب این حالات بود.
✔امید به رحمت و توفیق الهی، مشروط به امیدواری و خوش بینی به خداست و خدا نسبت به هرکس براساس دیدگاه او، عمل می‌کند.
✔از امام رضا (ع) نقل شده است:
اَحْسِنِ الظَّنَّ بِاللهِ فَإنَّ اللهَ عَزَّوَجَلَّ یَقُولُ: اَنَا عِنْدَ ظَنِّ عَبْدِیَ الْمُؤمِنِ بِی اِنْ خَیْراً فَخَیراً، وَ اِنْ شَرَّاً فَشَرًّا. [۱]
به خدا گمان نیک داشته باش؛ زیرا خدای عزوجل می‌فرماید: من نزد گمان بنده مؤمن خویشم، اگر گمان او به من نیک باشد، مطابق آن با او رفتار می‌کنم و اگر گمانش به من بد باشد، باز هم مطابق گمان بدش با او عمل می‌کنم.
👌حاصل سخن آنکه ناامیدی که از آثار بدبینی به خداست، باعث سلب توفیقات می‌گردد.
--------
📚[۱]: محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی، اصول کافی، تحقیق: علی اکبر غفاری، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۸۸ه. ق، چ ۳، ج ۲، ص ۷۲.
عوامل سلب توفیق - صفحه ۳۴
hajfathi
1397/3/1
❓سوال:آیا اجازه گرفتن فرزندان بالغ به هنگام ورود به اتاق پدر و مادر که در آیه ۵۹ سوره نور آمده است آیا مراد همان اجازه گرفتن در سه زمان ویژه ای است که در آیه ۵۸ (آیه قبل ) بیان شده است یا علاوه بر آن سه زمان ویژه در هر زمان دیگری هم که خواستند وا رد شوند باید اجازه بگیرند؟

✔جواب:آیه ۵۸ حکم مملوک‏ها و اطفال نابالغ را بیان کرده است و می‏فرماید: بردگان شما و هم چنین کودکانتان که به حد بلوغ نرسیده‏اند در سه وقت از شما اجازه بگیرند. اما بعد از این سه وقت گناهی بر شما و بر آن‏ها نیست (که بدون اجازه وارد شوند) و بر گرد یک دیگر بگردید. اما در آیه مورد بحث (آیه ۵۹) حکم افراد بالغ را بیان می‏کند که در همه اوقات باید اجازه بگیرند.
در واقع دو آیه فوق، بین نابالغان و بالغان تفاوت قائل شده است. شاید علت این تفاوت آن باشد که زندگی نابالغان آن قدر با زندگی پدران و مادران آمیخته است که اگر بخواهند در همه حال اجازه بگیرند مشکل خواهد بود. و از این گذشته احساسات جنسی آن‏ها هنوز به طور کامل پیدا نشده است؛ ولی نوجوانان بالغ طبق این آیه که اذن گرفتن را به طور مطلق برای آن‏ها واجب دانسته موظفند در همه حال به هنگام ورود بر پدر و مادر اذن بطلبند.
البته این اذن مخصوص به مکانی است که پدر و مادر در آن جا استراحت می‏کنند، وگرنه وارد شدن در اطاق عمومی هیچ مانعی ندارد.۱
+==========================
📚۱. ر.ک: تفسیر نمونه، آیت اللّه‏ مکارم شیرازی و دیگران، ج ۱۴، ص ۵۴۱ـ۵۴۲، دارالکتب الاسلامیة.
hajfathi
1397/3/1
💥تسلیم امر الله💥

✔نقل است در شب اول شهادت مرحوم حاج آقا مصطفی، امام خمینی رحمه الله به خانه او رفت تا به عروسش تسلیت بگوید. وقتی امام از دری وارد شد که همیشه آقا مصطفی از آن در به استقبال و پیشواز ایشان می‌آمد، عروس امام (دختر مرحوم آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری یزدی) خود را به دامان ایشان انداخت و گفت: «چکار کنم؟ مصطفی کجاست؟ » اگرچه صحنه دل خراشی بود، ولی امام با استقامت ویژه خود اشکی نریخت و با حالتی استوار، خطاب به عروس و نوه هایشان فرمود:
✅«صبر کنید، به خاطر خدا صبر کنید! مصطفی امانتی بود و از دستمان رفت».
--------
📚روزنامه اطلاعات، ش ۲۱۱۸۴، ۱/۸/۱۳۷۶ (ویژه نامه بیستمین سالگرد شهادت آیت الله سیدمصطفی خمینی)، ص ۸. ؛ پا به پای آفتاب، ج۲، ص ۴۶.
hajfathi
1397/2/29
♨️ضیافت ترک♨️

‏امام(ره):
این ضیافت هم جز ترک، چیزی نیست. ترک هواها، ترک خودی ها، ترک منی ها، منیت ها، اینها همه در این میهمانخانه است و ما باید حساب کنیم ببینیم که آیا وارد شدیم در این میهمانخانه یا اصلاً وارد نشدیم؟!

📚صحیفه نور،ج۲۰،ص۲۱۰
hajfathi
1397/2/28
💥تأثیر الفاظ 💥

✅ناصر الدین شاه به ملاّ علی کنی رحمه الله گفت: «این مسخره بازیها چیست که شما آخوندها در آورده اید؟ مگر چند تا لفظ چه تأثیری دارد که با «انکحت و زوّجت» زنی حلال می‌شود و با چند کلمه، زنی حرام می‌گردد‌»

✅ملاعلی کنی تا این را شنید، شروع کرد به ناسزا گفتن؛ و چند فحش ناموسی جانانه، نثار ناصر الدین شاه کرد. شاه عصبانی شد و در حالی که صورتش سرخ شده بود گفت: «آقا! از شما بعید است. چرا فحش می‌دهید‌»
ملاعلی خندید و گفت: «شما که گفتید چند کلمه، هیچ تأثیری ندارد! پس چطور شد که همین چند کلمه شما را غضبناک کرد؟!‌»
hajfathi
1397/2/28
💥خوشا به حال روزه دار💥

الإمامُ عليٌّ عليه السلام :
نَومُ الصائمِ عِبادَةٌ، و صَمتُهُ تَسبيحٌ، و دُعاؤهُ مُستجابٌ، و عَمَلُهُ مُضاعَفٌ. إنّ للصائمِ عِندَ إفطارِهِ دَعوَةً لا تُرَدُّ .;

امام على عليه السلام :
خوابِ روزه دار ، عبادت است و خاموشى او، تسبيح و دعايش، پذيرفته و عملش، دو چندان . براستى كه براى روزه دار به هنگام افطار دعايى است كه در درگاه خدا ردّ نمى شود.
📚الدعوات : 27/45، 46 .
hajfathi
1397/2/26
♨️چاه نکن بهر کسی♨️

▫️مردى در اصفهان با عصا به همسرش زد و اتفاقاً در اثر اين ضربه از دنيا رفت.
▫️ مرد كه قصد كشتن همسرش را نداشت و از طرفى از بستگان او هراسناك بود با شخصى مشورت كرد تا او را كمك فكرى دهد تا از اين گرفتارى نجات يابد.
▫️آن مرد به او پيشنهاد كرد جوان زيبايى را به منزل برده و در كنار آن زن به قتل برسان. وقتى بستگان همسرت تو را مورد سؤال قرار دادند بگو اين جوان با زوجه من مباشرت داشته است و هر دو را كشتم. مرد ساده لوح قبول كرد و جوانى را به منزل
آورد و به قتل رساند.
▫️وقتى اقوام زن از حادثه قتل همسرش سؤال كردند آنچه را كه از آن مرد در مشورت فرا گرفته بود بيان كرد و بستگان زن قانع شدند و بلكه او را تحسين كردند.
▫️مرد حيله گرى كه در مشورت طرح قتل آن جوان را داده بود خود جوان زيبارويى داشت كه شب به منزل نيامد. به نزد آن مرد رفت و پرسيد آنچه گفتم عمل كردى؟
پاسخ داد: آرى.
گفت: ببينم جوانى را كه به قتل رسانده اى چه كسى بوده است؟ همين كه نظر كرد ديد پسرش را به توصيه او به قتل رسانده است. از اين حادثه پريشان شد و خاك بر سر مى ريخت. امّا كار از كار گذشته بود و فهميد چاهى كه كَند خود در آن افتاد!
📚عبرت های ماندگار - صفحه۵