اعظم وحدتی
1395/8/17
یر بهداشت خبر داد؛
اعزام تیم های درمانی به عراق/ آماده باش ۱۰ بیمارستان کشور
سفر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شاهرود
شناسهٔ خبر: 3817455 - دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۷
سلامت > درمان
وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر تیم های امدادی و تخصصی ایرانی به عراق اعزام شده اند و تمام امکانات برای بستری و درمان مجروحان انفجار سامرا در کشور آماده است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر سیدحسن هاشمی درباره اقدامات انجام شده برای انتقال مجروحان انفجار عراق، اعلام کرد: تعداد ۸۸ نفر از مجروحان ایرانی مجروح در این جنایت به ایران منتقل شدند و انتقال ۱۱ نفر دیگر که امکان جابجایی آنها در حال حاضر وجود ندارد در اولین فرصت به کشور اعزام می شوند.

وی افزود: در کشور همه امکانات برای بستری و درمان مجروحان آماده است و علاوه بر ۱۰ بیمارستان اختصاص یافته برای بستری و مداوای مجروحان، چند تیم تخصصی نیز به عراق اعزام شده اند که اقدامات اولیه درمانی را از همان جا انجام دهند.

هاشمی تاکید کرد: با توجه به محدودیت های درمانی در عراق و همزمانی این انفجار با عملیات آزادسازی موصل و محدودیت بیشتر، ترجیح ما بر این است که مجروحان ایرانی به کشور منتقل شده و با بهترین امکانات مورد مداوا قرار بگیرند

وزیر بهداشت در مورد انتقال پیکر قربانیان این جنایت نیز گفت: سازمان حج و زیارت وظیفه انتقال پیکر قربانیان را بر عهده خواهد داشت و اولویت اول وزارت بهداشت رسیدگی به درمان مجروحان است.

هاشمی، از آمادگی پزشکی قانونی کشور برای شناسایی قربانیان احتمالی ای که امکان شناسایی آنها وجود ندارد نیز خبر داد و گفت: طبق آمار اولیه ارائه شده این انفجار ۹ کشته به جا گذاشته که از این تعداد هفت نفر از هموطنان ما بوده اند.
اعظم وحدتی
1395/8/17
فتر اتحادیه اروپا بزودی باز نمی شود/فردا؛ دیدار ظریف با میشل عون
نشست خبری بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه
شناسهٔ خبر: 3817622 - دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۴
سیاست > سیاست خارجی
سخنگوی وزارت خارجه گفت: بحث باز شدن دفتر اتحادیه اروپا در تهران با توجه به بروکراسی موجود در اتحادیه و زمان بر بودن مساله بررسی آن در داخل، در کوتاه مدت محقق نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز(دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران در خصوص اسارت ۲۱ خدمه صیادان ایرانی در سومالی و مسئولیت نهادهای مختلف و وزارت امور خارجه اظهار داشت: با سومالی رابطه ای نداریم و تلاش های بسیاری توسط وزارت خارجه و دیگر نهادها برای آزادی آن عزیزان صورت گرفته ولی چون دزدان دریایی رباینده آنها است این کار را پیچیده تر میکند.

وی گفت: باید با ظرافت بیشتری کار برای آزادی آنان صورت گیرد و اطلاع رسانی این موضوع در ابعاد رسانه ای چندان کمکی به این مساله نمی‌کند و کار دشوار و پیچیده ای است و با تلاش های صورت گرفته تعدادی از اینها در این مدت آزاد شدند و به ایران برگشتند.

قاسمی افزود: تقسیم وظایفی وجود دارد یین نهاد های مختلف و با توجه به حساسیت و پیچیدگی موضوع اجازه دهید در همین حد بسنده کنم که این موضوع فراموش نشده و پیگیری می شود و همه ما در تلاشیم این مساله را به شکل مطلوب حل کنیم.

چهارشنبه نخستین دور مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران و روابط ایران و اروپا با توجه به قطعنامه اخیر پارلمان اتحادیه اروپا اظهار داشت: قطعنامه پارلمان اتحادیه اروپا در نوع خودش کم‌نظیر و جدید بود. با توجه به تجربه‌ای که از آنها داریم و شاید در ۳۰ بند موضوعات بین اروپا و ایران را در آن قطعنامه شاهد هستیم که دارای نکات منفی و مثبت بسیاری است.

قاسمی ادامه داد: لذا مجموعه ای از نکات مثبت و منفی در آن قطعنامه است که توسط اکثریت اعضا نیز این قطعنامه به تصویب رسید ولی همانطور که می دانید قطعنامه های پارلمان اروپا ضمانت اجرایی ندارد و صرفا جنبه توصیه ای دارد.

وی گفت: روابط ما با اروپا از گذشته در سطوح مختلفی برقرار بوده است و بعد از اجرای تحریم های ظالمانه از سوی شورای امنیت سازمان ملل قطع شد ولی مجددا در پسابرجام این مذاکرات و روابط میان ما و اتحادیه اروپا برقرار شده است و نخستین مذاکره میان مقامات دو طرف هم چهارشنبه این هفته در بروکسل برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: مذاکره میان ایران و اتحادیه اروپا ادامه دار خواهد بود. رابطه ما با اروپا دارای پیچیدگی‌ها و ویژگی های خاص خود است ولی نفس نشست و آغاز مذاکرات فیمابین را مثبت می‌دانیم و امیدواریم بتوانیم با مذاکرات مشکلات پیش روی دو طرف را حل و فصل کنیم.

باز شدن دفتر اتحادیه اروپا در ایران در کوتاه مدت محقق نمی شود

قاسمی با بیان اینکه مساله دفتر اتحادیه اروپا در تهران موضوعی است که از طرف آن اتحادیه مطرح شده است و ما نیز در داخل در حال بررسی آن هستیم، افزود: بحث باز شدن دفتر اتحادیه اروپا در تهران با توجه به بروکراسی موجود در اتحادیه و زمان بر بودن مساله بررسی آن در داخل، در کوتاه مدت محقق نخواهد شد.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۴۰ دفتر اتحادیه اروپا در نقاط مختلف جهان وجود دارد و این نکته هم اضافه کنم که عدم وجود دفتر اتحادیه در تهران به معنای عدم فعالیت آنها در کشور ما نیست چرا که تعداد زیادی از اعضای اتحادیه در تهران سفارت دارند و می توانند با تقسیم وظایف میان خود، بخشی از امور مربوط به اتحادیه را دنبال کنند.

شبکه پیچیده صدور ویزا در اطراف سفارتخانه ها

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص این موضوع که مشکلات بر سر راه ایرانیانی که می خواهند از بعضی از سفارتخانه ها ویزا دریافت کنند وجود دارد، گفت: با توجه به تقاضاهایی که برای سفر به کشورهای مختلف از سوی شهروندان ما وجود دارد آنها به سفارتخانه های مختلفی مراجعه می کنند. مدتی است که شاهدیم شبکه پیچیده‌ای در اطراف برخی سفارتخانه ها وجود دارد که با طرح این مساله که می توانند در اخذ ویزا با سرعت بیشتری اقدام کنند، پول های هنگفتی را از شهروندان می گیرند و ایرانی ها را دچار مشکل می کنند.

قاسمی اظهار داشت: حدود دو ماه پیش ما این مساله را مطرح کردیم و این آگاهی را دادیم که برخی در اطراف سفارتخانه ها با این روش کلاهبرداری می کنند و به شهروندان گفتیم که از این راه استفاده نکنند.

وی گفت: ما دستورات لازم را به مراجع قضایی، امنیتی و اطلاعاتی دادیم و وضعیت را رصد می کنیم و اگر این مساله ادامه دار باشد ناچار باید ورود کنیم و برخورد قاطعی را در این زمینه انجام دهیم.

دوتابعیتی ها نمی توانند از ایران در کشورهای خارجی شکایت کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص طرح شکایت برخی افراد دو تابعیتی از ایران اظهار داشت: ما افراد دو تابعیتی را به رسمیت نمی شناسیم یعنی تابعیت دوم آنها برای ما مدنظر نیست و آنها را ایرانی می شناسیم و شهروندان ایرانی تلقی می کنیم لذا بر اساس این فرضیه تصور ما بر این است که آنها نمی توانند شکایتی علیه ایران در خارج از کشور مطرح کنند تا به وسیله آن بخواهند ادعای خسارتی را علیه ما به کرسی بنشانند.

مقامات مصری برنامه ای برای سفر به ایران ندارند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مطرح شدن سفر وزیر نفت مصر به ایران در رسانه ها اظهار داشت: آنطور که اطلاع دارم هنوز موضوع سفری از جانب مقامات مصری به ایران را نداریم و آنچه که شنیده می شود تصور می کنم بیشتر موضوعی است خبری و رسانه ای و منابع این خبر هم خیلی مستند و دقیق نیستند.

وی افزود: وزارت امور خارجه مصر هم این سفر را به تهران تکذیب کرده ولی همینطور که گفتم از طریق کانال های رسمی و دیپلماتیک تاکنون پیامی از جانب کشور مصر برای این سفر نداشتیم.