Touragahi Touragahi
1395/9/5
جاذبه های گردشگری گرگان

جاذبه های گردشگری گرگان
جاذبه های گردشگری گرگان- مقدمه

جاذبه های گردشگری گرگان بسیار است. اما قبل از آشنایی با جاذبه های گردشگری گرگان بایستی این شهر را بهتر شناخت.

بنای شهر گرگان را به گرگین میلاد حاکم مازندران نسبت داده اند و گرگان از گرگین گرفته شده است. گرگان در قدیم استرآباد نامیده می شد و بنای شهر را به استرزن خشایار شاه نسبت می دهند و لذا به آن استرآباد گفته اند. به تعبیری دیگر استر به معنای استاره یا ستاره است و به دورانی مربوط می شود که ستارگان مورد توجه بوده و در این جا رصد خانه ای وجود داشته که نام ستارگان یا ستاره آباد معروف بوده است. از سویی استر به معنی قاطر و چهار پاست و می گویند محل قرق اسب و استر گرگین بوده است بنابراین به آن استرآباد گفته اند.

در روایت دیگر هیرگان از ویرگان گرفته شده و ویرگانا در ادبیات قدیم به معنی گرگ است و در اوائل سلطنت کیانیان چون اهالی هیرگانی تابع سلطنت کیان بوده و از سلاطین مازندران تمکین نمی نموده اند بنابراین اهالی مازندران از روی استخفاف آن ها را گرگان گفته و شهر گرگان به همین مناسبت این نام را گرفته است.
در تورآگهی جاذبه های گردشگری گرگان را مطالعه نمایید.
امامزاده اسحق (ع) (از جاذبه های گردشگری گرگان)

امامزاده اسحق در محله سرچشمه گرگان قرار دارد و از جاذبه های گردشگری گرگان محسوب می شود. بنای این امام زاده هشت ضلعی است و متعلق به قرن نهم هجری است. در چهار سوی ضریح اشعاری نوشته که او را از سلاله هفتمین امام شیعیان معرفی می کند. این بنا دارای تزئینات آجری، محراب گچ بری و دولنگه، در قدیمی و صندوق چوبی نفیس بر روی مرقد می باشد.

مرقدی که داخل صندوق چوبی مشبک قرار داده شده از گچ است. در ورودی چهار بدنه آن آیاتی از قرآن به خط کوفی باقی مانده است. در بالای طاق محراب امام زاده کتیبه ای کوفی از گچ دیده می شود و در داخل محراب هم تزئین گچ بری زیبایی وجود دارد. تمامی امام زاده از داخل به صورت چهار گوش است که مانند سقف آن مسطح و گچ کاری شده است. در چهار گوش صندوق چوبی امام زاده کتیبه ای به خط کوفی در دو ردیف بالا و پایین دیده می شود. در سال 1364 شمسی ضریح فلزی بر روی مرقد نصب شده است.

در تورآگهی جاذبه های گردشگری ایران را مطالعه نمایید.


موزه گرگان (از جاذبه های گردشگری گرگان)

موزه گرگان در کاخ سلطنتی واقع در پارک شهر گرگان در سال 1343 افتتاح شد و تا سال 1358 دایر بوده است لکن ساختمان فعلی موزه گرگان در خیابان شهدا و جنب امام زاده عبدالله قرار دارد. این موزه در سال 1355 به عنوان موزه سنگ قبر افتتاح شد و در بهمن 1367 به صورت موزه منطقه درآمد. موزه گرگان به سه بخش باستان شناسی، مردم شناسی و بخش سنگ مزار که در گورستان های قدیمی به دست آمده تقسیم می شود.
پارک جنگلی قرق (از جاذبه های گردشگری گرگان)

این پارک در بیست و سه کیلومتری شرق گرگان و در کنار جاده واقع گردیده است. بلندترین نقطه آن 600 متر و کوتاهترین نقطه آن 40 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مساحت آن 650 هکتار است. این پارک محل نگهداری گوزن های بومی جنگل های شمال ایران است. این پارک دارای دو حلقه چاه عمیق است که آب آن لوله کشی شده است و از کیفیت بالایی برخوردار است. از ویژگی های این پارک داشتن پارک وحش می باشد علاوه بر این دارای امکانات برق رسانی، سرویس بهداشتی، پارک کودکان، محدوده کمپینگ، پیک نیک، پناهگاه های چوبی، نمازخانه، رستوران و فروشگاه و ساختمان های انتظامی و نگهبانی می باشد. بازدید از این پارک بیشتر در فصول بهار و تابستان است.
چشمه آب گرم زیارت (از جاذبه های گردشگری گرگان)

این چشمه در 12 کیلومتری جنوب گرگان قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری شهر گرگان است. برای بازسازی مردم مورد استفاده قرار گرفته است.
باران کوه (از جاذبه های گردشگری گرگان)

یکی از نقاط بسیار دیدنی و جذاب واقع در جنگل شصت کلاته غرب شهر گرگان است.
پارک جنگلی النگ دره (از جاذبه های گردشگری گرگان)

این پارک در 3 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان قرار دارد و از پوشش درختان منحصراً جنگلی برخوردار است. رودخانه ای از وسط آن می گذرد و دارای سه چشمه آب با کیفیت مطلوب می باشد.

از اینکه مجله گردشگری تورآگهی رو مشاهده می کنید سپاسگذاریم.
مسجد جامع گرگان (از جاذبه های گردشگری گرگان)

این مسجد جنب بازار اصلی، بازار سنتی و قدیمی نعلبندان شهر گرگان قرار دارد و 1600 متر مربع مساحت دارد. طبق روایت تاریخ ساخت بنای اصلی آن مربوط به سال 804 هجری بوده و در عصر سلجوقیان احداث شده است که از این دوره تنها مناره آجری آن باقی مانده است و دارای کتیبه ای به خط کوفی می باشد. بانی آن از اهل تسنن و از ترکمن های طایفه ایمر معرفی کرده اند. در داخل مسجد و بر دیوارهای ایوان غربی آن سنگ نوشته های زیادی نصب شده است. منبر قدیمی و تاریخی که تاریخ 859 هـ ق و 1018 هـ ق روی آن حک شده در ایوان غربی نگهداری می شود. این مسجد چندین بار از جمله در زمان شاه عباس اول و شاه عباس دوم صفوی در سال 996 و 1029 هـ ق مرمت شده است.
مدرسه عمادیه (از جاذبه های گردشگری گرگان)

مدرسه عمادیه در محله درب نو گرگان قرار دارد. یک بنای یک طبقه است. در هر طرف بنای ایوانی است. در ایوان شرقی تدریس می شده و سه ایوان به فضاهای بیرون مدرسه راه دارند.

مدرسه عمادیه یک حیاط مرکزی دارد و در اطراف بنا 19 حجره قرار دارد که مخصوص اسکان طلاب بود. پوشش بنا ترکیبی است از طاق های جناقی و شیروانی که در طاق های جناقی آجر و در شیروانی مدرسه چوب و نی و سفال به کار رفته است. کرسی چینی در معماری عمادیه آن را از رطوبت حفظ می کند و چهار ردیف پلکان، نمای آجر مدرسه، حوض آب وسط حیاز و کف سنگ فرش آن از ویژگی های معماری عهد صفویه در شمال ایران است. پس از ساخت حوزه علمیه جدید در گرگان از مدرسه عمادیه برای تدریس استفاده نمی شود. این بنا امروز در اختیار کانون های مذهبی است.

مدرسه عمادیه از سوی میراث فرهنگی در فهرست بناهای تاریخی و آثار ملی با شماره 2465 به ثبت رسیده است.


تورنگ تپه (از جاذبه های گردشگری گرگان)

تورنگ تپه در 17 کیلومتری شمال شرقی گرگان و 60 کیلومتری جنوب شرقی دریای خزر قرار دارد و از چندین تپه با برجستگی نزدیک به هم تشکیل شده است. نخستین فصل سال حفاری در تورنگ تپه در سال 1310 هـ ش توسط «وولیسن» آمریکایی انجام شد. سپس بعد از یک وقفه طولانی در سال 1340 هـ ش «ژان دهه» فرانسوی سیزده فصل کاوش را به طور منظم در این محل انجام داد.

نتایج حاصل از این کاوش ها نشان دهنده سکونت انسان در 5000 سال پیش از میلاد در این منطقه بوده است که علاوه بر آثار دوران پیش از تاریخ آثاری از دوران عصر برنز (مفرغ)، عصر آهن، دوره هخامنشی، دوره اشکانیان، ساسانیان و دوره اسلامی از محل به دست آمده است. آن چه در تورنگ تپه جالب توجه است وجود قلعه ای از دوره ساسانیان (قرن سوم تا پنجم میلادی) است. این بنا با پلان دایره ای شکل از خشت ساخته شده است و زمان احداث آن به دوره ای اشکانیان می رسد. بر طبق متون موجود، از حضور دهکده ای از همان دوره در همسایگی تپه بزرگ خبر داده می شود اما یافته های ناچیز باستان شناسی گواهی بر آن نیست. درباره دوره های قبل از مغول، در روی تپه شواهد نسبتا کمی به دست آمده است.

در تپه تورنگ سه طبقه متمایز تشخیص داده اند. طبقه بالا شش متر عمق داشته و باقی مانده های گورستانی از دوره آهن از یک تا 2 متر ضخامت قرار دارد. در پائین این طبقات باقی مانده دیواره های دهکده ای بود که آتش آن را از میان برده و در آن 45 قبر به دست آمده است.

در قبر ها همراه مردگان ظروف سفالی درخشانی به رنگ های قرمز خاکستری و اشیائی از برنز به دست آمده است. طبقه دوم شش تا هشت متر عمق داشته و چیز فوق العاده ای پیدا نشده است. طبقه سوم در پای تپه قرار داشته و در اعماق 10 متری قرار گرفته بود. در این طبقه میان خاکستر و آجر دو قبر پیدا شده که در آن سفال خاکستری تیره رنگ وجود داشت و تزئینات آن به وسیله ابزاری شبیه شانه انجام گرفته بود. در هر یک از سه طبقه سفال های قرمز با نقوش سیاه رنگ پیدا شده است. همچنین چند مجسمه کوچک بسیار زیبا از جنس گل پخته قرمز و زیورهایی از دوران سلجوقی به دست آمده است.تورآگهی ارائه دهنده برترین پیشنهادهای مسافرتی

اگه قصد سفر به کیش رو دارید حتما برترین پیشنهادهای تور کیش آژانس های مسافرتی ایران را ببینید.

ارزانترین تور کیش از مشهد را در اینجا مشاهده نمایید.

برترین تور کیش های ایران رو از اینجا مشاهده نمایید.
Touragahi Touragahi
1395/9/3
تور کرمانشاه از مشهد
تور کرمانشاه از مشهد

phone
email
خراسان رضوی مشهد
قیمت : 741,000 تومان
تورهای داخلی تور کرمانشاه
58 بازدید
تاریخ ثبت آگهی : ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
آخرین بروز رسانی : ۱۳۹۵/۰۸/۰۵
مشهد- خیابان سناباد- نبش سناباد 44- آژانس سریع سیر خراسان

آژانس مسافرتی سریع سیر خراسان- تور ویژه کیش از مشهد

بسته پیشنهادی شماره 1: تور ویژه کرمانشاه از مشهد

تاریخ: 1395/08/27 - 1395/09/01

مدت: 3 شب و 4 روز

پرواز: رفت:کیش ایر- برگشت معراج

هتل: آپارتمان کوروش- دو تخته 690000 / سه تخته 627000

خدمات آژانس: مشاوره گردشگری تخصصی شهر شیراز

بسته پیشنهادی شماره 2: تور ویژه کرمانشاه از مشهد

تاریخ: 1395/08/27 - 1395/09/01

مدت: 3 شب و 4 روز

پرواز: رفت کیش ایر- برگشت معراج

هتل: 5 ستاره لاله

اتاق: 2 تخته 952000 تومان/ 3 تخته 870000 هزار تومان/ 4 تخته 890000

خدمات هتل: صبحانه

خدمات آژانس: مشاوره گردشگری تخصصی شهر شیراز

برای کسب اطلاعات بیشتر و تغییر تاریخ تور با آژانس سریع سیر خراسان تماس بگیرید.

آژانس مسافرتی سریع سیر خراسان

بسمه تعالی

باسلام و احترام ؛

باستحضارمی رساند شرکت خدمات مسافرت هوایی جهانگردی وزیارتی سریع سیر خراسان با سابقه طولانی و برخورداری از کادری مجرب و کارآزموده وقرارداد با معتبرترین شرکتهای هواپیمایی که از ایمنی و نظم خاصی برخوردارمی باشند فعالیت می نماید و همواره در طول سابقه چندین ساله در جهت رضایتمندی شهروندان عزیز گام بر می دارد.

گرچه هر یک از شهروندان عزیز لذت سفر با این آژانس را در سابقه دیرینه تجربه نموده اند، بر خود لازم می دانیم همچنان گذشته پذیرای شما با برنامه ها و تسهیلات جدید که متعاقباً اعلام خواهد شد باشیم.

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

طاق بستان
بیستون
بازار سنتی کرمانشاه
تکیه معاون الملک
سراب نیلوفر
باغ گلها کرمانشاه
باغ پرندگان کرمانشاه
پارک کوهستان
مساجد تاریخی کرمانشاه
معبد آناهیتا

آژانس مسافرتی سریع سیر خراسان مجری ارائه دهنده انواع تورهای داخلی و خارجی

با ما تماس بگیرید.
Touragahi Touragahi
1395/9/3
تور ویژه هتل داریوش کیش از مشهد
تور ویژه هتل داریوش کیش از مشهد

phone
email
خراسان رضوی مشهد
www.sareeseir.com
قیمت : 410,000 تومان
تورهای داخلی تور کیش
95 بازدید
تاریخ ثبت آگهی : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
آخرین بروز رسانی : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
در صد تخفیف بازدید کنندگان : 5 درصد
خراسان رضوی-مشهد-خیابان سناباد-نبش سناباد44 پلاک 454 آژانس سریع سیر خراسان

تور ارزان هتل داریوش کیش از مشهد با آژانس مسافرتی سریع سیر خراسان

بسمه تعالی

باسلام و احترام ؛

باستحضارمی رساند شرکت خدمات مسافرت هوایی جهانگردی وزیارتی سریع سیر خراسان با سابقه طولانی و برخورداری از کادری مجرب و کارآزموده وقرارداد با معتبرترین شرکتهای هواپیمایی که از ایمنی و نظم خاصی برخوردارمی باشند فعالیت می نماید و همواره در طول سابقه چندین ساله در جهت رضایتمندی شهروندان عزیز گام بر می دارد.

گرچه هر یک از شهروندان عزیز لذت سفر با این آژانس را در سابقه دیرینه تجربه نموده اند، بر خود لازم می دانیم همچنان گذشته پذیرای شما با برنامه ها و تسهیلات جدید که متعاقباً اعلام خواهد شد باشیم.

تور ویژه کیش را در بزرگترین و بهترین هتل های کیش تجربه کنید.

تورکیش هتل بزرگ داریوش *5 با خدمات کامل فقط 750 ت
تورکیش هتل بزرگ ارم *4 فقط و فقط 490ت
تور کیش هتل تعطیلات *2 فقط 410 ت

برای کسب اطلاعات بیشتر با آژانس مسافرتی سریع سیر خراسان تماس حاصل فرمائید.
Touragahi Touragahi
1395/9/3
خراسان جنوبی و روستاهای آن

روستاهای استان خراسان جنوبی

چنشت-روستای خراسان جنوبی

روستای چشنت در 50 کیلومتری شمال غربی سربیشه قرار دارد. اقلیم آن، معتدل و کوهستانی است و رودخانه چشنت از جنوب آن می گذرد. اسن روستا قدمتی کهن دارد و در دوره های مختلف تاریخی مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفته است. مردم روستای چشنت به زبان فارسی با لهجه محلی سخن می گوسند و مسلمان و پیرومذهب جعفری هستند. فعالیت اقتصادی غالب مردم روستا زراعت، دامداری و باغداری است.
استقرار روستا در منطقه میانکوهی، چشم انداز کوهستانی زیبا و جذابی به آن بخشیده است. روستا در میان باغات گردو و انواع میوه ها محصور شده است و مناظر زیبایی از تلفیق طبیعت و بافت مسکونی متراکم آن پدید آمده است.
از جاذبه های مهم و طبیعی روستا می توان به غار چنشت و غار چهل چاه اشاره کرد. در این غار ها استخوان ها به جا مانده از مردگان (در وضعیت های مختلف) و آثار و نشانه های زندگی گذشتگان مانند سفال، چوب، پارچه، چرخ نخ ریسی و دیوار های گچی مشاهده شده است.

در غار چهل چاه که بیش از هزار و چهارصد سال قدمت دارد، استخوان اجساد 14 نفر مرد و زن و کودک یافت شده است. نزدیکی غارها به زیارتگاه سیر حامد علوب و طبیعت بکر و سرسبز اطراف آن ها وبازدید گردشگران بسیاری از این روستا شده است. مردم محلی در مورد این غار عقاید مذهبی ویژه ای دارند.


برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر در روستای چنشت آئین ویژه ای دارد که شامل مراسم نوحه خوانی، سینه زنی، تعزیه، شبیه خوانی، نخل گردانی، مشعل گردانی، علم بندی و علم گردانی است. علم ها اغلب بانی و علم چی دارند که امری موروثی است و از پدر به پسر بزرگ تر منتقل می شود. هفت منبر یکی دیگر از مراسم سنتی است که توسط طنان در غروب عاشورا برپا می شود. در چنشت، هنگام فوت افراد عادی نیز علم می بندند.


مراسم سنتی عروسی روستا با آئین های ویژه و در مراحل مختلف برگزار می شود. لحن موسیقایی مردم، طبیعت دلنواز و پشتوانه بسیار غنی موسیقی خراسان جنوبی، این روستا را به یکی از خاستگاه های مقام های خراسانی تبدیل کرده است. بهره گیری از این موسیقی در عید نوروز، اعیاد مذهبی و در رقص های گروهی مردان و زنان تبلور می یابد. رقص چوب بازی خراسان همراه با نوای ساز های دهل و کرنای خراسان و دو بیتی خوانی در این روستا بسیار مرسوم است.


روستای چنشت به نسبت سایر روستاهای خراسان جنوبی، کمتر دچار تحولات و تغییرات فرهنگی شده است و فرهنگ روستایی آن محفوظ مانده اند. استفاده از لباس محلی در بین مردم روستا به ویژه زنان رایج است.
زعفران، کشک محلی، زرشک، گردو و بادام خشک و قالیچه های بسیار کوچک و نوعی گبه، سوغاتی های معروف چنشت هستند. از غذاهای رایج و لذیذ این روستا می توان به انواع آش ها، آبگوشت های محلی، اشکنه و کشک محلی اشاره کرد.


فورگ-روستای خراسان جنوبی

زوستای فورگ، از روستاهای منطقه باستانی قهستان است و در 12 کیلومتری جنوب غربی شهر اسدیه قرار دارد. روستای تاریخی فورگ در کوهپایه استقرار یافته و آب و هوای آن به ویژه در بهار و تابستان بسیار مطبوع و دلپذیر است. مردم روستای فورگ به زبان فارسی سخن می گویند. آنان مسلمان و پیرو مذهب تسنن می باشند.

روستای فورگ با بافت مسکونی متراکم در شیب کوهپایه استقرار یافته و بافت مسکونی آن به صورت پلکاتی توسعه یافته است. معماری روستا زیبا و ترکیبی از معماری کویری و مناطق سردسیری است. حواشی ودخانه در میان که از جنوب روستا می گذرد، در فصول مساعد سال بسیار سر سبز و زیباست.

آثار و ابنیه تاریخی و کهن این منطقه از دیرینگی فرهنگ و تمدن اقوام ساکن آن حکایت دارد. قهستان، خاستگاه یکی از اقوام ایرانی به نام ساگارت بوده است که بخشی از چهاردهمین ساتراپ هخامنشی به شمار می رفته است. آثار تاریخی متعددی در شهر اسدیه و روستای فورگ بر جای مانده است.

قلعه فورگ مهم ترین اثر باستانی این منطقه است. این قلعه در 10 کیلدمتری جنوب شهر اسدیه واقع شده و از بناهای دوره افشاریه است. فضاهای داخلی قلعه از شرق به غرب شامل سه قسمت محل زندگی حاکم و اطرافیان او بوده است. قلعه مجموعا 18 برج داشت که اکنون تعدادی از آنها به جا مانده است. یرخی منابع، این قلعه را یکی از قلاع مورد استفاده پیروان حسن صباح می دانند. حمام و حوض میرزای فورگ از آثار دوره افشاریه است که در کنار هم و در درون بافت تاریخی با ورودی های جداگانه قرار دارند.

در موسیقی این روستا، ریتم های پنج ضربی خراسانی متداول است. ترانه های محلی و دو بیتی خوانی های مردم روستای فورگ، زیبا و گوش نواز است. اجرای رقص گروهی دوره، مجمعه و اصولی در مراسم شادی و جشن های عروسی رواج دارد. از بازی ها و ورزش های بومی این روستا مس توان به تیله بازی، بجول بازی، لپر بازی و کشتی محلی اشاره کرد.

مردم روستای فورگ از پوشاک سنتی بلوچی استفاده می کنند. مهم ترین و زیبا ترین صنایع دستی این روستا الچیش یا نوعی زیور آلات زنانه و دخترانه است. گلیم، جاجیم و قالی از دیگر صنایع دستی این روستا است. زعفران، زرشک، ادویه، کشک محلی و خشکبار به ویژه توت خشک و آلو سوغاتی های روستای فورگ می باشند.


ماخونیک-روستای خراسان جنوبی

روستای ماخونیک در 70 کیلومتری جنوب شرقی سر بیشه و 30 کیلومتری مز ایران- افغانستان واقع شده است. آب و هوای آن در بهار و پاییز ملایم و دلپذیر، در زمستان ها سرد و در تابستان ها گرم و خشک می باشد. روستای ماخونیک در حدود 300 سال قدمت دارد و کلمه ماخونیک را به معنای چشمه ما ترجمه شده است که به زبان محلی به معنای سرمای زیاد است.

مردم روستای ماخونیک به زبان فارسی با گویش محلی خراسانی سخن می گویند. آن ها مسلمان و اهل تسنن هستند و همینطور مردم روستای روستای ماخونیک نسبت به مردم روستای پیرامون قد کوتاه تری دارند و به همین دلیل نیز اشتهار منطقه ای یافته اند.

درآمد مردم ماخونیک از فعالیت های دامداری و کارگری در معدن سنگ گرانیت تامین می شود. زراعت روستا بسیار محدود است روستای ماخونیک بر شیب تند دامنه کوه استقرار یافته و بافت مسکونی بسیار متراکم و توده ای دارد. اکثر خانه ها، یک مر پایین تر از سطح زمین، در یک طبقه با سقف مسطح و درهای بسیار کوتاه ساخته شده اند. در ساخت خانه های روستای ماخونیک از مصالحی مانند سنگ، چوب و شاخ و برگ درختان استفاده شده است.

قسمت اعظم خانه ها سنگ های صافی تشکیل می دهد که روی آن ها را با مخلوط کاهگل، ساروج و سنگریزه پوشانیده اند. از جاذبه های معماری ماخونیک فقدان کوچه های صاف و هموار که همه کوچه ها شیب دارند. روستای ماخونیک به دلیل معماری ساده و سنتی و موقعیت بکر آن مورد توجه گردشگران و پژوهشگران اجتماعی است. از جاذبه های تاریخی این روستا می توان به سنگ نگاره های ماخونیک، برج و خانه های قدیمی آن اشاره کرد.

سنگ نگاره ها در نزدیکی قنات ماخونیک قرار گرفته اند و طرح های چوپانی و نقش های حیواناتی مانند بز کوهی و درخت سرو بر روی آنها نقر شده است. برج قدیمی روستا با معماری سنتی و از مصالح بسیار ابتدایی ساخته شده است و به برج گل انجیر نیز مشهور است. یکی از سنت های رایج و ویژه مردم این روستا، رسم بر این است که بزرگان خانواده گرد هم می آیند و دختر و پسر را طبق شرایط خاص نامزد می کنند. این نامزدی اغلب طولانی مدت است تا دختر و پسر طبق رفت و آمد همدیگر را بهتر بشناسند.

مردم روستای ماخونیک از پوشاک محلی بلوچی استفاده می کنند. مهم ترین صنایع دستی روستای ماخونیک شامل فرش، سبد، تور، پلاس و تولید ظروف سفالی است. کشک محلی، عناب، سیر و سبد حصیری، معروف ترین سوغات این روستاست.
Touragahi Touragahi
1395/9/3
آشنایی با روستاهای خراسان شمالی

روستاهای استان خراسان شمالی

اسپیدان-روستای خراسان شمالی


روستای اسپیدان(اسفیدان)، در میان دره ای زیبا استقرار یافته و پیرامون آن را کوه های مرتفعی فا گرفته اند. این روستا با شهر بجنورد 45 کیلومتر فاصله دارد و آب و هوای آن، معتدل کوهستانی است. اسپیدان، بیش از 8 قرن قدمت دارد و یکی از روستاهای معروف خراسان شمالی است. زیارتگاه محمد باقر و بافت کهن روستا نشانگر قدمت تاریخی آن است.
روستا نشانگر قدمت تاریخی آن است.


مردم روستای اسپیدان بهزبان ترکی صحیت می کنند و مسلمان و پیرو مذهب جعفری هستند درآمد اکثر آن ها از فعالیت زراعی، باغداری، دامداری و صنایع دستی تامین می شود.
بخشی از واحد های مسکونی روستا به صورت پلکانی بر دامنه کوه ساخته شده و در قسمت هایی، از دیواره کوه و سنگ های بزرگ آن به عنوان حصار واحد مسکونی استفاده شده است. بیشتر خانه ها در دو طبقه با بالکن های دراز و چوبی، سقف مسطح و دیوار های گل اندود ساخته شده اند. معابر روستتا با شیب زیاد، پیچ در پیچ و باریک اند.

گذر رودخانه اسپیدان از غرب آبادی، طراوت و سرزندگی فراوانی در روستا پدید آورده است. حواشی این رودخانه و باغ های اطراف آن، مکان مناسبی برای اتراق و گذران اوقات فراغت گردشگران است. چشمه آب معدنی و آبشار هنرور در فاصله 3 کیلومتری روستای اسپیدان واقع شده اند. چشمه، آبشار و طبیعت سرسبز اطراف آن، گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند.


غار خزانه هنرور که در گذشته مسیر آب چشمه بوده است، در نزدیکی چشمه هنرور قرار دارد و مسیر آن پیچ در پیچ است.
ارتفاعات پیرامون روستا، با پوشش جنگل های تنک خزری زیبایی خاصی دارد. زیبایی خاصی دارد.


این ارتفاعات، محل زیست انواع جانوران و پرندگان مانند آهو،کبک و گراز می باشد و از مناسب ترین مکان های کوهنوردی، سنگ نوردی و غارنوردی است. باغ های میوه آبشار بارگاه و چشمه گری آب از دیگر جاذبه های طبیعی روستاست.


زیارتگاه محمو باقر منسوب به امام موسی کاظم (ع) از مکان های مذهبی و مورد احترام مردم روستاست. مدرسه علمیه حاج آخوند از آثار تاریخی و مذهبی روستای اسپیدان به شمار می روند.
مردم روستای اسپیدان در روز اول فروردین و در هنگام تحویل سال نو، کنار زیارتگاه جمع می شوند و چای و شیرینی و غذای نذری احسان می کنند. تعطیلات نوروز را در طبیعت اطراف روستا سپری می کنند و در روز سیزده به در در اطراف آبشار هنرور اتراق می کنند. بازی مرسوم ایام نوروز، خان ده روز است.


کشتی با چوخه، ریسمان کشی، تیمخ تسمه، گرفتن کبک در زمستان، درنا (برای خانم ها) و اوپشتک از بازی ها و ورزش های بومی روستاست. قشمه و دوتار از سازهای محلی روستا هستند که در مراسم جشن و شادی همراه با آواز خوانندگان محلی نواخته می شوند.
قالی بافی و چادر بافی ازصنایع دستی مردم روستای اسپیدان است. غذاهای محلی متنوعی در روستا طبخ می شوند؛ از جمله می توان به فطیر مسکه، قورمه، کاچی، آش پلو، آش قلیه، آش رشته، دانیک، اشکنه قوروت (کشک) و مربای مغز گردو اشاره کرد.
استان خراسان شمالی-ایران را زیبا ببینیم
دشت-روستای خراسان شمالی

روستای دشت در 85 کیلومتری شمال غربی شهر جاجرم واقع شده و اقلیم معتدل کوهستانی دارد.

مردم این روستا به زبان های ترکی، کردی و فارسی سخن می گویند. مسلمان و پیرو مذهب جعفری هستند. اقتصاد روستا بر فعالیت های زراعی، باغداری، و دامداری استوار است. معماری سنتی روستا تناسب جالبی با محیط طبیعی پیرامون خود دارد. کرانه های دودخانه دائمی ارغنه در بهار و تابستان، پذیرای طبیعت گردان و گردشگران است. ارتفاعات پیرامون روستا با پوشش نیمه جنگلی و مرتعی، از چشم انداز های رنگارنگ و جذابی دارند.

تپه های دو شکلی، قم و کلاته حسن از آثار پیش از میلاد و از نشانه های قدمت استقرار انسانی در این ناحیه می باشند. سردابه های دشت قزلر قلعه، قزتپه و گورستان قدیمی از دیگر آثار تاریخی روستاست.

مراسم عید نوروز، سیزده بدر و جشن برداشت گندم با آئین های ویژه برگزار می شود. انواع آواز های محلی به زبان اقوام ساکن روستا، در مراسم عروسی و جشن ها، با همراهی انواع سازها رواج دارد. کشتی با چوخه، بازی محلی روستاست. انواع کباب، خورشت، آش و نان محلی از غذاهای روستاست.


زو ارم-روستای خراسان شمالی

روستای کوهپایه ای زوارم با آب و هوای معتدل کوهستانی در 28کیلومتری جنوب شرقی شیروان قرار دارد. این روستا قدمتی هفتصد ساله دارد و در گذشته مرکز خان نشین منطقه بوده است. صنیع الدوله در کتاب مطلع الشمس و ناصر الدین شاه در سفرنامه خراسان از روستای زوارم یاد کرده اند و جزئیاتی از مشاهدات خود در روستا را یادداشت نموده اند.

تپه دیت ریزارک و قزلر قلعه نشانگر استقرار و قدمت روستای زوارم است. اسم روستا، در گذشته دوا لدرم بوده است که بعد ها به زوارم به معنی دره بهشت تغییر یافته است. مردم روستای زوارم به زبان های کردی، ترکی و فارسی سخن می گویند. مسلمان و پیرو مذهب جعفری هستند. درآمد اکثر مردم روستا از فعالیت های زراعی، دامداری، باغداری و صنایع دستی تامین می شود.

در اطراف روستا، انواع گیاهان دارویی و خوراکی مانند کاسنی، کاکوتی، گون، زیره، ساری گل و کمای می روید که توسط روستائیان جمع آوری، عمل آوری و فروخته می شود. عرق چهل گیاه یکی از محصولات داروییروستاست.

روستای زوارم، با بافت مسکونی متمرکز در شیبیملایم استقرار یافته است.جریان چشمه های پر آب و باغ های سرسبز درون بافت قدیمی، زیبایی آن را دو چندان کرده است.

در منطقه ییلاقی زوارم که در طول 25 کیلومتر از ابتدای دره زوارم تا کوه های تخت میرزا و شخری امتداد می یابد، چشمه سارهد، آبشار ها، حوضچه های سنگی، کوه های سر به فلک کشیده، باغ های میوه، رودخانه پر آب، مراتع غنی و انواع گیاهان دارویی و خوراکی، چشم انداز بسیار زیبابب از طبیعت را به نمایش گزاشته اند.

حواشی رودخانخ پر آب زوارم، اتراق گاه گردشگران است. اوچ دوشی از مکان های تفرجگاهی روستاست که سه چشمه ی جوشان دارد. این چشمه ها، از دامنه کوه به طرف دره سرازیر می شوند.

یخدان که درگذشته به عنوان سنگر نیز مورد اشتفاده قرار می گرفت چشمه ای به همسن نام دارد که به عنوان آبمعدنی یخدان معروف است. رو به روی چشمه یخدان، چشمه کوچک دیگری به نام دامچی جریان دارد. میم لی، دره ای پر آب و سرسبز با چشمه ها، باغ ها و النگ زارهای فراوان است.

انتهای این دره به زلزله خانه و چقر النگ با چشمه های معروف قاینار چشمه قرمز چشمه و تخت میرزا در کوهای شاه جهان منطقه شخری، با انواع درختان و باغ های بزرگ گردو، از مناطق ییلاقی روستاست.

دسترسی این منطقه، از طریق دره ها و گذرگاهای صعب العبور پر آب و سرسبز مسیر است. شخری چندین چشمه پر آب دارد و در گذشته، ییلاق خوانین بوده است.

آثار برج و بارو ها و خانه ای مخروبه ای در آن به جا مانده است.

قزلر قلعه، دژی محکم و تسخیر ناپذیر است که در بلند ترین نقطه ارتفاعات روستا ساخته شده است و راهی صعب العبور و دیوار های قطور سنگی دارد. از دیگر آثار تاریخی آن است.

کشتی باچوخه از بازی های محلی روستا میباشد و انواع آواز ها و آهنگ های کردی و ترکی همراه با سازهای دوتار و کمانچه، در مراسم عروسی و جشن های روستا رواج دارد. نوازندگان حرفه ای دوتار که به بخشی معروفند، در صدر مجلس می نشینند.

افراد میانسال و کهنسال روستا از لباس محلی استفاده می کنند. قالی بافی از صنایع دستی روستا است. انواع آش رشته و دوغ، اشکنه و فطیر مسکه از غداهای محلی روستاست
Touragahi Touragahi
1395/9/3
شناسایی روستاهای چهارمحال و بختیاری

روستاهای چهارمحال بختیاری

روستای دزک- چهار محال و بختیاری

روستای دزک در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد قرار دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان، معتدل با زمستان های سرد می باشد. این روستا در گذشته از اتراقگاه های خوانین عشایر بختیاری بوده است. مردم روستای دزک به زبان فارسی با گویش لری سخن می گویند، آن ها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. اقتصاد این روستا بر فعالیت های زراعی، دامداری، باغداری، صنایع دستی و امور خدماتی استوار است.


روستای دزک به دلیل استقرار در یک ناحیه کوهستانی، مناظر طبیعی بکر، چشم انداز های زیبا و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. باغات وسیع و سرسبز، مراتع حاصلخیز، ارتفاعات پیرامون، با غارهای طبیعی و آثار تارسخی به جا مانده از گذشتگان، اهمیت و جذابیت گردشگری ویژه ای به این روستا بخشیده است.


باغات سرسبز و مصفای امیر آباد و باغ بالا از جاذبه های طبیعت زیبای روستای دزک است. این باغات چشم انداز های زیبایی دارند و ار ساله گروه کثیری از گردشگران را به سوی خود جذب می کنند. قنات گلینک نیز از دیگر جاذبه های روستا است. غار تخت ( مشهد مطلب) و غار کوه تاپو، از مهم ترین غار های آهکی ارتفاعات اطراف روستاست که چشمه سارانی نیز در آن ها جاری است. چشم انداز کوه برف پسر در زمستان بسیار زیباست.


بنای عمارت یا قلعه دزک از جمله آثار تاریخی جالب و دیدنی روستای دزک است. قلعه دزک، توسط لطفعلی خان امیر مفخم بختساری و با تاثیر پذیری از معماری قصر های اروپایی ساخته شده است.

جالب تدین قسمت این قلعه تالار سفره خانه و اتاق آئینه آن است. علانه علی اکبر دهخدا در زمان انقلاب مشروطه، مدتی در این قلعه زندگی کرده است.در حال حاضر بخش هایی از قلعه فرو ریخته و از مجموع چهار برج، تنها دو برج آن باقی مانده است. بخش هایی از اتاق آئینه نیز دچار فرسایش و ریختگی آینه ها شده است.این بنا در شمار بناهای ثبت شده تاریخی ایران است.

در داخل روستای دزک ساختمان یک حمام قدیمی با جد مانده که به احتمال زیار قدمت آن به دوره قاجار می رسد. این حمام نیز یکی از آثار دیدنی و جالب توجه روستای دزک است.
مهم ترین صنایع دستی مردم روستای دزک، انواع قالی های دستبافت است که همراه کشک و قاراقوروت به بازار عرضه می شود.


روستای دیمه چهار محال بختیاری

روستای دیمه در 10 کیلومتری شمال شرقی چلگرد و در نزدیکی کوهرنگ قرار دارد. این روستای کوهستانی از سطح دریا، در حدود 2240 متر ارتفاع دارد. اقلیم آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و برفگیر است. دیمه از ییلاق های عشایر بختیاری بوده است که در قرن اخیر به روستا تبدیل شده است. چشمه دیمه معروف ترین اثر طبیعی این روستا است و از تفرجگاه های طبیعی آن نیز به شمار می رود.

مردم روستای دیمه با گویش بختیاری سخن می گویند، مسلمانان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. درآمد مردم این روستا از طریق فعالیت های زراعی، دامداری، صنایع دستی و کار در کارگاه های بسته بندی آب آشامیدنی تامین می شود.

دشت لاله های واژگون از زیبایی های منحصر به فرد این روستاست که در فصل بهار با رنگ های واژگون سرخ و زرد، مناظر شگفت انگیز وصف ناپذیری پدید می آورند.

چشمه دیمه از زیبا ترین جاذبه های طبیعی روستا است. در اطراف و مسیر این چشمه، مراتع حاصلخیز گسترده اند و درختان بلند بلوط، کیکم و سایر درختان سردسیری، قامت برافراشته اند. به گفته کارشناسان آب های معدنی آب چشمه دیمه بهترین آب آشامیدنی شناخته شده در جهان است. در پیرامون روستای دیمه، چشمه های دیگری نیز وجود دارد که حواشی جذاب و سرسبزی دارند.

دیمه کیکاووس و دیواره صد گزی این روستا بسیار معروف است و به اعتقاد مردم روستا این دیواره از دوره پادشاهان باستانی ایران به یادگار مانده است. بر سر راه دیمه به چلگرد بر بالای تپه ای ک اکنون گورستان عمونی روستا است، قطعه سنگ هایی به طول دو متر مشاهده می شود، که به صورت عمومدی و مورب در زمین فرو رفته اند و منظره ای شبیه به دلمن ها ( قبور پیش از تاریخ) پدید آورده اند.
به نظر مردم روستا این گورها به گبرها تعلق دارند.

مراسم عروسی در روستای دیمه، با آداب و سنن محلی و غالبا در فصل های بهار و تابستان برگزار می شود. موسیقی رایج در میان مردم روستا به بیت مشهور است و معروف ترین آن ها مقام گله داری، برزگری، ابوالقاسم خان و مقام شیر علی مردون است. استفاده از پوشاک محلی در میان افراد مسن و کهنسال روستا مشاهده می شود. کشتی محلی، چوگو، بردکل و هفت بنگ از مهم ترین ورزش ها و بازی های رایج در روستاست.

مهم ترین غذاهای محلی متداول در روستای دیمه عبارتند از: کباب بختیاری، آش کاردی ( کاردین) و آش دوغ. و مهم ترین سوغات این روستا شامل سبزیجات کوهی و فراورده های لبنی می باشد
Touragahi Touragahi
1395/9/3
جاذبه های گردشگری گلستان

جاذبه های گردشگری گلستان
جاذبه های گردشگری استان گلستان - مروری کلی

جاذبه های گردشگری گلستان بسیار است. اما در ابتدا بایستی با موقعیت جغرافیایی این استان بیشتر آشنا شد.

استان گلستان در جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است و از شمال به جمهوری ترکمنستان و از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان و از غرب به استان مازندران محدود می باشد و در سال 1376 از استان مازندران منتزع و به استانی مستقل تبدیل شده است. دارای 11 شهرستان، 18 شهر و 6/1 میلیون نفر جمعیت است که حدود نیمی از جمعیت را ترکمن ها تشکیل می دهند.
در تورآگهی با جاذبه های گردشگری استان گلستان بیشتر آشنا شوید.
آب و هوای استان گلستان

موقعین طبیعی و جغرافیایی استان گلستان شامل جنگل، دریا، کوه و دشت و از نظر آب و هوایی دارای اقلیم مدیترانه ای و بیابانی است.

استان گلستان به علت دارا بودن شرایط مساعد اقلیمی و زیست محیطی از دوران پیش از تاریخ به عنوان یکی از مراکز استقرار بشری مورد استفاده قرار گرفته است.
در تورآگهی با جاذبه های گردشگری استان گلستان بیشتر آشنا شوید.

جغرافیای طبیعی استان گلستان بر معماری شهرها و روستاها تأثیر مستقیم داشته است.

شهر گمیشان استان گلستان(جاذبه های گردشگری استان گلستان)

شهر گمیشان بعد از شهر گرگان دارای بافت با ارزش فرهنگی است. این شهر در 55 کیلومتری شمال غرب شهر گرگان و در شهرستان ترکمن واقع است. بافت گمیشان دارای معماری سنتی دوره های قاجار و پهلوی است. فرم شیروانی بنا، سکوسازی، بهره گیری وسیع از چوب از ویژگی های معماری این شهر است. سبک معماری شهر به صورت معماری روسی اجرا شده است.
در تورآگهی با جاذبه های گردشگری استان گلستان بیشتر آشنا شوید.
مناطق روستایی از جاذبه های گردشگری گلستان

مناطق روستایی که دارای جاذبه های زیادی برای گردشگران است عبارتند از:

روستاهای شاهکوه، منطقه کوهپایه و جنگلی روستای زیارت، منطقه دشت و جلگه ای روستای بناور و قارقی.
در تورآگهی با جاذبه های گردشگری استان گلستان بیشتر آشنا شوید.

مردم استان گلستان به سه گروه عمده فارس و ترکمن و مهاجر تقسیم می شوند. فارس ها در نواحی مرکزی و جنوبی ساکن هستند و اکثریت جمعیت را تشکیل می دهند و به دو گروه فارس های بومی و مهاجر تقسیم می شوند و مذهب آن ها شیعه می باشد. ترکمن ها در نواحی شمال استان سکونت دارند. زبان آن ها ترکمنی و مذهب آن ها سُنی است.

گروه مهاجرین اغلب سیستانی، بلوچ، سمنانی و خراسانی می باشند.

در این استان 118 بقعه معتبر وجود دارد که مهمترین آن ها بقعه متبرکه امام زاده عبدالله (ع) از اولاد امام موسی کاظم (ع) در شهر گرگان، بقعه امام زاده محمد بن زید (ع) از اولاد امام سجاد (ع) در آزادشهر و بقعه امام زاده یحیی (ع) از اولاد امام حسن مجتبی (ع) در گنبدکاووس است.
در تورآگهی با جاذبه های گردشگری استان گلستان بیشتر آشنا شوید.

مجله گردشگری تورآگهی ایده ای نو در ارائه مطالبی منحصر به فرد و جدید در کشور

شما در تورآگهی می توانید جدیدترین پیشنهادهای مسافرتی ایران را بیابید.

شما همراهان تورآگهی اگه قصد سفر به مناطق جنوبی کشور به خصوص کیش رو دارید به شما توصیه می کنیم همه تورهای کیش ما رو مشاهده، قیمت ها رو مقایسه نمایید.

اگه ساکن مشهد و یا تهران هستید تورهای کیش از مشهد ما رو نگاه کنید.Touragahi Touragahi
1395/9/3
معرفی روستاهای تهران در تورآگهی


معرفی روستاهای تهران
آجین دوجین-روستاهای تهران

روستای آجین دوجین از روستاهای کوهستانی استان تهران در 35 کیلومتری کرج و 10 کیلومتری شهر کوهسار در شمال شهرستان ساوجبلاغ است. این روستا در ارتفاعات ییلاقی مشرف به دره ای سرسبز استقرار یافته و آب و هوایی ییلاقی دارد.

مردم روستا به زبان فارسی با لهجه محلی سخن می گویند و مسلمانان شیعه جعفری هستند.

جلوه اد و چشم انداز های طبیعی روستا به ویژه در حاشیه غربی و شمالی، همراه با تپه ها و کوه های اطراف، زیبای رویایی پدید آورده اند.

رودخانه روستا که از پشمه ساران دره های بالا دست سرازیر می شود، با پیچ و تاپ از میان کوچه ها و باغ ها می گذرد و به پیرامون خود سرسبزی و طراوت می بخشد. در مسیر و داخل روستا امکانات پذیرایی مناسبی برای گردشگران ایجاد شده است.

بقعه امام زاده هفت تن زیارتگاه مردم این روستاست.

مهم ترین سوغات روستا توت هراتی، گردو و انواع خشکبار است. غذاهای محلی معروف این روستا شامل رشته پلو و کشک و دوپلو می باشد. تفرجگاه آبدره و مسیر کوه پیمایی آن بسیار جالب توجه است.
آبعلی-روستاهای تهران

روستای آبعلی در شمال شرقی و در تهران شمال دماوند در یک ناحیه کوهستانی- دره ای در ارتفاع 2800 متری واقع شده است. آب وهوای آن معتدل با زمستان های بسیار سرد است. مردم آبعلی به زبان فارسی سخن می گویند و پیرو مذهب شیعه هستند.

اقتصاد آبعلی بر اساس کشاورزی و خدمات گردشگری شکل گرفته است. طبیعت ابن روستا به ویژه در بهار و تابستان بسیار زیباست و چشمه های فراوانی در اطراف آن می جوشند. آبمعدتی و دوغ گازدار آن بسیار معروف است.

آبعلی یکی از تفرجگاه هاب اصلیاطراف تهران است و پیست های اسکی روی برف آن در زمستان از اوایل دیماهوتا پایان اسفند ماه مورد بهره برداری قرار می گبرو. در آبعلی پیست اسکی آموزشی، پیست لژ خانوادگی، پیست فدراسیون اسکی و پیست های خصوصی وجود دارد. پیست اسکی آبعلی دارای امکانات ورزشی تابستاتی از قبیل زمین تنیس، میدان سوار کاری، سایت پرش با کایت، هتل، رستوران و تیم پزشکی مستقر می باشد.

روستای آبعلی در واقع به یک دهکده جهانگردی مدرن تبدیل شده است.
برغان-روستاهای تهران

روستای ییلاقیبرغان در 13 کیلومتری شمال غربی شهر کرج واقع شده است.

مردم این روستا به زبان فارسی سخن می گویند و پیرو مذهب شیعه می باشند.

این روستا در دامنه های جنوبی کوهستان البرز استقرار یافته و بافت نسکونی متمرکزی دارد. بازار و خانه های قدیمی آن از آثار دوره قاجاری است. عمر برخی از درختان کهنسال روستا به بیش از 1000 سال می رسد و نشانگر سابقه کهن این روستاست.

روستای پایکوهی برغان، چشم انداز ها و مناطق دلپذیری دارد. گستره باغات، مزارع سرسبز، حواشی رودخانه های شاهرود و شنج و چشم اتداز کوه های پیرامون جلوه های متنوعی از زیبایی های کم نظیر را به ویژه در بهار و تابستان با نمایش می گذارند. سیمای عمومی روستای برغان از سرسبزی، طراوت و خرمی سرشار است و گردشگران را به وجد می آورد. محصولات باغی برغان به ویژه گوجه برغان اشتهار منطقه ای دارد.

حسینه اعظم در بالا محله برغان اثر تاریخی ارزشمندی است که قدمت آن بر اساس نوشته کتیبه سنگی سردر به بیش از 5 قرن می رسد. پل تاریخی با یک چشمه طاق بر روس رودخانه شاهرود مقابل در ورودی حسینیه اعظم، بنا شده است. این پل از بناهای دوره صفویه است و در دوره های زندیه و قاجتریه و پهلوی، تعمیراتی در آن صورت گرفته است.

مسجد جامع و حسینیه دو بنای مذهبی قدیمی در پایین محله برغان رو به روی هم و در جهت شمال - جنوب واقع شده اند. طاقنمایی که روی معبر عمومی ( کوچه) احداث شده، این دو بنا را به همدیگر متصل نموده است که در نوسازی جدید، اکثر بناهای قریمی از بین رفته اند. دو چنار کهنسال موجود در حیاط کوچک مسجد، از جاذبه های کم نظیر این روستا است.

در شمال برغان، تپه ای معروف به کش کلل وجود دارد که در گذشته، قلعه ای بر فراز آن بوده است. روبه روی تپه، زیارتگاه چهل دختر یا پسر سیبدارک قرار دارد.

از مراسم خاص روستای برغان می توان به رسم سرتراشان در عروسب محلی اشاره کرد. انواع بازی های بومی مانتد الک دولک، کلاه دربرک، تپه کا ( چل توب) و سه کوره در میان روستاییان رواج دارد. از غذاهای معروف روستای برغان می توان به دیزی محلی، انواع کباب و فسنجان اشاره کرد.

همچنین توت، گردو، عسل، لبنیات و گوجه برغانی از انواع سوغاتی های روستای برغان است.
ولیان-روستاهای تهران

روستای ولیان در دامنه های جنوبی کوهستان البرز در 15 کیلومتری شهر کوهسار استقرار یافته و آب وهوای مطبوع با چشم انداز های بسیار زیبا دارد. مردم روستای ولیان به زبان فارسی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. مراتع پیرامون ولیان شرایط مناسبی برای فعالیت های دامداری پدید آورده است و انواع محصولات دامی در آن تولید می شود.

روستای ولیان در دامنه کوه استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد و از چهار محله تشکیل شده استک خانه های قدیمی و سنتی ولیان، دیوار های ضخیم، سقف های مسطح و در و پنجره های چوبی دارند و عمده مصالح به کار رفته در ساخت آن ها شامل لاشه سنگ، خشت، گل، گچ و خاک و چوب می بلشد.

چشم انداز ارتفاعات و باغ های انبوه مشرف به روستا به ویژه در بهار و تابستان بسیار تماشایی و دیدنی است. رودخانه ولیان از کوه های اطراف روستا و از بند ولیان که در محل به آن سوئک می گویند، سرچشمه می گیرد و از میان روستا می گذرد. حواشی این رودخانه تفرجگاه های خصوصی و عمومی مردم روستا و گردشگران است.

د ر مسیر رودخانه ولیان باغات انبوه گردو، گیلاس و آلبالو احداث شده اند و آن را به جذاب ترین تفرجگاه های پیرامون شهر های تهران و کرج تبدیل کرده اند. در این روستا، چشمخ سار های فراوانی وجود دارد که آب مورد نیاز مردم را تامین می کنند. چشمه وال بین، چشمه زر و درویش چشمه از جمله معروف ترین آن ها هستند. پیرامون این چشمه با گیاهان خودرو پوشیده شده و از مکان های تفرجگاهی روستا به شمار می آیند. بند ولیان که چشمه ساران زلال دارد و رودخانه ای در آن جاری است، به یکی از مکان های اتراقگاهی کوهنوردان تبدیل شده است. این منطقه چشم انداز های جالب توجهی دارد و بسیار زیبا و خوش آب و هوا است.
درخت چنار هزار ساله حیاط مسجد جامع ولیان از دیگر جاذبه های این روستاست.

درخت توت بسیار قدیمی نزدیک یکی از مساجد روستا نیز بسیار جالب توجه است. از جشن خای محلی روستا می توان به عروسی های سنتی اشاره کرد که شامل مراحل مختلفی مانتد خواستگاری، نامزدی، عقد، حنابندان، عروسی و پاتختی می باشد.

کوهنوردی از ورزش ای بومی این روستاست. مهم ترین سوغات روستا توت هراتی، گردو و انواع خشکبار است. غذاهای محلی معروف این روستا شامل رشته پلو و کشک و دو پلو است.
Touragahi Touragahi
1395/9/3
جاذبه های گردشگری ایلام را بشناسیم

جاذبه های گردشگریایلام را بشناسیم-ایرانگردی

شهر ایلام مرکز شهرستان و استان ایلام، که شهری نسبتا جوان و نو بنیاد است. شهر ایلام مهم ترین شهر استان ایلام است که به لحاظ موقع سیاسی و بازرگانی محل تردد، اهالی استان تا حدی رو به رونق گام برداشته است.

شهر ایلام در سال ۱۳۰۸ در خاور و شمال خاوری ده بالا و در منطقه ای که حسین آباد نامیده می شد در جوار ساختمان های به جا مانده ساخته شد و با توجه به سابقه تاریخی منطقه و تصویب فرهنگستان ایران، ایلام نامیده شد و رفته رفته بر جمعیت و رونق آن افزوده شد.

اهمیت و موقع شهر ایلام با ایجاد راه ها و اتصال به مراکز شهری مخصوصا نزدیکی با مرز و وجود آب و هوائی نسبتا مناسب و مساعد و مرکزیت سیاسی و وجچد مؤسسات رفاهی، بهداشتی، و فرهنگی بیشترب از سایر شهر های دیگر استان ایلام دارد.
جاذبه های گردشگری و گردشگاه های ایلام:

جنگل های اطراف شهر و چشمه های غربی و جنوب غربی شهر که باغ های متعددی را به وجود آورده اند از گردشگاه های تابستانی ایلام به شمار می روند. دره دالاب روستای مورت، تجریان دره ارغوان، شلم و پارک جنگلی ششدر از گردشگاه های دیگر ایلام هستند.

مهم ترین کوه های این شهرستان کبیر کوه است که از جهت شمال باخترزی به جنوب خاوری کشیده شده. رود های این شهر عموما از کبیر سرچشمه گرفته به رودخانه سیمره می ریزند و برخی هم از ایران خارج و وارد عراق می شود.
آب و هوا-ایلام:

در نقاط مختلف به سبب پستی و بلندی زیاد گوناگون است. روی هم رفته شهر ایلام دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد. حداکثر مطلق درجه حرارت حدود ۳۷ درجه بالای صفر و متوسط درجه حرارت ۱۵/۲ و حداقل آن ۶ درجه زیر صفر می باشد.

شهر ایلام در دره ای کوهستانی قرار گرفته دامنه های مشجر جنگلی انبوه، منظره جالب توجهی با آن داده است.

کوه های ایلام:

1_ شره زول به بلندی ۱۵۰۵ متر و در ۱۵ کیلومتری ایلام قرار دارد.

2_ بانکول به بلندی ۲۳۰۴ متر و در ۱۰ کیلومتری شمال ایلام قرار گرفته است.
فرآورده های کشاورزی ایلام:

گندم، جو، ذرت، صیفی جات، سبزیجات و حبوبات، سیب، گلابی، انار، انگور، هلو، و زرد آلو.

عوامل موثر در پیدایش شهر و چگونگی نام گذاری و پیشینه تاریخی در کتیبه های بابلی آلامتو و آلام آمده است. به قولی به معنی کوهستان یا کشور خورشید تابان می باشد. ایلام کنونی در واقع بخش کوچکی از ایلام باستانی است که یکی از بزرگترین تمدن های باستانی در آن پدید آمده است.

آثار باستانی شهر ایلام:

۱_ قلعه والی از دوران قاجاریه

۲_ کاخ کشاورزی از دوران قاجاریه

۳_ آتشکده ( متعلق به روزگار ساسانی)

۴_ مسجد جامع

۵_ موزه تاریخ طبیعی ایلام

۶_ سنگ نوشته تختخان و پارک جنگلی چقاسبز

۷_ قلعه قیران.
نقاط دیدنی استان ایلام:
آبدانان: مقبره سید صلاح الدین محمد، پشت قلعه آبدانان،

ایوان: غار طلسم خان ایوان، آتشکده سیاهگل، امام زاده سید عبدالله (ع)،

دره شهر: پل تاریخی گاو میشان، شهر باستانی دره شهر، تنگ بهرام چوبیان، قلعه شیخ مکان، بقعه امام زاده مهدی صالح،

دهلران: زیارتگاه امام زاده عباس، غار خفاش، چشمه آب گرم، قلعه شیاق، زیارتگاه سید ابراهین، آبشار آبتافت، آتشکده میمه؛

شیروان و چرداول: قلعه سام، امامزاده عباس (ع)، شهر باستانی سیروان (شیروان)؛

مهران: قلعه کنجانچم، امامزاده علی صالح، سنگ نوشته آشوری ( گل گل ملکشاهی)، مسجد جامع مهران، امامزاده سید حسن، آرامگاه امامزاده سید محمد عابد( پیر محمد).
Touragahi Touragahi
1395/9/3
استان خراسان شمالی به مرکزیت شهر بجنورد

استان خراسان شمالی-ایران را زیبا ببینیم
بجنورد

شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی است و در بلندی ۱۰۷۰ متری از سطح دریا و در ۲۴۴ کیلوتری شمال باختری مشهد و در مسیر راه مشهد_ گرگان قرار دارد.

آب و هوا: شهر بجنورد معتدل و مرطوب، بیشترین درجه گرما در تابستان ها ۴۰ درجه بالای صفر و کم ترین درجه گرما در زمستان ها ۱۵ درجه زیر صفر و میزان بارندگی سالانه به طور متوسط ۲۵۰ میلی متر می باشد.

فرآورده ها: گندم، جو، چغندر قند، پنبه، تره بار، بنشن، انگور، سیب، آلو، گیلاس، و آلبالو.

آب کشاورزی از شاخابه های متعدد رود اترک، کاریز ها و چاه های ژرف و نیمه ژرف فراهم گشته. آب آشامیدنی از چاه های عمیق به مخازن و پس از پالایش به شبکه لوله کشی فرستاده و برق بجنورد از برق منطقه ای خراسان تامین میشود.

صادرات: گندم، جو، چغندر قند، تره بار، پنبه، میوه، دام، و فرآورده های دامی و قالی.

با توجه به اینکه جمعیت شهر بجنورد از قومیت های مختلف تشکیل گردیده و هر یک از این اقوام دارای آداب و روسوم خاص خود هستند و حتی با زبان مخصوص به خود سخن می گویند. هر قوم با پایگاه اجتماعی _ اقتصادی یکسان، جائی را برای سکونت خویش برگزیدند.

طوری که اقوام هم زبان در محدوده معینی از شهر بدون تماس با سایر گروه های زبانی درحالت جدا به سر می برند و شهر به قطعاتی از گروه های زبانی تقسیم شده و هر قطعه با قطعه دیگر به علت تفاوت زبان و آداب و سنت جدا شده اند. اما رفته رفته به علت تماس پی در پی و آمیزش اقوام، شهر به صورت مجموعه ای از گروه های زبانی در آمد.

رفته رفته گروه زبانی کم و تنها ترکمن های مهاجر مستقر در شهر در محلاتی، چون ساربان محله و نیروگاه ماندگار گشته و جدا از سایر گروه های زبانی بسر می برند.
برای دیدن تورهای کیش عنوان تورکیش را کلیک نمایید.
نقاط دیدنی بجنورد

عمارت آیینه خانه، نارین قلعه، آرامگاه سلطان سید عباس، بنای سنگی اسپاخو، گردشگاه بابا امان، غار آغچه، غار بیدگ.
نقاط دیدنی استان خراسان شمالی

اسفراین: آثار باقیمانده شهر تاریخی بلقیس، آرامگاه شیخ علی اسفراینی، قلعه قیصر، امامزاده شاهزاده جعفر، امامزاده شاهزاده زید، غار نوشیروان؛

جاجرم: زیارتگاه معصوم زاده زین العابدین سخنوات، زیارتگاه علی بن مزیار، زیارتگاه دانیال نبی، مقبره خواجه شمس الدین جوینی؛

شیروان: آرامگاه امامزاده حمزه رضا( قلعه زیارت)، بنای چهارطاقی تیموری، غار کافر قلعه، بقعه شیخ رشیدالدین محمد.
Touragahi Touragahi
1395/9/3
یادداشت
تور کیش از مشهد09304026180


تور کیش از مشهد را با تور آگهی تجربه کنید
اینبار در تور آگهی سفر ارزان به کیش از مشهد توسط سایت تورآگهیمعرفی جزیره کیش
کیـــش جزیـــرهای از توابـــع بخـــش کیـــش شهرســـتان بنـــدر لنگـــه در اســـتان هرمـــزگان و
یکـــی از نقـــاط دیدنـــی اســـتان هرمـــزگان در جنـــوب ایـــران اســـت. در گذشـــته ایـــن جزیـــره
را بـــه نـــام »قیـــس« میخواندنـــد . شـــکل ایـــن جزیـــره بیضـــوی ماننـــد اســـت و در ۱۲
کیلومتـــری ســـاحل شـــیبکوه واقـــع شدهاســـت. ایـــن جزیـــره یـــک میلیـــون نفـــر گردشـــگر را
ســـالانه بـــه خودجـــذب میکنـــد. جزیـــره کیـــش بـــه دلیـــل ماهیـــت گردشـــگری خـــود، طـــی
ســـالهای اخیـــر مـــورد توجـــه قـــرار گرفتـــه اســـت. عـــاوه بـــر آثـــار تاریخـــی کـــه مـــورد توجـــه
گردشـــگران اســـت، پارکهـــای ســـاحلی و تفریحـــی ماننـــد پـــارک هنـــر، ســـاحل مرجانـــی،
ســـواحل ماســـهای-مرجانی، بـــاغ وحـــش، آ کواریـــوم، بـــاغ پرنـــدگان، دلفیناریـــوم،
کشـــتیهای تفریحـــی و همچنیـــن کشـــتی بـــه گل نشســـته یونانـــی از دیگـــر دیدنیهـــای
کیـــش میباشـــند.
جزیـــره کیـــش دارای بیـــش از ۸۲۰۰ تخـــت اقامتـــی اســـت کـــه بیشـــترین ترا کـــم امکانـــات
اقامتـــی در ایـــران را داراســـت.جزیره کیـــش ســـالانه پذیـــرای بیـــش از یـــک میلیـــون نفـــر
گردشـــگر خارجـــی و داخلـــی اســـت؛ عـــدم نیـــاز بـــه اخـــذ ویـــزای ورود بـــرای کلیـــه اتبـــاع
خارجـــی، یکـــی از دلایـــل اقبـــال گردشـــگران خارجـــی اســـت.پاژهای بانـــوان و آقایـــان،
امکانـــات ســـوارکاری، پیســـت ۷۰ کیلومتـــری دوچرخهســـواری، کارتینـــگ، با گـــی،
غواصـــی، جتاســـکی و اســـکی روی آب نیـــز از دیگـــر امکانـــات گردشـــگری جزیـــره کیـــش
اســـت.
پیدایش کیش
حـــدود 200 میلیـــون ســـال پیـــش در ادامـــه حـــرکات صفحـــه ای عظیـــم قـــاره هـــا و فشـــار
آنهـــا بـــر هـــم کـــه بـــا چیـــن خوردگـــی هـــا و پدیـــده کـــوه زایـــی همـــراه بـــود، شـــبه جزیـــره
عربســـتان همـــراه بـــا صفحـــه قـــاره آفریقـــا بـــه ســـوی شـــمال حرکـــت کـــرد و در نتیجـــه
)حـــدود 65 میلیـــون ســـال پیـــش( از آفریقـــا جـــدا شـــده و بـــه آســـیا متصـــل گریـــد. فشـــار
ناشـــی از اثـــر ایـــن تحـــرک کـــه از جنـــوب غربـــی بـــه ایـــران وارد شـــد، باعـــث چیـــن خوردگـــی
عظیـــم ایـــن بخـــش از فـــات ایـــران بـــه صـــورت ارتفاعـــات زا گـــرس گردیـــد و رشـــته کـــوه
هـــای آن عمـــود بـــر راســـتای ایـــن فشـــار یعنـــی در جهـــت شـــمال غربـــی بـــه جنـــوب شـــرقی
بوجـــود آمـــد. حدا کثـــر ارتفـــاع رشـــته کـــوه هـــای زا گـــرس حاصـــل از ایـــن حـــرکات کـــوه
زایـــی، قلـــه دنـــا بـــا ارتفـــاع 4409 متـــر در بویـــر احمـــد اســـت. ارتفـــاع رشـــته کـــوه هـــای
زا گـــرس از قلـــه دنـــا بـــه تدریـــج در جهـــت خلیـــج فـــارس کـــم شـــده و ادامـــه آن در اعمـــاق
آب هـــای خلیـــج فـــارس بـــه صـــورت چیـــن خوردگـــی هایـــی در زیـــر آب پنهـــان مـــی گـــردد.
داستان کیش
نــام جزیــره کیــش از نظــر معنــا بــه مفهــوم "تیــردان" یــا "ترکــش" میباشــد. ایــن نــام از آن
جهــت برگزیــده شــده اســت کــه وقتــی بــر بلندیهــای اطــراف جزیــره مــی ایســتادند چــون
تیــری کــه در ترکــش باشــد بــه نظــر میرســید. برخــی از نویســندگان نیــز نــام قدیــم کیــش
را کیــان نوشــته انــد. افســانه ای میگویــد: کیــکاوس هنگامــی کــه بــه فــارس رفــت تختــش
در ســیراف فــرود آمــد از ایــن رو احتمــال دارد نــام کیــان از نــام سلســله کیانیــان گرفتــه
شــده باشــد.
نیارخــوس دریاســالار یونانــی در ســال 325 قبــل از میــاد بــه فرمــان اســکندر مامــور شــد
ســفری ا کتشــافی در دریــای عمــان و خلیــج فــارس انجــام دهــد و نوشــته هــای وی
دلا لــت بــر آن دارد کــه او جزیــره کیــش را در قــرن چهــارم قبــل از میــاد بازدیــد کــرده
اســت. آریــان مــور خ یونانــی از جزیــره کیــش بــه نــام کامتینــا یــاد کــرده و بــر ایــن بــاور بــود
کــه در زمــان اســکندر مقدونــی هنگامــی کــه نیارخــوس در خلیــج فــارس بــه ســیر و ســفر
پرداخــت ایــن جزیــره بــه دو الهــه ونــوس و مرکــور اختصــاص داشــته اســت.
در دوره هخامنشــی کیــش مرکــز عمــده صیــد مرواریــد بیــن النهریــن و هندوســتان بــوده
و بازرگانــان بــزرگ دنیــا بــه ایــن جزیــره رفــت و آمــد داشــتند. در زمــان اتابــکان فــارس
اهمیــت کیــش بــه حــدی بــوده اســت کــه والــی خلیــج فــارس در ایــن جزیــره ســکونت
داشــت و درآمــد کیــش از عشــریه )نوعــی عــوارض( کشــتی هــای تجــاری مبالــغ بســیار
قابــل توجهــی بــوده اســت.
بنابــر نوشــته هــای تاریــخ نویســان، در دوره ایلخانــان مغــول نــام کیــش همیشــه در
زمــره شــهرهای بــزرگ و مهــم چــون بغــداد، شــیراز، بحریــن و هندوســتان آورده مــی
شــده اســت و ویرانــه هــای باقــی مانــده از شــهر حریــره خــود گــواه ایــن موضــوع اســت.
مارکوپولــو در ســفر بــه چیــن و ماقــات بــا امپراطــور و یکــی از همســران او مجــذوب
گردنبنــدی گــران بهــا آویختــه بــه گــردن او میشــود کــه بــه او گفتــه شــد: ایــن مرواریــد
بســیا زیبــا ارمغانــی از جزیــره کیــش مــی باشــد. در قــرن شــانزدهم میــادی، پرتغالیهــا بــا
اهــداف تســلط بــر بازارهــای تجــاری هندوســتان، اعرابســتان و ایــران کشــتیهای جنگــی
خــود را بــه اقیانــوس هنــد گســیل داشــته و تــا دوره صفویــه نیــز در کیــش حضــور داشــتند.
در ســال 1349کیــش مــورد بازدیــد هیــات کارشناســی قــرار گرفــت و بــا توجــه بــه موقعیــت
جغرافیایــی و اســتراتژیکی مناســب بــه عنــوان مرکــز بیــن المللــی توریســتی تجــاری مــورد
نظــر قــرار گرفــت و بالاخــره در ســال 1371 بــا تاســیس ســازمان منطقــه آزاد کیــش ایــن
جزیــره جانــی تــازه گرفــت و دوران توســعه کیــش آغــاز شــد.
تور کیش از مشهد

تور کیش از مشهد
آب و هوا
کیــش در محــدوده مناطــق گــرم و خشــک و تحــت تاثیــر آب و هــوای بیابانــی بــوده و
دارای تابســتانی طولانــی و گــرم و زمســتانی کوتــاه و مایــم اســت. تعــادل آب و هــوای
جزیــره تحــت تاثیــر تــوده هــای مختلــف هــوای شــمال غربــی و جنوبــی قــرار داشــته و بــه
طــور کلــی خشــک و کــم بــاران اســت. بارندگــی عمدتــا بــه صــورت رگبــار و ســیابی در مــاه
هــای زمســتان انجــام میگیــرد. میــزان رطوبــت در تابســتان بســیار بــالا بــوده و حتــی بــه
صــد در صــد نیــز میرســد. کیــش بــه لحــاظ واقــع شــدن در منطقــه صحرایــی و خشــک
فاقــد روزهــای یخبنــدان اســت. بهتریــن موقــع ســفر بــه جزیــره کیــش ماههــای دی تــا
فروردیــن هســتند. جزیــره کیــش در ایــن ماههــا هوایــی بســیار لطیــف و دوســت داشــتنی
دارد.
ویژ گی های جغرافیایی و اقلیمی
جزیــره کیــش یــک خشــکی کوچــک چــون کشــتی نشســته در آب هــای گــرم و کــم عمــق
خلیــج فــارس اســت، خــرده اقلیــم هــا )میکــرو کلیمــای( کیــش بــه شــدت در ســلطه
پدیــده هــای ناشــی از بســتر بــزرگ آبــی اســت کــه دامنــه ی نوســان تغییــرات دمــای
شــبانه روزی آن در ایــام ســال بســیارکم اســت. فشــار بخــار آب جزیــره در بیشــتر ایــام
ًســال غالبــا در حــدی بســیار بــالا اســـت)رطوبت نســبی 50 - 60 درصــد(. اختــاف دمــای
متوســط روزانــه جزیــره در طــول ســال کــم تــر از 9 - 10 درجــه اســت و ســقوط دمــا هیــچ
گاه در حــد یخبنــدان یــا صفــر نیســت.
براســاس داده هــای هواشناســی مقــدار متوســط رطوبــت در هــر کیلوگــرم هــوای گــرم و
خشــک جزیــره در دی مــاه 15 گــرم و تیرمــاه حــدود 25 گــرم اســت. هــوای کیــش در مــاه
هــای مهــر تــا فروردیــن، دارای گرمــای مایــم ومطبــوع اســت ودر ایــن فاصلــه ی زمانــی
جزیــره در شــرایط زیســت محیطــی مطلــوب قــراردارد. از اردیبهشــت تــا مهــر هــوای کیــش
ًگــرم و شــرجی و میانگیــن دمــای روزانــه جزیــره در ایــن مــاه هــا تقریبــا نزدیــک بــه هــم
اســت. در اردیبهشــت چــون آب دریــا هنــوز ســرد و رطوبــت نســبی پائیــن اســت هــوای
ًکیــش تقریبــا خشــک و بــاد آن مایــم، خنــک و نســیم وار بــوده و در مجمــوع هــوای آن
بهــاری و لطیــف و شــرایط زیســت محیطــی آن بســیار مطلــوب اســت.
تفــاوت دمــا بیــن گــرم تریــن و ســردترین مــاه کیــش حــدود 16درجــه اســت. یعنــی دی
مــاه دارای کــم تریــن تبخیــر بــا نوســان 12 درصــد و خنــک تریــن و خشــک تریــن مــاه
جزیــره و مــرداد مــاه بــا بیــش تریــن میــزان تبخیــر و بــا تغییــر و نوســان حــدود 28 درصــد
دارای بیشــترین تبخیــر و گــرم تریــن مــاه جزیــره اســت. تبخیــر زیــاد ایــام مــرداد مــاه در
وقــوع بــارش هــای اتفاقــی هــر از چنــدگاه جزیــره بــه صــورت رگبارهــای موســمی کــه متأثــر
از جریــان هــوای مرطــوب اقیانــوس هنــد در ایــن منطقــه اســت بــی تأثیــر نیســت. بــاران
ًهــای اتفاقــی مردادمــاه کــه عمدتــا ســیل آســا اســت و در مدتــی کوتــاه فــرو مــی ریزنــد،
ًغالبــا خــا ک را شســته و بــه علــت گرمــای بــالای ســطح زمیــن نــم آن هــا بــه ســرعت از
خــا ک محــو مــی گــردد، و در عیــن حــال بــاران هــای ایــن ایــام خــود نعمــت و رحمــت
آســمانی اســت کــه بایــد از آن بهــره ی کافــی گرفــت و بــا ایجــاد آب بندهــا و ســدهای
بــزرگ و کوچــک متعــدد آب آن را مهــار کــرد. بــا آن کــه کیــش روی گنبــد نمکــی قــرار
دارد، ولــی برخــاف جزایــر دیگــر )ماننــد قشــم(، هنــوز رأس گنبدهــای نمکــی زیریــن آن
زیــاد بــالا نیامــده اســت و بنابرایــن خوشــبختانه وضــع زمیــن شــناختی جزیــره بــه نحــوی
اســت کــه نفــوذ آن هــا بــه زیرزمیــن باعــث بــالا آمــدن شــوری نمــی شــود و بــا تمهیداتــی
میتــوان نــزولات آســمانی را مدتهــا پــس از هــر بارندگــی در آب بندهــا نگهــداری کــرد و
حدا کثــر اســتفاده از آنهــا را نمــود )زمینهــای شــور جزیــره نســبت بــه کل مســاحت آن
بســیار کــم اســت(.
موقعیت جغرافیایی
کیــش بــا وســعتی معــادل 90کیلومتــر یکــی از زیباتریــن جزایــر خلیــج فــارس مــی باشــد
کــه در 18کیلومتــری کرانــه جنوبــی ایــران و فاصلــه 300کیلومتــری بندرعبــاس قرارگرفتــه
اســت. جزیــره کیــش دارای 15کیلومتــر طــول در محــور شــرقی- غربــی و 7کیلومتــر عــرض
در محــور شــمالی -جنوبــی اســت و تقریبــا بیضــی شــکل میباشــد. جزیــره کیــش تقریبــا
مســطح اســت. ارتفــاع نســبی جزیــره از ســطح دریــا حــدود 32 متــر و بلندتریــن نقطــه
آن کــه در شــرق جزیــره واقــع اســت حــدود 45 متــر از ســطح دریــا ارتفــاع دارد. همچنیــن
فاصلــه دریایــی کیــش تــا جزیــره هندورابــی 28کیلومتــر ، تــا جزیــره فــارور 55کیلومتــر ، تــا
جزیــره ســیری 87کیلومتــر ، تــا جزیــره ابوموســی 177کیلومتــر ، تــا قشــم 225کیلومتــر ، تــا
چابهــار 675کیلومتــر ، تــا بوشــهر 740کیلومتــر و تــا دبــی 200کیلومتــر میباشــد.
تور کیش تخصص ماست!
تور کیش از مشهد
فرهنگ و مردم جزیره کیش
جمعیــت جزیــره کیــش بــر طبــق سرشــماری عمومــی نفــوس و مســکن در ســال 1385
برابــر 20922 نفــر بــوده کــه 82 درصــد آن طــی ســالهای اخیــر در نتیجــه فعالیــت هــای
اشــتغالزایی بــه کیــش مهاجــرت کــرده انــد. میــزان باســوادی در کیــش بیــش از 92 درصــد
و درصــد اشــتغال بــالای 98 درصــد اســت کــه نشــان دهنــده وضعیــت بســیار مطلــوب
ایــن دو شــاخص اســت.
ماقــات بــا اهالــی بومــی یــک کشــور یــا منطقــه بــرای بســیاری از گردشــگران یــک جاذبــه
فرامــوش نشــدنی بشــمار مــی آیــد. در محلــه ســفین شــما مــی توانیــد بــا اهالــی بومــی
ســخت کــوش و خونگــرم کیــش ماقــات کــرده و از نزدیــک بــا ســبک زندگــی آنهــا آشــنا
شــوید. تقریبــا تمامــی بانــوان، مــردان و کــودکان ایــن محلــه از لبــاس هــای ســنتی
اســتفاده میکننــد. لبــاس محلــی مــردان "دشداشــه" و "غتــره" میباشــد و زنــان "ملفــع "
پوشــیده "بطوطــه" یــا )برقــع( روی چهــره شــان مــی گذارنــد. مهمتریــن اعیــاد عیــد قربــان
و عیــد غدیــر میباشــد. ســاز اصلــی محلــی "حبــان" ، "نــی انبونــه" و "دهــل" اســت.
شــغل ســنتی بومیــان ماهیگیــری، دامــداری، دریانــوردی و تجــارت اســت و در گذشــته
بــه صیــد مرواریــد نیــز مــی پرداختنــد. ابزارهــای اصلــی صیــادان کیــش بــرای ماهیگیــری
تــور ماهیگیــری، گرگــور و قــاب هســتند. امــا عــاوه بــر آنهــا اســتفاده از "مشــتا" و نیــزه و
حتــی ماهیگیــری بــا دســت نیــز در ســطح بســیار محــدودی رواج دارد.
همزمــان بــا توســعه توریســتی و تجــاری جزیــره بخشــی از ایــن افــراد بــه کارهــای خدماتــی
روی آورده انــد و بقیــه از طــرق ســنتی بــه امــرار معــاش مــی پردازنــد. ماهیگیــری و
دامپــروری در میــان بومیــان معمــول اســت. تجــار محلــی و بومــی در بــازار ســفین بــه کار
مشــغول هســتند. فضــا و معمــاری ســنتی ایــن بــازار یــادآوری بازارهــای ســنتی و قدیمــی
ســرزمین اصلــی ایــران اســت.
پوشش گیاهی جزیره کیش
کیــش از نظــر پوشــش گیاهــی در منطقــه نیمــه حــاره ای جنــوب ایــران قــرار گرفتــه اســت.
وجــه مشــخصه ایــن منطقــه حضــور گیاهــان مقــاوم در برابــر خشــکی اســت کــه موجــب
ســازگاری جالــب توجهــی در گیاهــان منطقــه شــده اســت.
بطــور مثــال درخــت لــور کــه بنــا بــر روایتــی توســط پرتغالیهــا از شــبه جزیــره هنــد به بنــادر و
جزایــر جنوبــی ایــران منتقــل شــده اســت بــرای تامیــن آب مــورد نیــاز خــود عــاوه بر ریشــه
هــای اصلــی و فرعــی، از ســاقه نیــز ریشــه هایــی بــه زمیــن مــی فرســتد تــا بــه عنــوان ریشــه
هــای کمکــی در جــذب آب بــه بدنــه اصلــی درخــت کمــک کنــد و یــا در گروهــی دیگــر از
درختــان ایــن ســازگاری بصــورت کاهــش ســطح برگهــا بــرای پاییــن آوردن میــزان تبخیــر و
تعــرق دیــده مــی شــود کــه درختــان گــز و کــرت از ایــن گــروه مــی باشــند.
درختان منطقه به دوگروه بومی و غیر بومی تقسیم می شوند:
درختــان بومــی عبارتنــد از کهــور ایرانــی، کنــار، لــور، گــز، کــرت، بمبــرلاری، نخــل خرمــا.
درختــان غیــر بومــی عبارتنــد از: گل کاغــذی، نخــل زینتــی، ا کالیپتــوس، مــورد، مــوز،
لیموتــرش و نارگیــل کــه در دهــه هــای اخیــر بــه جزیــره آورده شــده انــد.
حیات وحش جزیره کیش
حیات وحش در جزیره کیش به گروههای زیر تقسیم میشوند:
پســتانداران کــه از مهمتریــن حیوانــات ایــن گــروه مــی تــوان آهــوی ایرانــی را نــام بــرد کــه
بصــورت آزاد در جزیــره کیــش گــردش میکننــد و شــکار آنهــا ممنــوع مــی باشــد. گربــه،
خدنــگ، خارپشــت ایرانــی، مــوش، جربیــل بلوچســتان و دلفیــن معمولــی نیــز از دیگــر
بســتانداران آبــزی جزیــره گــزارش شــده انــد. پرنــدگان بــه دلیــل شــرایط آب و هوایــی
مناســب بــه ایــن جزیــره مهاجــرت میکننــد و گــروه بیشــمار پرنــدگان در اطــراف بــاغ
بهشــت و درخــت ســبز تماشــایی اســت کــه از آن جملــه مــی تــوان بــه بلبــل، چــکاوک
کا کلــی، عقــاب ماهیگیــر، حواصیــل خا کســتری، ســبز قبــای هنــدی و ... اشــاره کــرد.
تنــوع خزنــدگان در جزیــره محــدود و عمدتــا شــامل لا ک پشــتها، مارمولــک هــا و مارهــا
اســت.

تور کیش از مشهد
لا ک پشــت هــا بــرای تخــم ریــزی بــه ســاحل مــی آینــد. مارمولــک هــا کــه از فراوانــی
نســبی بالایــی برخــوردار مــی باشــند بــی خطرنــد و از حشــرات تغذیــه میکننــد. دو نــوع
مــار قیطانــی غیــر ســمی و مــار جعفــری کــه ســمی اســت نیــز در جزیــره وجــود دارد. تعــداد
زیــادی از آبزیــان موجــود در خلیــج فــارس بــه دلیــل حــوادت مختلفــی بــه ایــن پناهــگاه
آرام و گــرم پنــاه آورده انــد کــه از آن جملــه مــی تــوان بــه قبــاد )شــاه ماهــی( حلــوا ســفید،
شــوریده و صدهــا گونــه ماهــی تزئینــی اشــاره کــرد.
آبهــای ســاحلی جزیــره کیــش فاقــد کوســه خطرنــا ک بــوده و شــنا در دریــا کامــا بــی خطــر
اســت. کوســه هایــی کــه بعضــا در ســاحل کیــش دیــده میشــوند از ماهــی هــای کوچــک
تغذیــه میکننــد و بــرای شــنا گران خطــری ندارنــد.
بازگشت به فهرست مطالب com.safaridigar.www / 7
بازگشت به فهرست مطالب com.safaridigar.www / 8
حمل و نقل
بــرای رفــت و آمــد در ســطح جزیــره کیــش مــی تــوان از تاکســی هــای تلفنــی )ســفید
رنــگ(، تاکســی هــای خطــی )زرد رنــگ(، مینــی بــوس و یــا اجــاره ماشــین از موسســات
رنــت کار )بــدون راننــده( اســتفاده کــرد. جهــت حمــل بــار نیــز اتومبیــل هایی در دســترس
هســتند. انــواع وســایل نقلیــه عمومــی در سراســر منطقــه شــهری کیــش بــه ارائــه خدمــت
مــی پردازنــد و نــر خ کرایــه هــر یــك از آنهــا تعییــن گردیــده اســت. بســتن کمربنــد بــرای
تور کیش از مشهد
سرنشــینان جلــوی خودروهــا اجبــاری و ســوار کــردن مســافر بیــش از ظرفیــت اکیــدا
ممنــوع اســت.
- نر خ کرایه تا کسی های تلفنی )دربستی - سفید رنگ(:
محاســبه نــر خ تا کســی هــای تلفنــی بــا تاکســیمتر انجــام مــی شــود امــا بــه طــور تقریبــی
در محــدوده بازارهــا و هتلهــا )ســیاحتی( حــدود 3000 تومــان، از فــرودگاه بــه کلیــه نقــاط
جزیــره 8000 تومــان و از کشــتی یونانــی بــه تمــام نقــاط شــهر 10000 تومــان مــی باشــد.
- نر خ کرایه تا کسی های خطی )زرد رنگ(:
نــر خ تا کســی هــای خطــی نیــز بــا تا کســیمتر محاســبه مــی شــود و بــا توجــه بــه مســافت
مســیر بیــن 500 تــا 1000 تومــان مــی باشــد.
مســیر تا کســی هــای خطــی : بــازار ســفین- خیابــان کنــار فــاز A -بــازار ونــوس - بــازار
مرواریــد - شــهرك صــدف - خیابــان آذربایجــان - خیابــان فردوســی - بــازار پردیــس بــازار
مرجــان و برعکــس.
در هرجــای جزیــره و در هرزمــان چنانچــه احتیاجــی بــه تا کســی داشــتید کافــی اســت
بایکــی از مرا کــز تا کســیرانی زیــر تمــاس بگیریــد در اســر ع وقــت بــرای شــما ماشــین ارســال
مــی شــود.
- خطوط مینی بوسرانی:
خط سیر شماره 1:
ایســتگاه میرمهنــا - فــاز A خیابــان کنــار - دبســتان پســرانه مولــوی - بلــوار میرمهنــا
ایســتگاه گلدیــس - ایســتگاه صــدا و ســیما - ایســتگاه بــازار ونــوس - میــدان ســاحل
ایســتگاه بــازار مرواریــد - میــدان ســاحل - ایســتگاه بــازار پردیــس )ضلــع جنوبــی(
ایســتگاه بــازار مرجــان، ایســتگاه پــارك دلفیــن هــا و بلعکــس
خط سیر شماره 2:
ایســتگاه پــارك دلفیــن هــا- ایســتگاه بــازار مرجــان - میــدان داریــوش - خیابــان مقابــل
ویاهــای پردیــس و خانــه گســتر - ایســتگاه بــازار پردیــس )ضلــع شــمالی( - میــدان
ســاحل - ایســتگاه بــازار مرواریــد - میــدان امیرکبیــر - میــدان ســاحل - ایســتگاه مجتمــع
بانکهــا - ســازمان منطقــه آزاد کیــش - بــازار فرانســه - اداره پســت - میــدان دلیــران - فــاز
5 شــهرك صــدف خیابــان جاجــرود - خیابــان ســفیدرود - خیابــان کرمــان - خیابــان
بینالــود )مرکــز خریــد فــاز 4 صــدف( - خیابــان الونــد - خیابــان شــریعتی - خیابــان عــارف
مســجد امــام حســن مجتبــی )ع( - خیابــان آذربایجــان - خیابــان خرمشــهر - خیابــان
آســمان - ورودی مجتمــع الهیــه - تقاطــع شــهربازی - ایســتگاه بــازار مرواریــد - میــدان
امیرکبیــر - هتــل لا لــه - هتــل صــدف - کلینیــك پزشــکی - بــازار بهکیــش - ایســتگاه
بــازار مریــم - ایســتگاه بــازار ونــوس - میــدان ســاحل - ایســتگاه بــازار مرواریــد - میــدان
امیرکبیــر - میــدان ســاحل -ایســتگاه بــازار پردیــس )ضلــع جنوبــی( - ایســتگاه بــازار
مرجــان، ایســتگاه پــارك دلفیــن هــا و بالعکــس.
تلفنهای ضروری جزیره کیش
کد کیش
کد موبایل
اطاعات تلفن
اطاعات پرواز
فرودگاه
اطاعات بندر گاه
اوراژانس
اورژانس دریایی
اورژانس دریایی - فقط از تلفن یا موبایل کیش
حمل و نقل و ترافیك کیش )شکایات تاکسی ها(
پلیس
دفتر نظارت همگانی نیروی انتظامی
کانتری 11 مرکزی )کمپ رحیمی(
کانتری 12 )میرمهنا(
گمرک سازمان در بندرگاه
گمرک سازمان درفرودگاه پروازهای خارجی
گمرک ایران در بندرگاه
گمرک ایران در فرودگاه
سازمان منطقه آزاد کیش
روابط عمومی سازمان منطقه آزاد
4421767
کشتیرانی والفجر
رزرواسیون هتل ها در فرودگاه - جامعه هتلداران
جامعه هتلداران
جامعه بازاریان
بیمارستان
کلینیک خانواده
مرکز بهداشت
شکایات بهداشتی
هال احمر
داروخانه سها
داروخانه پردیس
داروخانه عمید
ندای بهداشت
سازمان تأمین اجتماعی
صدور کارت بازرگانی
صدور کارت کیشوند
صدور کارت سبز فرودگاه
صدور کارت سبز بندرگاه
0764
0934
118
199
4443200 - 4443300
4422300
115
09347697100
151
141
110
197
4415635-7
4431820-1
4424011- 4422264
4442878
4423398 - 4422578
4443300 - 4444690
4422141-2
4422675
4421767
09347692576
4443460
4453170
4423682
4459400-4
4420498
4432424
4423311-4432424
4440704-5
4424537
4422419
4423129
165
4423821
4421328
4431996-4432518
داخلی 323
4423349
بازگشت به فهرست مطالب com.safaridigar.www / 8
تور کیش از مشهد
بازگشت به فهرست مطالب com.safaridigar.www / 9
بازارها و مرا کز خرید جزیره کیش
یکــی از شــاخص هــای عمــده اقتصــادی و تجــاری هــر منطقــه ای بازارهــاو مرا کــز تجــاری
ســنتی و مــدرن آن منطقــه مــی باشــد کثــرت بازدیــد کننــدگان از بازارهــا ومرا کــز تجــاری
موجــود حا کــی از ثبــات اقتصــادی، اطمینــان و امنیــت ســرمایه گــذاری در منطقــه بــوده
و رضایتمنــدی ســرمایه گــذاران و مشــتریان را فراهــم مــی آورد بازارهــا و مرا کــز تجــاری،
نیــروی محرکــه اقتصــادی کیــش هســتند کــه بــا معمــاری مــدرن و زیبــا در منطقــه خلیــج
فــارس و خــاور میانــه منحصــر بــه فــرد بــوده و بــا انــوع کالاهــا و شــعبات نمایندگیهــای
شــرکتهای بــزرگ دنیــا بــه فعالیــت اشــتغال دارنــد.
ایــن بازارهــا و مرا کــز تجــاری بــی شــک یکــی از جاذبــه هــای اصلــی کیــش مــی باشــد کــه
ســالانه تعــداد قابــل توجهــی از مســافران وگردشــگران را بــه جزیــره کیــش جــذب مــی
نماینــد. گردشــگران ومســافران بــا هــر قصــد و نیتــی کــه بــه کیــش ســفر نماینــد بطــور حتــم
از بازارهــا دیــدن کــرده و دســت خالــی برنخواهنــد گشــت درکیــش 13 بــازار و مجتمــع
تجــاری بــزرگ وجــود دارد کــه بیشــتر آنهــا قدمــت 10ســاله دارد. ایــن بازارهــا زیــر نظــر
جامعــه بازاریــان و بازرگانــان کیــش اداره مــی شــوند.
- بازار پردیس یک

تور کیش از مشهد
بازاربیــن المللــی پردیــس یــک واقــع درمرواریــد خلیــج فــارس، بیــن خیابــان فردوســی
وبلــوار رازی قــرار دارد. فروشــگاه هــای تجــاری بازارپردیــس یــك شــامل انــواع مختلــف
پوشــاك، وســایل صوتــی وتصویــری، لــوازم آرایشــی و بهداشــتی، تلفــن هــای همراه،کیــف
وکفــش، ســاعت، مکمــل هــای غذائــی، سیســتمهای کامپیوتــری، تعمیــرات موبایــل،
آژانســهای مســافرتی، شــعب بانکهــا، یــک رســتوران، یــک چایخانــه ســنتی و یــک
کافیشــاپ و کافینــت مشــغول خدمترســانی بــه گردشــگران عزیــز میباشــد همــه
روزه رأس ســاعت 22 مراســم قرعــه کشــی بــازار بــا برنامــه هــای شــاد و ارائــه جوایــز نفیــس
بــه برنــدگان اجــراء مــی گــردد.
- بازار پردیس دو
بــازار بیــن المللــی پردیــس دو در نــوار ســاحلی ضلــع شرقــــــی جزیــره کیــش قــرار دارد. ایــن
بــازار کــه نــوع معمــاری و مصالــح بــکار رفتــه در آن در منطقــه بــی نظیــر اســت در چهــار
طبقــه احــداث گردیــده اســت. موقعیــت اســتثنایی و محیــط زیبــای داخــل بــازار موجــب
حضــور اکثــر نمایندگــی هــای معتبــر خارجــی )لــوازم خانگــی، کفــش و پوشــا ک، عطریــات
و لــوازم آرایشــی و بهداشــتی و ... ( شــده و مــورد توجــه کلیــه مســافران ورودی بــه کیــش
بــرای خریــد و یــا بازدیــد قــرار مــی گیــرد. ایــن بــازار زیبــا دارای ســه کافــی شــاپ و یــک
چایخانــه ســنتی و یــك رســتوران بــا ارائــه انــواع غذاهــای ســرد و گــرم مــی باشــد.
بــازار پردیــس دو بــا ایجــاد فضاهــای ســبز مناســب کــه بــا انــواع گیاهــان طبیعــی پوشــش
داده شــده و بــا وجــود نخــل هــای زیبــا و برافراشــته محیطــی دلنشــین و جــذاب ایجــاد
نمــوده تــا مســافران ضمــن خریــد اجنــاس و کالاهــای متنــوع، احســاس یکنواختــی و
خســتگی ننماینــد و هرشــب بــرای ایجــاد محیطــی شــاد بــرای آنــان ، بــا پخــش موزیــك
زنــده، مراســم قرعــه کشــی را بــا اهــداء جوایــز نفیــس و ارزنــده اجــرا مینمایــد.
- بازار بهكیش
بــازار بهکیــش یکــی از مرا کــز تجــاری - خدماتــی جزیــره کیــش مــی باشــد کــه بــا چندیــن
شــرکت کامپیوتــری و خدماتــی انــواع کالا و خدمــات را ارایــه مــی نمایــد.
- بازار پارس خلیج
تعــداد 130واحــد تجــاری در بــازار پــارس خلیــج انــواع کالاهــا را در دســترس مســافران و
گردشــگران جزیــره قــرار مــی دهنــد.
- بازار زیتون
یکــی از جدیدتریــن و مدرنتریــن بازارهــای کیــش اســت کــه بــا بهتریــن مصالــح
ســاختمانی ســاخته شــده اســت. مســاحت ایــن بــازار 52000 متــر مربــع و زیــر بنــای آن
7000 متــر مربــع در ســه طبقــه مــی باشــد. درایــن بــازار 95 غرفــه تجــاری و 12غرفــه اداری
وجــود داردکــه همگــی مجهــز بــه سیســتمهای خنــک کننــده مرکــزی، سیســتم هــای
صوتــی مرکــزی، تلفــن و فضــای ســبز و پارکینــگ مــی باشــند. در بــازار زیتــون شــما بــدون
شــک میتوانیــد هرچــه را کــه بخواهیــد بــا قیمتهــای خــوب پیــدا کنیــد .
کیــف و کفــش - روســری - پوشــا ک زنانــه و مردانــه و بچــه گانــه - فروشــگاههای اســباب
بــازی و لــوازم خانگــی - فروشــگاههای لبــاس زیــر مردانــه و زنانــه - عطــر و ادکلــن و... از
جملــه مــواردی اســت کــه در بــازار زیتــون یافــت مــی شــود. ایــن بــازار در مجــاورت هتــل
پارســیان و در نزدیکــی بازارهــای مرکــز تجــاری کیــش - بــال هایپــر مارکــت و پانیــذ واقــع
شــده اســت.
9 / www.safaridigar.com
بازگشت به فهرست مطالب com.safaridigar.www / 10
- بازار مرجان
مجتمــع مســکونی و تجــاری مرجــان بــا زیربنایــی بالــغ بــر 25000 مترمربــع و در زمینــی
بــه مســاحت 200000 متــر مربــع واقــع شــده اســت. معمــاری ایــن بــازار جــذاب و منحصــر
بفــرد مــی باشــد. غرفــه هــای موجــود در ایــن بــازار عبارتنــد از : 200 غرفــه تجــاری، 80
دفتــر اداری، 120 ســوئیت و 120 انبــار. همجنیــن 2 رســتوران کــه جهــت ســرویس دهــی
بــه مشــتریان شــب هــا نیــز دایــر مــی باشــند.
- بازارچه شهر چین
بازارچــه شــهر چیــن در کیــش در واقــع فروشــگاه کوچکــی اســت کــه دارای دو شــعبه
در جزیــره کیــش مــی باشــد. ایــن بازارچــه از جملــه مرا کــز خریــد کیــش اســت کــه بــرای
گردشــگران بســیار جالــب اســت زیــرا فروشــندگان آن همــه چینــی مــی باشــند ؛ اولیــن
شــعبه فروشــگاهی بازارچــه شــهر چیــن در کیــش کــه چنــدان بــزرگ نیســت و مدتی اســت
در کنــار بــازار مرواریــد مشــغول بــه کارشــده اســت . کلیــه اجنــاس موجــود در ایــن بازارچــه
مســتقیما از کشــور چیــن واردشــده و توســط فروشــندگان چینــی بــه کســانی کــه قصــد
خریــد ارزان در کیــش دارنــد ارائــه مــی گــردد.
کالاهــای متنــوع ایــن بــازار دارای قیمــت مناســب و کیفیــت نســبتا پایینــی بــوده کــه
شــامل انــواع البســه، کیــف و کفــش، لــوازم خانگــی و . . . مــی باشــد . شــعبه دیگــر بازارچــه
شــهر چیــن در طبقــه دوم بــازار پانیــذ قــرار دارد . کالاهایــی کــه در ایــن فروشــگاه بــه
گردشــگران عرضــه مــی شــود از تنــوع بیشــتری نســبت بــه شــعبه اول برخــوردار اســت.
- بازار عربها
بــازار عربهــا کیــش قدیمــی تریــن بــازار جزیــره کیــش اســت کــه از ســالهای دور تــا کنــون
مرکــز خریــد بومیــان جزیــره کیــش بــوده و میباشــد. بــازار عربهــا از نظــر مســاحتی بســیار
کوچــک بــوده و ا کثــر فروشــندگان آن عــرب زبــان هســتند و شــما کمتــر کســی را مشــاهده
میکنیــد کــه در آنجــا بــا زبــان فارســی ســلیس ســخن بگویــد.
بــازار عربهــا در یــک طبقــه واقــع شــده و بــه دلیــل دوری مســافتش از مرکــز شــهر کمتــر
مســافری بــه ایــن بــازار مراجعــه میکنــد. خریــد از بــازار عربهــا مســلما بــه نفــع اقشــار کــم
درآمدتــر جامعــه اســت چــرا کــه جنســهای بــازار عربهــا کیــش بســیار ارزان تــر از بازارهــای
دیگــر جزیــره بــوده و تقریبــا تنــوع اجنــاس نیــز در آن بالاســت. بــازار عربهــا تقریبــا در
نزدیکــی بــازار پــارس خلیــج میباشــد و یکــی از بینظیرتریــن ســاحل هــا و اســکله هــای
جزیــره در مجــاورت آن واقــع شــده اســت. بازدیــد از بــازار عربهــا حداقــل یــک بــار هــم کــه
شــده بــرای هــر مســافری جــذاب خواهــد بــود.
- بازار مروارید

تور کیش از مشهد
ایــن بــازار یکــی از زیباتریــن بازارهــای جزیــره کیــش اســت کــه بــا الهــام از معمــاری دوره
هــای هخامنشــی ســاخته شــده اســت و دارای ۸ راهــرو مجــزا مــی باشــد کــه هــر یــک
بــا نامهــای ایرانــی زیبــا از جملــه : آپادانــا - پرســپولیس - پاســارگاد - بیســتون - آریــا -
تیســفون و... نامگــذاری شــده انــد.
بــه تازگــی در مجــاورت بــازار مرواریــد بــازاری بــا عنــوان ) مرواریــد نــو ( در شــرف تاســیس
اســت کــه بــزودی بهــره بــرداری از آن بــازار نیــز آغــاز خواهــد شــد. در بــازار مرواریــد
فروشــگاههای متفاوتــی از جملــه : پوشــا ک زنانــه و مردانــه - کیــف و کفــش - عطــر و
ادوکلــن - روســری - لــوازم خانگــی و... وجــود دارد. بــازار مرواریــد کیــش یکــی از بازارهــای
مــورد عاقــه مســافران جزیــره کیــش اســت و قیمتهــای بــازار مرواریــد کیــش بــه نســبت
بازارهایــی چــون مرکــز تجــاری کیــش و پردیــس ۲ پاییــن تــر اســت. بــازار مرواریــد مجهــز بــه
کافــی نــت و کافــی شــاپ بــرای اســتفاده مشــتریان مــی باشــد.
- بازار مریم
بــازار مریــم کیــش در واقــع تنهــا بــازار ســر بــاز جزیــره کیــش اســت کــه طراحــی منحصــر
بــه فــردی دارد. بــازار مریــم کیــش در بــازار مریــم غرفــه هایــی از قبیــل فــروش پوشــا ک
زنانــه و مردانــه - کیــف و چمــدان - کفــش - روســری و لــوازم خانگــی وجــود دارد . در
محوطــه میانــی بــازار کــه فضــای ســبز قــرار دارد نیمکتهایــی بــرای اســتراحت مشــتریان
تعبیــه شــده اســت و کافــی شــاپ کوچکــی هــم درســت در وســط ایــن بــازار قــرار دارد.
- بازار ونوس
بازارهــا و مرا کــز تجــاری، نیــروی محرکــه اقتصــادی کیــش هســتند کــه بــا معمــاری مــدرن
و زیبــا در منطقــه خلیــج فــارس و خــاور میانــه منحصــر بــه فــرد بــوده و بــا انــوع کالاهــا و
شــعبات نمایندگیهــای شــرکتهای بــزرگ دنیــا بــه فعالیــت اشــتغال دارنــد.
ایــن بازارهــا و مرا کــز تجــاری بــی شــک یکــی از جاذبــه هــای اصلــی کیــش مــی باشــد کــه
ســالانه تعــداد قابــل توجهــی از مســافران و گردشــگران را بــه جزیــره کیــش جــذب مــی
نماینــد. گردشــگران ومســافران باهــر قصدونیتــی کــه بــه کیــش ســفر نماینــد بطــور حتــم
از بازارهــا دیــدن کــرده و دســت خالــی برنخواهنــد گشــت.
درکیــش 13 بــازار و مجتمــع تجــاری بــزرگ وجــود دارد کــه بیشــتر آنهــا قدمــت 10ســاله
دارد. ایــن بازارهــا زیــر نظــر جامعــه بازاریــان و بازرگانــان کیــش اداره مــی شــوند. بــازار
ونــوس کیــش هــم یکــی از بازارهــای نســبتا قدیمــی در جزیــره زیبــای کیــش اســت و
ا کنــون نزدیــک بــه ۱۵ ســال از آغــاز فعالیتــش میگــذرد. ایــن بــازار در ۲ طبقــه احــداث
شــده کــه بیشــتر فروشــگاههای آن در طبقــه اول واقــع شــده انــد و در طبقــه دوم بــازار
بیشــتر دفاتــر اداری و خدماتــی و... مشــغول بــه فعالیــت هســتند. بــازار ونــوس بیشــتر
بــازاری اســت بــرای عرضــه پوشــا ک زنانــه و کمتــر در آن فــروش ســایر محصــولات خانگــی
مشــاهده میشــود. ایــن بــازار تقریبــا در نزدیکــی بــازار مریــم در خیابــان ســنایی قــرار دارد
و ا کثــر مســافران کــه قصــد خریــد از کیــش را دارنــد حتمــا از ایــن بــازار بازدیــد مــی نماینــد.
- بازار پانیذ
بــازار پانیــذ در ســال ۱۳۷۷ در زمینــی بــه مســاحت تقریبــی ۱۰۰۰۰ مترمربــع، بــا ۲۰۸
واحــد تجــاری، اداری در خیابــان فردوســی جزیــره کیــش، احــداث و فعالیــت خــود را
آغــاز نمــوده اســت. تقریبــا نصــف غرفــه هــای موجــود در بــازار پانیــذ بــه فــروش پوشــا ک
اختصــاص داشــته و بقیــه غرفــه هــا اجنــاس مختلــف ماننــد لــوازم خانگــی، لــوازم صوتــی
و تصویــری، اســباب بــازی، لــوازم ســفر و ... را ارائــه مــی کننــد. یکــی از نــکات مثبــت بــازار
پانیــذ پاییــن بــودن قیمــت اجنــاس خانگــی در آن اســت. هرچنــد کــه ا کثــر ایــن اجنــاس
تقلبــی بــوده و چینــی و مشــابه اصــل میباشــند امــا در کل قیمتهــای آن در بــازار پانیــذ
پاییــن تــر از ســایر بازارهــا در جزیــره کیــش اســت .
بــه عنــوان مثــال یــک دســتگاه تســویه آب ۱۲ لیتــری بــا نــام ) کــره کینــگ ( در ایــن بــازار
۱۴ هــزار تومــان و در بــازار مرواریــد ۲۲ هــزار تومــان میباشــد . کــه البتــه هــر دوی آنهــا یکــی
هســتند . بــه همیــن دلیــل بــازار پانیــذ مــورد توجــه ا کثــر مســافران جزیــره کیــش بــوده و
میباشــد . در طبقــه دوم بــازار پانیــذ فروشــگاه شــهر چیــن نیــز واقــع شــده اســت . ایــن
بــازار در نزدیکــی بازارهــای مرکــز تجــاری کیــش - بــال هایپــر مارکــت و زیتــون واقــع شــده
اســت . در محوطــه درونــی ایــن بــازار کافــی نــت و کافــی شــاپ و در محوطــه بیرونــی آن
چنــد رســتوران وجــود دارد.
بازگشت به فهرست مطالب
بازگشت به فهرست مطالب com.safaridigar.www / 11
۲۶ و ۲۰ درجــه شــمالی و طــول جغرافیایــی ۵۳ و ۵۴ درجــه شــرقی بــه گل نشســت
و هشــتاد روز تــاش اورینوکــو، یدكکــش هلنــدی بــرای بیــرون کشــیدن ایــن کشــتی
بــه ثمــری نرســید. تاشهــای ناموفــق زیــادی بــرای بیــرون کشــیدن آن انجــام شــد و
بــه ناچــار سرنشــینان کشــتی مجبــور بــه تــرك آن شــدند و بــار آن تخلیــه شــد، چــرا کــه
عملیــات بیــرون کشــیدن کشــتی از نظــر اقتصــادی مقــرون بــه صرفــه نبــود. اطاعــات
بدســت آمــده از شــرکت بیمــه لویــدز لنــدن نشــان دهنــده ایــن اســت کــه ایــن کشــتی
در زمــان بــه گل نشســتن متعلــق بــه کشــور یونــان و بنــام کــولااف بــوده اســت. ایــن
کشــتی در ابتــدا "شــیپور امپراتــور" ســپس "ناتورالیســت" و در ســال هــای بیــن ۱۳۳۸ تــا
یکســال قبــل از توقــف، در مالکیــت خطــوط کشــتیرانی ایــران بــا نامهــای "ســیروس
فــارس"، "همــدان" در تــردد بــوده اســت. کشــتی یونانــی از نظــر تاریخـ
Touragahi Touragahi
1395/9/3
Touragahi Touragahi
1395/9/3
خراسان رضوی به مرکز مشهد الرضا(ع)

استان خراسان رضوی-شهر ثامن الحجج(ع)

مشهد


شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی است و در بلندی ۹۷۰ متری از سطح دریا و در ۹۶۴ کیلومتری تهران قرار دارد و کشف رود از ۵ کیلومتریش می گذرد. این رود و شاخابه هایش نقش مهمی در اقتصادشهر مشهد دارد.


مشهد در دشتی قرار گرفته که نزدیک ترین کوه، کوه معجونی است که با شهر ۴ کیلومتر فاصله دارد و از کوه های بینالود است.
آب و هوا: معتدل و متمایل به سرد و خشک، بیشترین درجه گرما در تابستان ها ۳۵ درجه بالای صفر و کمترین درجه گرما در زمستان ها ۱۵ درجه زیر صفر و میزان بارندگی سالانه ۲۶۰ میلی متر می باشد.


نژاد و زبان: آریایی نژادند و با نژاد زرد اختلاط یافته اند و به زبان فارسی با گویش خراسانی، کردی و ترکی سخن می گویند.
فرآورده ها: گندم، جو، بنشن، دانه های روغنی، تره بار، سیب، گلابی، آلو، به، گیلاس، انگور، هلو، زرد آلو، گردو، آلبالو، شلیل، شفتالو، گوجه سبز و توت.

شهر مشهد در اطراف مقبره امام رضا که در قریه سناباد چهار فرسخی طوس، جنب قبر هارون الرشید مدفون است ایجاد گردید. در قرن دهم میلادی در زمان ابن حوقل قریه مزبور دیوار محکمی داشت و مقبره مکانی مقدسی محسوب بود. در همان قرن کلمه « المشهد» در کتاب مقدسی دیده می شود.

در قرن چهاردهم در زمان حمدالله مستوفی قزوینی، مشهد شهری بود. ابن بطوطه سیاح همان قرن بنای مدوری را توصیف می کند که بالای مقبره ساخته و با روپوش ای حریر و شمعدان ها طلا آراسته بودند.در زیر همان گنبد مقابل قبر امام رضا قبر هارون الرشید واقع بود که بر روی آن هم شمعدان ها روشن بود.

بنا به گفته سیاحان بازار های مشهد جهان نمای زنده ای است از ملل مختلف شرقی. شهر به واسطه ثروت، مکان مقدس و بازار های خود چند مرتبه در معرض تاراج ازبک ها قرار گرفت.

نقاط دیدنی مشهد


بارگاه مطهر امام موسی الرضا( ع)، مسجد گوهرشاد، آرامگاه فردوسی، آرامگاه نادر شاه، گنبد سبز، کوه سنگی، پارک ملت، باغ ملی، غار مغان.


تورآگهی،مجری معرفی بهترین تورهای روز افتخار همراهی شما را دارد.
برای دیدن تورهای کیش عنوان تورکیش را کلیک نمایید.

نقاط دیدنی استان خراسان رضوی


بردسکن: برج تاریخی فیروز آباد، برج علی آباد، مسجد جامع بردسکن، مسجد روستای زیرک آباد، غار سیر؛

تایباد: مسجد و آرامگاه شیخ مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی، برج کرات، کاروان سرای شاه عباسی، آرامگاه شاهزاده قاسم، آرامگاه خواجه عبدالله؛

تربت جام: آرامگاه الاسلام احمد جام، قلعه گبری، پل خاتون، آرامگاه خواجه حسام، قلعه گوش لاغر، گنبد فیروز شاهی، آرامگاه شاه قاسم انوار، مجموعه تاریخی عباس آباد، مجموعه تاریخی خواجه عزیزالله، محوطه شهر باستانیخر گرد؛

تربت حیدریه: مسجد جامع پیشین، آرامگاه قطب الدینحیدر، آرامگاه ابوالقاسم کورکانی، مزار شاه سنجان، گرمابه قدیمی شهر؛

چناران: برج (میل) تاریخی رادکان، آثار باقی مانده شهر تاریخی منیجان، آبشار اخلمد، چشمه سبز؛

خلیل آباد: غار آتشگاه، مسجد قلعه؛

خواف: مسجد و مدرسه خرگرد، کوشک سلامی، مسجد ملک زوزن، مدرسه غیاثیه خرگرد،آرامگاه شیخ شهاب الدین بابا ابدال، مسجد گنبد (سنگان)؛

درگز: آب گرم الله اکبر؛

رشتخوار: زیارتگاه میر قوام الدین؛

سبزوار: بارگاه امازاده یحیی، میل و مناره خسرو گرد، مسجد آدینه ( پامنار)، مسجد جامع، آرامگاه شاهزاده شعیب، یخچال های قدیمی، آرامگاه بقراط، مصلی قدیم، آرامگاه بیهقی، رباط تاریخی فرامرز خان( موزه مردم شناسی)، سرای دودر، مسجد جامع فریومد، مدرسه فخریه، آرامگاه پیرامد، آرامگاه ملاهادی سبزواری؛

سرخس: آرامگاه ابوعلی زاهر، آرامگاه محمد بن جعفر، رباط شرف، آرامگاه بابا لقمان، غار مزداوند، غار بزنگان، پل تاریخی خاتون؛

فردوس: مسجد جامع، مسجد کوشک، مدرسه حبیبیه، حوض سیدی؛

فریمان: بند فریمان، منزل و موزه شهید مطهری؛

قائنات ( قائن): آرامگاه شیخ ابوالمفاخر، آرامگاه بوذر جُمهر قائنی، مسجد جامع قائن؛ مسجد حسینی، حمام کارشکن در شهر خضری، غار خدنگ؛

قوچان: بارگاه امام زاده ابراهیم، مناطق گردشگری یوسفخان، غار کلر، منجاق تپه، آرامگاه بابا حسین، آرامگاه شاهزاده عبدالرحمن، موزه قوچان؛

کاشمر: آرامگاه آیت الله شهید مدرس ، مسجد جامع، امامزاده سید حمزه، آرامگاه سید مرتضی، برج فیروز آباد، برج علی آباد، باغ مزار؛

کلات: عمارت و کاخ خورشید، کتیبه نادری، مسجد کبود گنبد، برج نادری، بند نادری.
Touragahi Touragahi
1395/9/3
خراسان جنوبی-قهستان سابق

استان خراسان جنوبی-ایران را بشناسیم
بیرجند

شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی است و در بلند ۱۴۸۰ از سطح دریا و در ۵۰۵ کیلومتری جنوب مشهد و در مسیر راه مشهد _ شوسف قرار دارد.
کوه ها: دو رشته کوه از سوس شمال و جنوب شهر بیرجند را احاطه کرده:

۱_ کوه های مادر میشان، شکر آب و کمر حاجی و در ۶۰ کیلومتری جنوب

۲_ کوه بلند باغاران، شهر بیرجند در جلگه میان این کوه قرار گرفته. فاصله شهر بیرجند تا کوه باغاران، شهر بیرجند در جلگه میان این کوه ها قرار گرفته. فاصله شهر بیرجند تا کوه باغاران را دشت باغاران می گویند. علاوه بر این مراتع عمر شاه، علی آباد و گل کلاغان وجود دارد.آب و هوا: معتدل و خشک، بیشترین درجه گرما در تابستان ها ۴۰ درجه بالای صفر و کمترین درجه گرما درزمستان ها ۱۰ درجه زیر صفر است.فرآورده ها: زعفران، گندم، جو، چغندر قند، پنبه و انواع تره بار.آب کشاورزی از کاریز ها، رود و چاه ژرف تامین گشته _ آب آشامیدنی از آب کاریز ها و چاه های ژرف پس از پالایش به شبکه لوله کشی روانه و برق شهر بیرجند از برق منطقه ای خراسان فراهم میشود.

صادرات: زعفران، قالی، قالیچه، چغندرقند.
معماری سنتی

این نوع معماری در بافت قدیمی ( بخش مرکزی شهر بیرجند) که بر روی تپه هایی چند قرار گرفته است به چشم می خورد. در این بخش به نحو محسوس اثرات محیط طبیعی و به خصوص اقلیم گرم و خشک حاکم بر منطقه، مشاهده می شود.

استفاده فراوان از خشت و گل به عنوان مهم ترین مصالح ساختمانی، دیوار های قطور و سقف های گنبدی و بادگیر های کوچک و بزرگ و پنجره های کوچک و بافت فشرده و کوچه های باریک و ممتد ولی پرپیچ ک بعضی قسمت های آن ها با سقف های کوتاهی پوشیده شده اند از ویژگی های معماری در این بخش به شمار می رود.
معماری نیمه سنتی

در حالی که معماری سنتی به گذشته های دور تا اوایل قرن حاظر(هجری شمسی) تعلق دارد، معماری نیمه سنتی مخصوص دهه های اولیه قرن حاظر تا حدود ۱۳۴۰ ه.ش است. یعنی ایامی که اقتصاد و اوضاع اجتماعی کشور دستخوش تغییراتی شده بود و نقشه های جدید معماری توسط فارغ التحصیلان دانشگاه های خارج از کشور عمومیت می یافت. در این زمان، سطح معیشت مردم با گذشته متفاوت شده، دسترسی به مواد و مصالح جدید میسر شده بود. لذا سبک جدیدی که هنوز ارتباطش با معماری سنتی محفوظ مانده بود؛ در اطراف بافت سنتی شهر بیرجند به وجود آمد.
معماری جدید

این نوع معماری از نظر زمانی، بازتاب تحولات اجتماعی و اقتصادی کشورمان در دهه ۱۳۴۰ است. رواج اقتصاد پولی و گسترش ارتباطات و امکان استفاده از مواد و مصالح جدید و وسایل مکانیکی برای تولید گرما و سرما، تحولات اساسی در سبک معماری به وجود آورده سقف های گنبدی به سقف های مسطح، دیوار های ضخیم خشت و گلی به دیوار های نازک آجری یا اسکلت فلزی، پنجره های کوچک به دهانه های باز و وسیع و نماهای ساده و گلی به نماکاری های آجری و سیمانی تبدیل شد. بعضی از ضمایم قبلی نیز مانند هشتی و پستو و تور و بادگیر و انباری حذف شد.
نقاط دیدنی استان خراسان جنوبی

موزه باستان شناسی و مردم شناسی، مسجد جامع، ارگ کلاه فرهنگی، قلعه فرگ، آرامگاه حکیم ابو حامد، عمارت اکبریه، باغ و عمارت شوکت آباد
نقاط دیدنی

سربیشه، زیارتگاه باش آباد، قدمگاه؛

نهبندان: قلعه نیه( مسجد جامع)، تخت سردار، مزار پیر حاجیان، مسجد گلستان.

Touragahi Touragahi
1395/9/3
استان چهار محال و بختیاری-در زمره بلندترین شهرهای ایران

استان چهار محال بختیاری-ایرانشناسی

شهر کرد

شهر کرد مرکز شهرستان شهر کرد از شهرستان های استان چهار محال و بختیاری است ک در بلندی ۲۰۶۶ متری از سطح دریا و در ۱۰۵ کیلومتری جنوب باختری اصفهان قرار دارد.

رود زاینده رود از ۲۰ کیلومتری شمال خاوری شهر کرد میگذرد.

شهرکرد میان پیشکوه های زاگرس قرار گرفته و از جمله بلند ترین شهر های ایران است.

آب و هوا: کوهستانی معتدل متمایل به سرد، درجه گرما در تابستان ها به ۲۲ درجه بالای صفر و کمترین درجه گرما در زمستانها به ۷ درجه زیر صفر است. میزان بارندگی سالانه به طور متوسط به ۳۸۰ میلی متر می رسد.
بناهای تاریخی شهر کرد

۱_ مسجد اتابکان که تاریخ ۶۵۰ ه.ق بر در مسجد حک شده

۲_ اتاق آینه

۳_ امامزاده معصوم.
دیدنی ها

از جاهای دیدنی و با صفای شهر کرد، پارک ملت در دامنه کوه گل سرخ واقع در شمال شهر کرد و همچنین ییلاق ها و باغ های گوناگون در اطراف با چشمه ساران متعدد است.
ویژگی های اقتصادی شهر کرد

زندگی مردم شهر کرد بر پایه دامپروری، کشاورزی و صنایع دستی به ویژه قالی بافی، نمد مالی و کلاه مالی استوار است. از صنایع جدید این شهر کارخانه قند، کارخانه ریسندگی، واحد های مختلف تولیدی در قطب صنعتی این شهر است.

مراکز گاوداری و مرغداری که زیر نظر بانک کشاورزی اداره میشد از مراکز فعالیت های تولیدی این شهر است.

شهر کرد یکی از مراکز عمده خرید و فروش فرآورده های دامی و کشاورزی و صنایع دستی است.

فرآورده ها: گندم، جو، چغندر، بنشن، قالی.

شهر کرد سابقا ده کرد نام داشت.
پیشنهاد تورآگهی به شما : تورهای کیش
دیدنی های شهر کرد

۱_ پل زمانخان بر روی زاینده رود

۲_ مسجد اتابکان

۲_ خانه آزاده که قدیمی ترین بنای مسکونی این سامان است.

۴_ خانه ستوده در واقع جزو آخرین بخش های برجامانده از مجموعه بناهای مرتبط به ارگ چالشتر مربوط به اواخر روزگار صفویان تا آخر دوره قاجاریه محسوب میشود

۵_ منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

۶_ قلعه دزک در روستای دزک در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرد از بناهای روزگار قاجاریه

۷_ پارک ملت شهر کرد ۸_ پارک ملت فرخ شهر

۹_ امامزاده دو معصوم شهر کرد

۱۰_ امام زاده سید بهاالدین شیخ شبان

۱۱_ امامزاده سید محمد بارده

۱۲_ گرداب بن

۱۳_ سقاخانه ارباب میرزاد شهر کرد.
نقاط دیدنی استان چهار محال و بختیاری

اردل: آیار باقیمانده قلعه حاج ایلخانی، چشمه سرد آب، امامزاده و تکیه بختیاری ها، تالاب سولگان؛

بروجن: تالاب گندمان، امامزاده حمزه علی، تالاب چغاخور، چشمه سیاه سرد( سیاسرد)؛

فارسان: بنای تاریخی خان اوی، پیست اسکی بابا حیدر، کاخ قلعه جونقان، سنگ نوشته های مشروطیت( پیر غار)، دشت های لاله های واژگون؛

کوهرنگ(چلگرد): پیست اسکی منطقه سردسیر چلگرد، چشمه دیمه، آبشار کوهرنگ، دشت لاله ها؛

لردگان: چشمه برم، امامزاده شهسوار، امام زاده عبدلله، آبشار آتشگاه، گردشگاه پروز
Touragahi Touragahi
1395/9/3
جاذبه های گردشگری بابلسر

جاذبه های گردشگری شهرستان بابلسر
شهرستان بابلسر- مقدمه

بابلسر یکی از شهرهای ساحلی و زیبای مازندران است این شهرستان در گذشته مشهد سر نامیده می شد و محمد حسن خان اعتماد السلطنه معتقد است که این مکان را از آن جهت مشهد سر می خوانند که رأس امامزاده ابراهیم بن موسی کاظم (ع) ملقب به ابوجواب در این مکان مدفون است.
جاذبه های توریستی بابلسر

از جمله جاذبه های توریستی این شهرستان امامزاده ابراهیم (ع)، هتل قدیم بابلسر، ساختمان های شهربانی قدیم و بهداری، آب بندان های سوته، خشک رود اوجاکسر، قادی محله، روشندان، غریزک، توده های جنگلی، سوته، کریم کلا، جزین، پل آهنی بابلرود، مقبره بی بی سکینه، پناهگاه حیات وحش فریدون کنار، ساحل دریا و پارک جنگلی ساحلی، بنای رستوران فانوس دار، هتل کازینوی قدیم، پل پیاده رو (پل شکسته)، اداره پست و تلگراف قدیم، سر در ورودی چوبی مهمانخانه پالیاس می باشد.

پیشنهاد تورآگهی: جاذبه های گردشگری شهرستان نور را مطالعه نمایید.

بقعه امامزاده ابراهیم (ع)

این بنا در قرن نهم هجری در مرکز شهر بابلسر ساخته شده و یکی از زیارت گاه های مازندران به شمار می رود. مصالح عمده آن آجر، ملاط، ساروج و کاشی بوده و گنبد هرمی شکل آن عظمت خاصی دارد این بنا از نظر دارا بودن آثار ارزشمند و هنری مانند درهای نفیس، صندوق چوبین و کتیبه های متعدد شهرت دارد. روی درهای آن تاریخ سال های 858 ، 857، 841، هجری قمری حک شده است. بین اهالی این امامزاده به ابوجواب نیز معروف است.

گویند چون ابراهیم (ع) به قبر پیغمبر (ص) سلام داده پاسخ شنیده است. بقعه بی بی سکینه (دختر امام موسی (ع) در قسمت شرقی داخل بقعه امامزاده ابراهیم واقع شده است. این بقعه دارای دو در است که هر دو بسته می باشد. در کتیبه بالای درها تاریخ 893 هجری قمری (1488 میلادی) خوانده می شود.
Touragahi Touragahi
1395/9/3
استان تهران- معرفی پایتخت ایران سرافراز در تورآگهی

استان تهران-معرفی کامل مکان ها و نقاط دیدنی این استان
تهران (پایتخت)

شهر تهران مرکز شهرستان تهران و مرکز استان تهران و پایتخت ایران، در دامنه رشه کوه های البرز مرکزی که به سوی شمال، جنوب، شرق و غرب گسترش یافته است قرار دارد.

رود های فصلی دار آباد، جعفر آباد و درکه به وسیله کانال های بزرگی که در مسیرشان در شهر تهران ساخته شده از آن می گذرند.

کوه ها: رشته کوه های البرز در حدود ۲۰ کیلومتری شهر تهران قرار دارد.

آب و هوا: ناحیه جنوبی تهران متمایل به گرم و خشک، منطقه مرکزی معتدل و منطقه شمالی مایل به سرد، حداکثر درجه گرما در تابستان ها ۴۱ درجه بالای صفر و در زمستان ها ۸ درجه زیر صفر. میزان بارندگی سالانه به طور متوسط ۲۲۵ میلی متر است.

نژاد و زبان: ۷۰٪ آریائی نژاد و حدود ۳۰٪ از نژاد های گوناگون، به زبان فارسی، ترکی، کردی، عربی، ارمنی و غیره با گویش های مختلف سخن می گویند. اما زبان گفتگو و رسمی فارسی است.

فرآورده ها: ۱_ تولیدات صنایع غذایی ۲_ تولیدات سنایع نساجی و چرم ۳_ تولیدات صنایع سلولزی ۴_ تولیدات صنایع شیمیائی و داروئی ۵_ تولیدات صنایع کانی غیر فلزی ۶_ تولیدات صنایع فلزی ۷_ تولیدات صنایع برق و الکترونیک ۸_ تولیدات معدنی.

صادرات: روغن نباتی، بیسکویت و دیگر شیرینی جات، پارچه های پنبه ای و پشمی، تریکو، کفپوش، موکت، پتو، حوله، انواع پوشاک، جوراب، کفش، چمدان، چرم، برزنت، الیف مصنوعی، کاغذ و مقوا، کاغذ دیواری، مواد بهداشتی و ضد عفونی کننده، فراورده های نفتی، سموم دفع آفات گیاهی، مصالح ساختمانی و لوازم بهداشتی منزل، شیشه ، کاشی و سرامیک، اتومبیل، کامیون، اتوبوس، مینی بوس، وانت، لوازم خانگی، رادیو، تلویزیون، یخچال، باتری، لامپ، در و پنجره، اجاق گاز...

واردات: غلات و فرآورده های آن، بنشن، انواع تره بار، فرآورده های شیری، قند و شکر، چای انواع ماهی، کنسرو، کمپوت، عسل، دام، برنج، تخم مرغ، گیاهان داروئی، و صنعتی، پنبه، پشم، انواع پارچه، فرش های دستبافت و ماشینی، انواع چوب و تیر آهن بازرگانی خارجی ( صادرات کشور).
جاذبه های طبیعی استان تهران

پیست های اسکی استان تهران

۱_ پیست اسکی آبعلی ( ۵۰ کیلومتری تهران، جاده هراز(

۲_ پیست اسکی دیزین ( ۶۰ کیلومتری جاده کرج_ چالوس(

۳_ پیست اسکی شمشک ( ۵۰ کیلومتری شمال شرق تهران(

۴_ پیست اسکی توچال ( ۵۰ کیلومتری شمال شرق تهران(

مناطق ییلاقی استان تهران

اکثر مناق ییلاقی استان تهران، در شهرستان های لواسانات و دماوند دیده می شوند ک از مهم ترین آن ها عبارتند از: دریاچه های تار، دریاچه های سد کرج، دریاچه های سد لتیان ( ۲۵ کیلومتری شرق تهران)، دریاچه های آهنگ( جاده فیروز کوه(
دره های استان تهران

دره سولقان، فرحزاد، کن، اوین درکه، دربند، اوشان و فشم.

چشمه ها، غارها و آبشار های استان تهران

اکثر چشمه، غار ها و آبشار های استان تهران در شهرستان های دماوند، کرج تهران و لواسانات است که از مهم ترین آن ها عبارتند از: غار رود افشان، غار بیوک آغا، غار طبیعی، ارنگه کرج، غار طبیعی یخ مراد کرج، آبشار سوتک( شمال غرب دربند)، آبشار منظریه شمیرانات، آبشار دوقلو ( زیر پناهگاه) آبشار شکر آب ( میگون)، چشمه اعلا ( دماوند)، چشمه وله و گچسر
پارک های جنگلی

لویزان: غرب ده لویزان

چیتگر: از جنوب اتوبان کرج، از غرب اراضی پیکان شهر

ورد آورد: از شمال کوه های ورد آورد، از جنوب اتوبان کرج

سوهانک: از غرب ده سوهانک، از شرق جاده قدیم به طرف تهران پارس

سرخه حصار، از شمال جاده آبعلی، از غرب اتوبان افسریه

بی بی شهربانو: از جنوب کوه های بی بی شهر بانو، از شمال شهرک کاروان

فرحزاد: از شمال کوه فرحزاد، از جنوب ده فرحزاد
منابع آبی استان تهران

مهم ترین منابع آبی استان تهران عبارت از رود های کرج، جاجرود و هراز که قسمتیاز آب تهران و برخی شهرستان های آن از دیگر رود ها تامین می شود؛ مانند: حبله رود در شرق و انشعابی از شاخه رود طالقان در غرب استان.
چشمه های استان تهران
چشمه آبعلی:

۱_ بین آبعلی و مبارک آباد

۲_ چشمه آب البرز: در جنوب شرقی آبعلی

۳_ چشمه علی: در شهر ری

۴_ چشمه اعلی: در شمال دماوند
دیدنی های تهران

1- پارک جنگلی چیتگر، اتوبان تهران_ کرج

۲_ پارک جنگلی لویزان شمال شرقی تهران ( بالای شمس آباد)

۳_ پارک جنگلی ورد آورد، اوایل اتوبان تهران_ کرج

۴_ پیست اسکی توچال شمال تهران

۵_ کاخ سعد آباد در شمال تهران

۶_ کاخ گلستان، میدان ارگ

۷_ کاخ شمس العماره، خیابان ناصر خسرو

۸_ کاخ عشرت آباد، میدان عشرت آباد

۹_ کاخ صاحبقرانیه، نیاوران

۱۰_کاخ مرمر، خیابان ولیعصر

۱۱_ کاخ بهارستان، میدان بهارستان

۱۲_ مدرسه دارالفنون، خیابان ناصر خسرو

۱۳_ مسجد استاد مطهری ( مسجد سپهسالار)، میدان بهارستان

۱۴_ مسجد قنبر علیخان، خیابان سیروس سابق

۱۵_ امام زاده زیر بازار تهران

۱۶_ سر قبر آقا، انتهای خیابان سیروس

۱۷_ امام زاده صالح.
موزه های تهران

موزه نظامی سعد آباد، موزه های تزئینی ایران، موزه هنر های زیبا، مجموعه فرهنگی موزه هنر های معاصر، موزه های ملی، موزه آثار تاریخ طبیعی، موزه جواهرات ملی، موزه رضا عباسی، موزه زمین شناسی، موزه صنعت برق، موزه فرش ایران، موزه ملک، موزه ماشین آلات کشاورزی، کاخ شمس العماره، کاخ گلستان_ تهران، مسجد امام خمینی ( مسجد شاه سلطانی، تهران)، مدرسه و مسجد استاد مطهری( سپهسالار)، عمارت تخت مرمر تهران، کاخ صاحبقرانیه( نیاوران)
برای کسب اطلاعات از چگونگی تورهای داخلی و تورهای خارجی روی همین عناوین کلیک نمایید.
محله های قدیمی تهران

محله های قدیمی تهران در اوایل دوره ناصرالدین شاه

تهران از ۴ محله قدیمی به نام های عودجولان ( محله اعیان نشین)، چاله میدان، بازار و سنگلج تشکیل شده بود و هر یک از این محله ها بوسیله یک دروازه به خارج از شهر ارتباط می یافتند.

محله های قدیمی تهران در دوره پهلوی

خیابان سپه( امام خمینی امروز)، میدان توپخانه که گردشگاه عمومی شهر بود، خیابان لالهزار که نسبتا حالت و وضع اروپایی داشت و خیابان اسلامبول که به منزله مرکز خرید شمال شهر به شمار میرفت.

دیگر محله های قدیمی استان تهران

۱_ اسلامبول ۲_ توپخانه ۳_ چاله میدان۴_ دوشان تپه ۵_ دولاب ۶_ سبزه میدان ۷_ سر پل امیر بهادر ۸_ سنگلج ۹_ سید خندان ۱۰_ ضرابخانه ۱۱_ عود لاجان ۱۲_ گذر فیل خانه ۱۳_ گلوبندک ۱۴_ گود زنبورک خانه.
نقاط دیدنی استان تهران

اسلام شهر: آثار باقی مانده تپه واوان، توه چیچکلو؛

پاکدشت: امامزاده سبز پوش، یخچال قدیمی در روستای پیر داغلان؛

دماوند: مسجد جمعه، امامزاده هاشم، برج شبلی، آرامگاه امامزاده عبدلله و عبیدالله، جاذبه ورزشی اسکی در آبعلی، امامزاده محمد گتهمیر (گتمیری) آبسرد،

رباط کریم: کاروانسرای فتحعلی شاه، قلعه سنگی، آثار باقی مانده تپه تاریخی معمورین؛

ری: آستانه حضرت عبدالعظیم، بقعه ابن بابویه، مقبره بی بی شهر بانو، نقوش برجسته روس سنگ چشمه علی، امامزاده عبدلله، برج طغرل، آثار تپه های باستانی ری باستان، بقعه جوانمرد قصاب، زندان هارون، بازار شهر ری، قلعه گبری؛

ساوجبلاغ( هشتگرد): امام زاده شاهزاده حسین، منزل آیت الله طالقانی( گلیرد)؛

شمیرانات ( تجریش): امامزاده صالح، مجموعه تارخی فرهنگی و موزه سعد آباد، مجموعه کاخ نیاوران، امامزاده قاسم، مجموعه بازار تجریش، کاخ صاحب قرانیه، آبشار دوقولو، جاذبه ورزشی پیست های اسکی شمشک، دربند سر، توچال؛

شهریار: امامزاده هادی، امامزاده اسماعیل، آثار تاریخی قره تپه،امامزاده بی بی سکینه، پل تاریخی ورامینک، تخت رستم؛

فیروز کوه: قلعه فیروز کوه، امامزاده اسماعیل، آثار حجاری تنگ واشی و طبیعت زیبای آن، پیست اسکی، کاروان سرای گدوک، امامزاده احمد و محمد طارس، برج سنگی بادرود؛

کرج: کاخ سلمانیه( دانشکده کشاورزی)، کاروانسرای شاه عباسی، سد امیر کبیر و امکانات ورزشی آن، پیست اسکی دیزین، غار یخ‌مراد، بارگاه امامزاده طاهر، کاخ شهرستانک، موزه جانور شناسی کرج، کاخ مروارید، پیست اسکی خور؛

نظر آباد: تپه باستانی ازبکی، امامزاده ابراهیم، امامزاده چهل دختران، تپه های تاریخی خرم آباد؛

ورامین: بارگاه مطهر امامزاده جعفر، کاروانسرای دیر گچین، مسجد جامع، برج علاءالدوله، امازاده یحیی، کاروانسرای عین الرشید، قصر بهرام، تپه تاریخی میل.
Touragahi Touragahi
1395/9/3
استان بوشهر-شبه جزیره ای بر کرانه خلیج فارس

استان بوشهر-معرفی جاذبه ها،سوغاتی ها،مکان های دیدنی
بوشهر

شهر بندری بوشهر در ارتفاع ۹ متری از سطح دریا، بندر بوشهر مرکز شهرستان بوشهر و مرکز استان بوشهر است.

بندر بوشهر به صورت شبه جزیره ای است بر کرانه خلیج فارس، در اطراف این شبه جزیره خورهای سلطانی، لشکری و پودر اهمیت دارد.

نژاد و زبان: آریائی نژادند و به زبان فارسی با گویش محلی سخن می گویند.

بوشهر یکی از نخستین شهر هائی است که چاپخانه چاپ سنگی را وارد کرد و پیش از بسیاری از شهر های مهم ایران دارای صنایع جدیدی از قبیل یخسازی و برق بوده است. مردم بوشهر از اولین ایرانیانی بودند که با مجله و روزنامه آشنا شدند. روزنامه های زیادی در اوایل ظهور این پدیده در ایران، در بوشهر چاپ می شد. از جمله روزنامه ها مظفری، خلیج ایران، و ندای جنوب را می توان برشمرد.

بوشهر: تصحیف و تحریف شده بوخت اردشیر BOXT-ARDASIR است. به معنای شهر رهائی، شهری که اردشیر در آن رهائی یافت که البته بعضی این ریشه را قابل تردید دانسته اند.

شهر بندری بوشهر در دوره های سه گانه تمدن ایلام از هزاره سوم تا هزاره اول قبل از میلاد مورد توجه بوده و از کشفیات باستانشناسی چنین بر می آید که نام اولیه این بندر، لیانLYAN بوده است.

تجارت دریائی بوشهر تا هنگام کشیدن خط آهن سرتاسری از خرمشهر به تهران رونق خود را حفظ کرد؛ اما از این سال بوشهر از رونق افتاد. عملیات بندسازی و راهسازی بوشهر در طی شش دهه به کنذی انجام گرفت.

تاسیسات بندر، فرودگاه، لوله کشی آب، آسفالت، توسعه مدارس، بیمارستان، هنرستان، لایروبی کانال بندر برای پهلو گرفتن کشتی های تجاری و نظامی، تاسیس پایگاه های دریایی و هوایی و بالاخره را آسفالت بین بوشهر و شیراز در این سال ها انجام گرفت.

همچنین ایجاد نیروگاه اتمی که بعد ها کار آن به تعویق افتاد و تکمیل و راه اندازی آن جهت توسعه شبکه برق، کشاورزی، آبرسانی ضروری به نظر می رسد بعد از سال ۱۳۵۰ انجام شد.

بوشهر یا ابوشهر که اکنون بندر عمده خلیج فارس است؛ فقط در قرن هجدهم در زمان نادرشاه به این اسم معروف شد. بر اساس آثار باستانی کشف شده معلوم می شود در زمان قبل از اسلام هم نقطه مسکون و آبادی در این سرزمین بوده است. حتی کتیبه هایی از ساکنان قدیم سوزایان به دست آمده ک بعضی از آن ها منسوب به قرن هشتم قبل از میلاد است. ولی از قرار معلوم در قرن دهم میلادی بندر گاهی در این نقطه وجود نداشت که صرف نظر از سیراف و هرمز اهمیتی در ردیف جنابه داشته باشد.
نقاط دیدنی استان بوشهر

موزه مردم شناسی بوشهر، آرامگاه امامزاده عبدالحسین، شهر باستانی ریشنر، آرامگا میر محمد حنیفه در جزیره خارک، مدرسه تاریخی سعادت مظفری بوشهر، آب انبار قوام،
تنگستان ( اهرم): خانه و موزه شهید رئیسعلی دلداوری در شهر دلداور، قلعه نظامی گلینی در کلات کهنه،قلعه زایر خضر خان( زار خضر خان)؛
جم: دشت های زرخیز جم وریز همراه با چشم انداز زیبا،
دشتستان( برازجان): کاخ هخامنظی بردک سیاه، غار تاریخی چهل خانه،
دژ براز جان؛
دشتی( خورموج): آتشکده خورموج، قلعه محمد خان دشتی؛
دیر: منطقه حفاظت شده مند، هنر لنجسازی، عمارت قدیمی گمرک دیر؛
بندر دیلم: آثار باقی مانده بندر سی نیز (شی نیز)؛
کنگان: آثار باقی مانده سیراف( بندر طاهری)؛
بندر گناوه: آرامگاه امامزاده سلیمان بن علی، آثار باقی مانده باستانی و تاریخی گناوه
Touragahi Touragahi
1395/9/3
جاذبه های گردشگری شهرستان نور

جاذبه های گردشگری شهرستان نور
آشنایی با جاذبه های گردشگری شهرستان نور

شهرستان نور دارای آثار تاریخی و باستانی و آبشارهای طبیعی می باشد که به آن اعتبار ویژه ای بخشیده است جاذبه های گردشگری این شهر به شرح زیر می باشد:

آبشار ناحیه بلده، کوه های آزاد و هلو بشته، آبشار و آب معدنی لاویچ، فیل سنگی، غار پیرزن خانی، غار کهو، خانه نیما یوشیج، پل کیجا، قلعه پولاد، جاده شاه عباسی، پارک جنگلی نور، بقعه سلطان احمد بلده، کاخ تیمشان، آبشار آب پری، پارک جنگلی کشپل.

نور در گذشته به سولده معروف بود وجه تسمیه نور منتسب به رود نور است که به دلیل زلالی آب و انعکاس نور در آن به این نام خوانده شده است.
خانه نیما یوشیج از جاذبه های گردشگری شهرستان نور

خانه نیما یوشیج شاعر بزرگ معاصر (1338 – 1276 شمسی) بنیانگذار شعر نو در یوش در فاصله 5 کیلومتری غرب بلده و 150 کیلومتری شهر نور قرار دارد خانه نیما که آرامگاه وی نیز می باشد از بناهای اواخر دوره صفویه است که با ویژگی های سنتی منطقه کوهستانی نور ساخته شده است و با پلان مربع شکل دارای یک حیاط مرکزی و اتاق های متعدد در اطراف آن است. عناصر تزئینی آن شامل آجر کاری، گچ بری، رنگ کاری، خراطی، ارسی های زیبا و آینه کاری است مقبره نیما مورد استقبال ادب دوستان ایران و جهان قرار دارد مسیر دسترسی به آن از غرب شهر بلده و از مسیر منتهی به جاده کندوان است. نیما یوشیج که نام اصلی اش علی اسفندیاری بود در سال 1276 شمسی در روستای یوش مازندران چشم به جهان گشود. ایام کودکی اش را در روستای خود به تحصیل پرداخت و از آنجا به تهران آمد تا در دبیرستان سن لویی که یک مؤسسه متعلق به هیأت کاتولیک رومی بود به تحصیل ادامه می دهد در این مدرسه یکی تاز معلمین وی نظام وفا بود که در اثر تشویق های او به سرودن شعر روی آورد او زبان فرانسه را به خوبی فرا گرفت و با ادبیات اروپا آشنا شد. او در سال هـ. ش در روابط عمومی و اداره تبلیغات وزارت فرهنگ مشغول به کار شد.

نیما در نتیجه آشنایی با زبان فرانسه، با ادبیات اروپا آشنا شد و ابتکار و نو آفرینی را از این رهگذر کسب کرد. او یکی از پایه های رهبری سبک نوین گردید و در این راه تلاش و سعی زیادی نمود. اشعار نخستین او با این که در قالب اوزان عروضی ساخته شده از مضامین نو و تخیلات شاعرانه برخوردار است که در زمان خود موجب تحولی در شعر گردید نیما در آثار بعدی خود اوزان شعر عروضی را می شکند و شعرش را از چار چوب وزن و قافیه آزاد می سازد و راهی تازه و نو در شعر می آفریند که به سبک نیمایی مشهور میگردد.

آثار او عبارت است از: شعر من، ماخ لولا، ناقوس، شهر صبح شهر شب، آهو و پرنده ها، دنیا خانه من است، قلم انداز، نامه های نیما به همسرش، عنکبوت، فریادهای دیگر، کندو های شبانه، حکایات و خانواده سرباز، آب در خوابگه مورچگان.

نیما در سال 1338 شمسی در تجریش تهران دار فانی را وداع گفت.

بخشی از وصیت نامه نیما که در تاریخ شب دوشنبه 28 خرداد 1335 نوشته شده به شرح زیر می باشد:

فکر می کردم برای دکتر حسین مفتاح جیزی بنویسم که وصیت نامه من باشد؛ به این نحو که بعد از من هیچ کس حق دست زدن به آثار من را ندارد. به جز دکتر محمد معین، اگر چه اون مخالف ذوق من باشد. دکتر محمد معین حق دارد در آثار من کنجکاوی کند. ضمنا دکتر ابوالقاسم جنتی عطائی و آل احدا با او باشد؛ به شرطی که هر دو با هم باشند. ولی هیچ یک از کسانی که به پیروی از من شعر شعر صادر فرموده اند در کار نباشند. دکتر محمد معین که کثل صحیح علم و دانش است، کاغذ پاره های مرا بازدید کند. دکتر محمد معین که هنوز او را ندیده ام مث کسی است که او را دیده ام. اگر شرعا می توانم قیم برای ولد خود داشته باشم، دکتر محمد معین قیم است، ولو این که شعر مرا دوست نداشته باشد. اما ما در زمانی هستیم که ممکن است همه ی این اشخاص نام برده از هم بدشان بیاید، و چقدر بیچاره است انسان ... !
کاخ تمیشان از جاذبه های گردشگری شهرستان نور

این کاخ در 5 کیلومتری نور قرار دارد و به دستور اشرف پهلوی ساخته شده است و امروزه بعنوان موزه از آن استفاده می شود. کاخ تمیشان دارای یک اتاق پذیرایی زیبا و مجلل، اتاق خواب، حمام و آشپزخانه با مدرن ترین وسایل آشپزی می باشد. محویه کاخ بزرگ و دارای استخر، اصطبل و محل اقامت نگهبان کاخ می باشد.
آبشار آب پری از جاذبه های گردشگری شهرستان نور

در این آبشار جریان آب در شیب سنگی 60 درجه کوه منظره زیبایی ایجاد کرده و وجود سنگ ها در پایین جاده به طرف دره و وجود درختان در سینه کش آن منظره رویایی پدید آورده است.

برای رسیدن به آبشار آب پری پس از طی مسافت 5 کیلومتری شهر نور تا شهر رویان، یک خیابان در وسط شهر کوچک رویاندر حاشیه غربی پل و رودخانه به طرف جنوب از مسیر اصلی نور به نوشهر جدا می شود که پس از طی جاده آسفالته 8 کیلومتری از کنار رودخانه کوره و دره جنگلی به آبشار آّب پری می رسد.
پارک جنگلی کشپل از جاذبه های گردشگری شهرستان نور

در ابتدای جاده آسفالتی لاویچ در محور چمستان به آمل و در فاصله 15 کیلومتری نور قرار دارد. حاشیه زیبای رودخانه لاویچ، وجود چشمه های پر آب و گوارا، امکانات نسبی اقامت و پارک بازی کودکان آن را به تفریح گاه مردم منطقه و مسافران غیر بومی تبدیل کرده است.
فیل سنگی از جاذبه های گردشگری شهرستان نور

در مرکز روستای لاویچ قطعه سنگ بزرگی وجود دارد که بر اثر عوامل فرسایش طبیعی به شکل یه فیل نشسته بر زمین خودنمایی می کند. بعد از گذر از آب گرم لاویچ با حداقل 10 دقیقه پیاده روی می توانید از فیل سنگی دیدن نمایید.
بقعه آقا شیخ بالو زاهد از جاذبه های گردشگری شهرستان نور

این بقعه در 3 کیلومتری شرق چمستان در سمت شمالی و مجاور با جاده واقع شده است. شهر چمستان در 20 کیلومتری شرق شهر نور قرار دارد.

آقا شیخ بالو از عارفان اواخر قرن 7 و اوایل قرن 8 هجری قمری است و مرشد شیخ حسن جوری عامل اصلی نهضت سربداران خراسان در عهد حکومت مغولان است. بنای آجری با گنبد مخروطی و تزئینات کاشی کاری به روی مرقد آقا شیخ بالو زاهد ساخته شده و از آثار مهم و تاریخی مازندران به شمار می آید.
پارک جنگلی نور از جاذبه های گردشگری شهرستان نور

این پارک به مساحت 4000 هکتار در کیلومتر 5 جاده نور به محمود آباد و در شرق نور قرار گرفته و از نظر وسعت یکی از بزرگ ترین پارک های خاورمیانه است.

رستوران زیبا و مجهز، آلاچیق های متعدد چوبی، پارک بازی، مسجد، سرویس های بهداشتی آن را به یکی از تفریح گاه های منطقه تبدیل کرده است.
منطقه زیبای لاویچ از جاذبه های گردشگری شهرستان نور

منطقه لاویچ از 9 روستا به نام های رئیس کلا، دیزین کلا، کرچی، ملا محله، ملا کلا، سادات محله، کیا کلا، خطیب کلا تشکیل شده است و در 40 کیلومتری شهر نور واقع است.

امکان دسترسی به آن از مسیر نور – جاده چمستان، دو راهی کشپل، جاده لاویچ، بعد از پارک کشپل، لاویچ (کیلومتر 49 آمل) می باشد.

به گفته ساکنین لاویچ قدمت آن به زمان مرد آویچ می رسد و بر این اعتقاد می باشند که پس از آمدن مرد آویچ به این منطقه، این دیار سر سبز به لاویچ معروف شده است. عده ای نیز لاویچ را متشکل از دو کلمه لو به معنی کوه و ویچ به معنی پیچ و خم بسیار می دانند که در کلمه لوویچ به معنی منطقه در بالای کوه با مسیر پر پیچ و خم تعبیر شده است و به مرور زمان کلمه لوویچ گویش محلی و عامیانه به لاویچ تبدیل شده است. در داستان های تاریخی که زبان به زبان از قدیم تا کنون نقل شده، روستاییان لاویچ بر این باورند که سفر امام حسن مجتبی (ع) به این منطقه می باشد و داستان زن یهودی که در تنور مشغول پخت نان بوده و از دادن نان به حضرت خودداری کرده است و پس از رفتن آن حضرت از تنور آب گرم فراوان کرده است و تنور به چشمه آب گرم تبدیل شده است و به تنور آب گرم معروف و روزانه گردشگران بسیاری از آن دیدن می کنند. منطقه لاویچ دارای جنگل های بسیار زیبایی است جنگل های شانه به شانه، چشمه های پایه به پایه و کوه ها سایه به سایه خود نمایی می کنند. از نقاط تاریخی و دیدنی لاویچ می توان قلعه 7پی نسا، سنگ سیا (فیل سنگی) تنور آب گرم، امامزاده ذکریا سلطان (ع)، امام زاده صالح (ع)، امامزاده سید محمد (ع) و امامزاده ماری (به گویش محلی) اشاره کرد. از چهار چشمه اصلی آب گرم که به صورت بهداشتی و قابل مصرف عمومی در منطقه واقع شده، گردشگران جهت استفاده طبی و رفع بیماری های جسمی و روحی به آن مراجعه می نمایند چشمه هایی که هر یک مورد درمان دردهای روماتیسمی، اعصاب، عضلانی، میگرن، مراجعین بسیار دارد. منطقه لاویچ 950 خانوار با جمعیت 4500 نفر دارد که در ایان تابستان حدود 2000 نفر به آن اضافه می گردد.

دیگر مراکز دیدنی شهر نور بقعه سلطان احمد و قلعه پولاد بلده در 145 کیلومتری می باشد.

در مجله گردشگری تورآگهی با جاذبه های گردشگری ایران و جهان آشنا شوید.
Touragahi Touragahi
1395/9/3
اصفهان و تمام اطلاعات لازم برای گردشگران در تورآگهی

استان اصفهان
اصفهان

شهر اصفهان در ۴۳۰ کیلومتری جنوب تهران و در مسیر راه های تهران_ کرمان_، تهران _ شیراز قرار دارد. رود زاینده رود از میان شهر اصفهان با جهت باختری_ خاوری می گذرد و در ۱۴۰ کیلومتری جنوب خاوری اصفهان به مرداب گاو خونی می ریزد.

شهر اصفهان در جلگه ای پهناور است ک کوه های کم ارتفاع و منفرذی مانند کوه صفه و شاه کوه در جنوب و کوه سید محمد و کوه محمود آباد و کوه سر چادر در شمال باختری آن را در میان گرفته اند.

آب و هوا: معتدل و خشک، بیشترسن درجه گرما در تابستان ها ۴۰ درجه بالای صفر و کمترین درجه گرما در زمستان ها ۹ درجه زیر صفر و میزان بارندگی سالانه حدود ۱۵۰ میلی متر است.

آب کشاورزی بیشتر از زاینده رود و در برخی جاها از کاریز و واه های عمیق و نیمه عمیق و آب آشامیدنی شهر از سال ۱۳۴۵ که لوله کشی شده از چاه های عمیق فراهم و پس از پالایش و ضد عفونی وارد شبکه لوله کشی می شود. برق اصفهان از نیروگاه های برق منطقه ای اصفهان فراهم می شود.

صادرات: قالی، گلیم، جاجیم، پارچه های نخی و پشمی، فرش ماشینی، پوست، وسایل چرمی، وسایل چوبی و منبت کاری، اشیا نقره ای، مسی و فلزی مانند قندیل، سینی، سماور، پنبه و دانه های روغنی، چغندر، تنباکو، تره بار، میوه های سر درختی، سرب و روی و ده ها ماده ساخته شده کارخانه ای.

کلمه ای که به نام اصفهان و شهر اصفهان اطلاق می گردد به صورت های مختلف از قبیل اسپاهان، اصفاهان، سپاهان، انزان، گابیان، گابیه، جی، اسبهان، اسفاهان، اصبهان و در کتب تاریخی گابایاکی، در دائرة المعارف فرانسه اسپدان و در نوشته های بطلمیوس آپادان و آپادانا و در برهان قاطع یهودیه، دارالیهودیه آمده است.
روستای اصفهان اینجا ببینید
تاریخ اصفهان:

ابن اثیر بنای اصفهان را مربوط به روزگار قبل از هجوم اسکندر مقدونی به ایران یعنی عهد پیشدادیان می دانست. وی عقیده داشت که مرکز یکی از حکمرانان بود. چون دولت اشکانی روی کار آند اصفهان در تصرف اشکانیان بود. پس از غلبه اردشیر بر اشکانیان، این منطقه را به تصرف خود در آورد. در سال ۲۰ هجری اصفهان به دست مسلمانان، فتح گردید. حاکمی که از طرف عمر برای اصفهان اعزام شد عبدالله ابن عبدلله عتبان ( از صحابه بزرگ) نام داشت.

در روزگار اسلامی اصفهان از دو شهر جی و یهودیه تشکیل شده بود در زمان معتز خلیفه خلیفه عباسی اصفهان شورش کرد اما با قتل عام و حشیانه ای این شورش خوابانده شد.

اصفهان پس از سال ۳۰۱ ه.ق به تصرف سامانیان در آمد. رکن الدوله دیلمی بر وسعت و عظمت شهر بسیار افزود. در سال ۴۲۱ ه.ق اصفهان زیر نفوذ سلطان محمود غزنوی قرار گرفت. در روزگار طغرل سلجوقی، مدتی پایتخت سلجوقیان بود. ملکشاه به اصفهان توگه فراوان داشت. تیمور لنگ اصفهان را به تصرف در آورد. اما چون مردم آن سر به شورش برداشتند، در سال ۷۹۰ ه.ق مردم این شهر را قتل عام کرد.

در روزگار شاه عباس اول صفوی اصفهان به اوج ترقی رسیدو پایتخت کشور ایران شد. بناهای با شکوه و زیبائی در روزگار صفویه مخصوصا شاه عباس اول در این شهر ایجاد گردید. طوری که شاردن سیاح فرانسوی نوشته اصفهان در روزگار صفویه حدود ۶۰۰۰۰۰ نفر جمعیت داشت.

در حمله افاغنه اصفهان آسیب فراوان دید و به امر محمود افغان مردم اصفهان قتل عام شدند. بعد ها به وسیله نادر شاه، اصفهان از چنگ افغان ها خارج شد.

وقتی تهران مرکز و پایتخت ایران گشت؛ از رونق اصفهان کاسته شد.

ظل السلطان پسر ناصرالدین شاه حاکم اصفهان بود. او دستور داد بسیاری از بناهای تاریخی را ویران کنند تا کاخی برای خود بنا کند.
اوضاع اجتماعی اصفهان

اهالی مردمی خوش قیافه اند. رنگ چهره آنان سفید و روشن و متمایل به سرخی است. شجاعت از صفات بارز ایشان است. اصفهانی ها مردم گشاده دست اند. همچشمی و تفاخری که میان آنان در مورد مهمان نوازی وجود دارد منشا حکایات غریبی شده است.
آثار و ابنیه تاریخی اصفهان

بناهای تاریخی و آثار باستانی و نقاط دیدنی در شهر اصفهان فراوان است که در اینجا ما به ذکر فهرست مختصری از این بنا ها اکتفا می کنیم:

۱_ مسجد مجتمع اصفهان ( مسجد جامع عتیق): در انتهای بازار و غرب خیابان هاتف قرار گرفته است. این بنا در حقیقت مجموعه یا موزه ی از بهترین آثار معماری دوره های بعد از اسلام بوده است.

۲_ میدان نقش جهان: میدان بزرگی است به طول ۵۰۰ و عرض ۱۶۰ متر طاق نماهای بسیار جالب و سه بنای عظیم مسجد امام، کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و همچنین سر در قیصریه در چهار طرف این میدان جلب نظر می کنند. میدان نقش جهان و بناهای اطراف آن بزرگ ترین آثار تاریخی جهان است.

۳_ مسجد امام: این مسجد از بناهای معروف و از جمله شاهکار های فن معماری حجاری و کاشی کاری دوره صفویه در قرن ۱۱ هجری است.

۴_ کاخ عالی قاپو: کاخ عظیم هفت طبقه ای است در غرب میدان که به نحو شایسته بنا و تزئین شده است. از نظر گچ بری، نقاشی مینیاتور و سبک بنادر جهان منحصر به فرد است.

۵_ مسجد شیخ لطف الله: شاهکار هنری دیگریاز قدرت خلاقه معماری و کاش کاری دوران صفویه در شرق میدان امام به جای مانده و تمام کاشی کاری های داخل این مسجد از کاشی های معرق بوده که در نوع خود بی نظیر است.

۶_ کاخ چهلستون: در جنوب خیابان سپه و در باغ مشجر و زیبائی به مساحت ۶۷۰۰۰ متر مربع قرار گرفته و شاخه ای از زاینده رود از وسط این باغ عبور می کند.

۷_ خیابان چهار باغ: خیابان عریض و طویلی است که از دروازه دولت تا دروازه شیراز ادامه دارد.

۸_ مدرسه چهار باغ: ( سلطانی) که به مدرسه شاه نیز معروف بود در ضلع شرقی خیابان چهار باغ قرار دارد.

۹_ محله جلفا و کلیسای وانک: محل جلفا ک در جنوب اصفهان و ساحل جنوبی زاینده رود قرار دارد.

۱۰_ پل خواجو: در انتهای شرقی خیابان کمال اسماعیل واقع و به امر شاه عباس صفوی ساخته شده است.

۱۱_ پل الله وردیخان: پل بسیار زیبا و و مهمی است که با ۳۲ دهنه بر روی زاینده رود ساخته شده، این پل خیابان چهار باغ شمالی و جنوبی را به هم متصل می سازد.

۱۲_ پل ساربان: این پل سر راه اصفهان_ فرح آباد قرار دارد و از بناهای صفویه است.

۱۳_ پل شهرستان: این پل قدیمی ترین پل اصفهان است و بنای آن را به زمان ساسانی نسبت می دهند.

۱۴_ پل فلزی: این پل به منظور جلوگیری از انهدام پل های تاریخی بنا شده و ایاب و ذهاب اتومبیل ها و وسائط نقلیه سنگین از روی این پل صورت می گیرد.

۱۵_ منارجنبان: بنای کوچک و یک طبقه است که در ۹ کیلومتری غرب و در کنار جاده نجف آباد قرار گرفته. بر بالای قبر عمو عبدلله نامی احداث شده است و با تکان دادن یک مناره دیگری نیز به حرکت در می آید.

۱۶_ مناره چهل دختران: بر کوی جوباره به ارتفاع ۲۹ متر و در سال ۵۰۱ هجری بنا شده است.
نقاط دیدنی استان اصفهان

آران و بیگدل: کاروانسرای تاریخی ابوزید آباد، قلعه شاه عباس ( مرنجاب)، امامزاده هلال بن علی (ع)؛

اردستان: مسجد جامع اردستان، مسجد جامع زواره؛ برخوار و میمه ( شاهین شهر) مسجد و مناره گز، کاروانسرای گز، کاروانسرای مورچه خورت؛

تیران و کرون: بارگاه امامزاده احمدبن حنیفه، بارگاه امامزاده فاطمیه؛

خمینی شهر: مسجد و تالار علی اکیر، ایوان یزد گرد، مسجد جامع؛

خوانسار: بارگاه امام زاده احمد ( احمد بن سید محمد بن امام علی النقی ع)، آرامگاه بابا پیر، مدرسه مریم بیگم صفوی، مسجد جامع؛

سمیرم: آبشار سمیرم، قلعه مختار خان، آرامگاه امامزاده سلطان ابراهیم؛

شهرضا: مسجد جامع، کاروانسرای تاریخی مهیار، امامزاده شاه رضا، غار شاه قند آب؛

فریدونشهر: آثار باقیمانده گور های باستانی در روستای قهستجان، آرامگاه سی صالح قیصر،

فلاور جان: مسجد اشترجان، پل تاریخی صفوی؛

کاشان: تپه های باستانی سیلک، آتشکده نیاسر، باغ فین، حمام باغ فین ( قتلگاه امیر کبیر)، چشمه سلیمانیه، امامزاده مشهد اردهال، بند قمصر، بازار تاریخی کاشان، آبشار نیاسر، مسجد آقا بزرگ، خانه طباطبایی، امام زاده میر احمد، مرقد مطهر امامزاده سلطان علی (ع)، مراسم قالی شویان در مشهد اردهال، خانه بروجردی ها، مراسم گلابگیری ( قمصر)، امامزاده ابولولو، حمام تاریخی سلطان امیر احمد، موزه ملی باغ فین،

گلپایگان: مسجد جامع، ارگ تاریخی گوگد، مناره تاریخی گلپایگان، مسجد جامع روستای سر آور، آرامگاه هفده تن؛

لنجان ( زرین شهر): آرامگا پیر بکران؛ مبارکه: قلعه نه چیر، مقبره امامزاده محمدیه؛

نائین: بازمانده های قلعه تاریخی نائین، مسجد جامع ( علویان)، بازار شهر، نارنج قلعه، موزه نائین؛

نجف آباد: کاروانسرای حسینجه، مسجد جامع دهق؛

نطنز: مسجد جامع نطنز، آرامگاه پیرواقف، روستای ابیانه ( بافت روستایی و سنتی خاص آن همراه با لباس های محلی)