alnesae_alarbaeen
1395/8/13
پایبندی به قوانین اعلام شده توسط رسانه های رسمی کشور، شرعا و اخلاقا لازم و ضروری است. و تهیه ویزا برای سفر اربعین، یکی از این قوانین است.
کمیته فرهنگی، آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی
1395/8/13
واکاوی علت پخش شایعه امکان لغو ویزای اربعین95، در فضای مجازی

مسئول کارگروه رسانه ها و فضای مجازی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین تشریح کرد: واکاوی علت پخش شایعه امکان لغو ویزای اربعین95، در فضای مجازی

مصاحبه با مسئول کارگروه رسانه ها و فضای مجازی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین در واکاوی علت پخش شایعه امکان لغو ویزای اربعین95، در فضای مجازی:

در حالی که ایام نخست از ماه صفر را سپری می کنیم و وقوع رویداد عظیم راهپیمایی اربعین و مغناطیس حسینی، شمارش معکوس خود را آغاز کرده است، شاهد تلاش معدود رسانه ها در جهت نشر اخباری در خصوص لغو ویزا برای اربعین 95 هستیم که به منظور روشن شدن دلایل پخش چنین شایعاتی در فضای مجازی، در گفتگوی اختصاصی با سیدمحمدرضا خوشرو، مسئول کارگروه رسانه ها و فضای مجازی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین به واکاوی علت پخش این شایعه با رویکرد بررسی تحلیل رسانه ایی، می پردازیم:

دلایل شیوع هر از چندگاهی خبر لغو ویزا برای اربعین را چه می دانید؟ و این اخبار از سوی چه رسانه هایی منتشر می شود؟

این رویداد که تقریبا همه ساله در حال تکرار است و با توجه به تاکیدات مکرر و مستمر مسئولین رسمی دولت های ایران و عراق مبنی بر عدم لغو ویزای اربعین در امسال، دلایل برخی رسانه ها در انتشار چنین شایعاتی باید در فضای تحلیل رسانه ایی مورد بررسی قرار گیرد.

طبیعتا برخی رسانه های دست چندم و غیررسمی همواره از هر تلاشی برای بیشتر دیده شدن و جذب مخاطب، فروگذار نخواهند کرد.

در رویداد پرمخاطبی چون مراسم اربعین حسینی، خیل عظیمی از مشتاقان زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در تکاپوی مهیا شدن برای سفر و آماده سازی مقدمات و دنبال کردن اخبار آن هستند و از سوی دیگر جمعیت زیادی که به دلایل مختلف از حضور در این سفر بازمانده اند و با نگاه حسرت امیز و گاه اشک الود در حال نظاره اخبار این رویداد میباشند. که چنین ظرفیت هایی برای این فرصت طلبان، طعمه مناسبی است تا با درج اخبار کذبی نظیر امکان لغو ویزا، آنها را به سمت سایت ها و کانال های خویش جذب نمایند.

دسته دیگری از رسانه ها نیز هستند که در چنین شرایطی تلاش می کنند تا با درج اخبار تکذیب شده سال های قبل، قبح ایجاد شده برای تصور و انتظار برای لغو ویزا را بشکنند. و این در حالیست که رسانه های رسمی کشور ماه ها تلاش کرده اند تا زایران و مشتاقان زیارت حضرت ثارالله(ع) را از نحوه ثبت نام و اخذ ویزا در سال جاری مطابق مقررات اعلامی ستادهای ایران و عراق آگاه سازند.

به نظر شما این رسانه ها چه اهدافی را دنبال می کنند؟

دست اندرکاران این گونه رسانه ها تصور میکنند که با ایجاد چنین قبح شکنی هایی می توانند به مسئولین ذی ربط فشار بیاورند که در راستای لغو ویزا اقدام نمایند و این درحالیست که با اطلاع رسانی دقیق و شفاف رسانه های رسمی کشور، عموم مردم آگاه و بصیر، در ضرورت تهیه ویزا برای اربعین 95 به قطعیت رسیده اند و مطابق تلاش ایران برای لغو ویزا و مخالفت دولت عراق با چنین اقدامی، لزوم اخذ ویزا برای عموم مردم مورد اطلاع رسانی عمومی قرار گرفته است.

با توجه به اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران تکریم ملت و دولت عراق و احترام به قوانین و مقررات این کشور است، ضرورت تهیه ویزا برای سفر اربعین در امسال، بارها مورد تاکید همه مراجع عظام تقلید، مقام معظم رهبری و مسئولین ارشد نظام و ستاد مرکزی اربعین قرار گرفته است.

پیامدهای انتشار چنین شایعاتی را چگونه می دانید؟

متولیان این معدود رسانه ها بایستی آگاه باشند که این گونه تحرکات رسانه ای جز ایجاد حس بی اعتمادی در بین برخی مردم و به وجود آمدن فضای ناامن به واسطه تهییج و مطالبه گری عده ای جهت خروج بدون ویزا و بروز مشکلات دیگر امنیتی، پیامد و نتیجه دیگری نخواهد داشت.

وظیفه متولیان و فعالان عرصه رسانه در مقابله با انتشار چنین شایعاتی چیست؟

ضروری است فعالان عرصه رسانه ای به خصوص شبکه های اجتماعی نسبت به اینگونه نشر شایعات بی توجهی نشان داده و با پوشش مناسب اخبار صحیح و منتشره از مراجع رسمی، حربه های ناامن سازی فضای معنوی و حساس این روزهای منتهی به مراسم اربعین حسینی را ناکام گذارند.

http://alarbaeen.ir/Read/Literature/20889

alnesae_alarbaeen
1395/7/30
توصیه های ضروری به بانوانی که قصد حضور در پیاده روی اربعین حسینی را دارند.
alnesae_alarbaeen
1395/7/30
از اول آبان ماه همراه با رادیو اربعین خواهیم بود....
alnesae_alarbaeen
1395/6/23
شورای راهبری بانوان ستاد اربعین کشور