Shie_vaghei
1395/12/11
سعادت مندی در پرتو معارف فاطمی
همه به دنبال موفقیت و سعادت در زندگی هستند ولی هر فردی از راه خودش می رود، کدام راه قطعا از میان راه های متعدد ما را به مقصد می رساند؟ چه کسی از همه بهتر راه و راهنما می شناسد؟ مادر خوبی ها علیها السلام نکاتی را در این زمینه بیان می فرمایند:
كتاب گوياى خداوند و قرآن راستگو و نور فروغ بخش و روشنايى درخشان ـ عهد الهى و يادگار پيامبر است ـ كه ديدگاههايش روشن و اسرار درونى او بر ملا و ظاهر آن جلوه گر و پيروان او مورد غبطه همگان است. تبعيت از آن راهگشاى دستيابى به رضاى الهى و گوش سپردن به او موجب نجات است.(1)
پیام:
1.راه کسب رضای الهی تبعیت از قرآن کریم و عمل به دستورات راه گشای آن است، نگذاریم این کتاب الهی در گوشه های خانه هایمان خاک بخورد.
موفق باشید
(1)احتجاج، ج 1: 137.
Shie_vaghei
1395/12/8
در پرتوی اجابت الهی

هر کاری راهی دارد و هر راهی چاهی، روش و سلوک اهل ایمان، دارای کمین گاه های متعدد است، اگر کسی در این مسیر نداند چگونه راه را تشخیص دهد و طی کند، دچار کژی هایی می شود، مادر خوبی ها عليهاالسلام در دعایشان با معبود یکتا یک از این راه ها را این گونه بیان می نمایند:
يا أكرَمَ الأَكرَمينَ ، ومُنتَهى اُمنِيَّةِ السّائِلينَ ، أنتَ مَولايَ ، فَتَحتَ لي بابَ الدُّعاءِ وَالإِنابَةِ ، فَلا تُغلِق عَنّي بابَ القَبولِ وَالإِجابَةِ .(1)

اى گرامى ترينِ گراميان و نهايتِ آرزوى خواستاران ! تو سرور منى كه درِ دعا و توبه را براى من گشودى. پس درِ قبول و اجابت دعا را بر من مبند .

پیام ها:
1.دعا اساس و ریشه عبادت است، که خداوند متعال این باب و در را بر روی بندگان خود گشوده است و ما باید بیش از پیش از آن بهره ببریم.

2.شرایط اجابت و اثرات دعا در روایات بیان شده است، یکی از این شرایط دعا این است که شخص دعا کننده خود را برابر خداوند متعال خاضع و کوچک ببیند و او را بی نیاز و بزرگ و بی نهایت.

3.توفیق دعا هم از سوی خداوند است، اگر انسان دعا و مناجاتی هم دارد، نشانه توجه معبود یکتا به اوست که او را دعوت کرده است.

موفق باشید
فلاح السائل : 175.
Shie_vaghei
1395/12/6
زندگی خوشم آرزوست

همه به دنبال زندگی خوش و موفق و آرام هستند، از هر نژاد و قوم و ملیتی، در بیانی نورانی امام خوبی ها عليه السلام ، یکی از عوامل خوش زندگی کردن اینگونه معرفی می گردد:

الإمام عليّ عليه السلام: بِحُسنِ الأَخلاقِ يَطيبُ العَيشُ.(1)

با اخلاق نيك، زندگى، خوش مى‏شود.

پیام ها:
1.زندگی خانوادگی و اجتماعی بدون اخلاق معنا ندارد، آنچه که همچون پروتکلی میان افرادی که می خواهند روابط متعالی داشته باشند وجود دارد، اخلاق است.

2.اخلاق انواعی دارد، اخلاق فردی، اخلاق خانوادگی، اخلاق اجتماعی، اخلاق اداری، اخلاق حرفه ای، اخلاق سیاسی و... ، آنچه که مهم است باید متولیان هر کدام از فضاها هم خودشان آراسته به اخلاق باشند و هم اخلاق را به دیگران یاد دهند.

3.یکی از راه هایی که می توان اخلاق را در خانواده به دیگران آموزش داد و زندگی خوشی را هم برای خود و هم برای دیگران فراهم نمود، رعایت خود اخلاقی در رفتار است، زیرا بیشتر دیگران تحت تاثیر رفتار ما می باشند تا عمل ما.

موفق باشید
(1) غرر الحكم: ح 4263
Shie_vaghei
1395/12/6
گذشت به خاطر چه چیز؟

برخی زرنگی را در گرفتن حق تقدم از دیگران می دانند و دوست دارند خودشان همیشه در راس امور باشند، اما در بیانی نورانی از مادر خوبی ها عليهاالسلام نکته یای را فرا می گیریم:

حضرت فاطمه عليهاالسلام : در جواب امام حسن عليه السلام كه پرسيده بود : چرا براى همسايگان و ديگران دعا مى كنى و براى خود دعا نمى كنى؟ فرمود : الجارُ ثُمَّ الدّارُ .
اوّل همسايه ، سپس خانه خود .

پیام ها:
1.کسی که دارای روحیه ایثار و از خودگذشتگی است، اگر کمی با دقت به او بنگریم، گویا دارد با این ایثارش، ظرف وجودی خودش را برای جلب رحمت و رضایت الهی از دیگران بزرگ تر می کند، که دیگران هم در سفره مهربانی او میهمان شوند و با هم به سیر الی الله بروند.

2.کسی که روحیه ایثار و جوانمردی دارد، هم در امور مادی حق خود را با بزرگواری به دیگران می دهد تا نیازشان برطرف شود، و هم در امور معنوی ابتدا از دیگران شروع می کند.

3. در امور معنوی بویژه در دعا کردن، یکی از راه های استجابت دعا، مقدم داشتن حاجت دیگران بر حاجت خود می باشد، حتی در امور معنوی بزرگ هم زیباست خوبی ها را اول برای دیگران بخواهیم.

موفق باشید
علل الشرائع ، ج 1 ، ص 183 .
Shie_vaghei
1395/12/5
شوق دیدار
انسان ها را با انتخاب هایشان می شناسند، انتخاب ها و درخواست های خوب را می تواند از افراد متعالی آموخت، مادر خوبی ها حضرت فاطمه عليهاالسلام اینگونه درخواست می نماید:
اَللّهُمَّ أسألُكَ النَّظَرَ إلى وَجهِكَ و الشَّوقَ إلى لِقائِكَ.
خدايا! نگريستن به رويت و شوق ديدارت را از تو درخواست مى كنم.
پیام ها:
1.انسان ها با توجه به اینکه یافته هایشان محدود به تجربه شخصی یا جمعی است یا به تعقل، محدود هستند در ظرف زمانی خودشان، لذا خواسته هایشان هم محدود به علمی که اینگونه به دست می آورد است.
2.اگر کسی با معصومین علیهم السلام که انسان هایی با علم الهی هستند گره بخورد، می تواند افق های بزرگتر و دوردستری را شاهد باشند.
3.شوق دیدار الهی یکی از درخواست های بزرگ انسان های با ایمان است که با زندگی مجاهدانه آن را درخواست می نمایند.
موفق باشید
بحار الأنوار ، ج 104 ص 225
Shie_vaghei
1395/12/5
خوش‏اخلاقى
هر کاری آدابی دارد و هر آدابی، اصول و ریشه ای، یکی از این آداب را در بیان نورانی پیامبر خوبی ها صلى الله عليه و آله‏ اینگونه می بینیم:
رسول اللّه صلى الله عليه و آله‏ في وَصِيَّتِهِ إلى أميرِ المُؤمِنينَ عليه السلام:
يا عَلِيُّ، حَسِّن خُلُقَكَ مَعَ أهلِكَ و جيرانِكَ و مَن تُعاشِرُ و تُصاحِبُ مِنَ النّاسِ، تُكتَب عِندَ اللّهِ فِي الدَّرَجاتِ العُلى.
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله‏ در توصيه‏اش به امير مؤمنان عليه السلام:
اى على! با خانواده و همسايه هایت و كسانى كه با آنان معاشرت و همنشينى دارى، خوش‏اخلاق باش تا نزد خداوند، در درجات بلند، نوشته شوى [قرار گيرى‏].
پیام ها:
1.هر شخصی دوست دارد نزد دیگران محبوب و به آدم های خوب نزدیک باشد، اما چه خوب است که نزد خداوند مخلوقین محبوب باشیم و به او نزدیک شویم.
2.یکی از کارهایی که جز آداب معاشرت و اصول ارتباط با دیگران، بویژه خانواده و همسایه ها، خوش اخلاقی با آنها می باشد.
3.خوش اخلاقی را می توان به بخش های خوش رفتاری، خوش زبانی و خوش گوش دادن تقسیم کرد که ثمره اینها رسیدن به درجات عالی می باشد.
موفق باشید
(1) بحار الأنوار: ج 77 ص 67 ح 6
Shie_vaghei
1395/12/4
خوى‏هاى والا و كردارهاى نيكو
مدیریت در هر کاری از اصول مهم است، چه در کارهای اجتماعی و چه در اداری ، بالاخص در خانواده، امام خوبی ها امام صادق عليه السلام نکات مهمی را در این زمینه بیان می فرمایند:
. الإمام الصادق عليه السلام: إنَّ المَرءَ يَحتاجُ في مَنزِلِهِ و عِيالِهِ إلى ثَلاثِ خِلالٍ يَتَكَلَّفُها و إن لَم يَكُن في طَبعِهِ ذلِكَ: مُعاشَرَةٍ جَميلَةٍ، و سَعَةٍ بِتَقديرٍ، و غَيرَةٍ بِتَحَصُّنٍ(1)‏
مرد در [اداره‏] خانه و خانواده‏اش، به سه خصلت نياز دارد كه بايد آنها را به كار بَرَد، اگر چه اين ويژگى‏ها در طبيعت (درون) او نباشد: خوش‏رفتارى، گشاده‏دستىِ سنجيده، و غيرت براى ناموس‏دارى.

پیام ها:
1.مرد و همسرش هر کدام هم وظایف مشترک در اداره خانواده دارند و هم وظایف خاص، که هر کدام باید این وظایف را یاد بگیرند و آموزش ببینند.
2.خوش رفتاری در خانواده از وظایف مشترک زن وشوهر است، بویژه در خستگی ها و روزهای سخت زندگی.
3.از وظایف خاص و ویژه مردان، عدم سخت گیری برای خانواده است و هم چنین غیرت ورزی بجا و ناموس داری می باشد.

موفق باشید
(1) بحار الأنوار: ج 78 ص 236 ح 63
Shie_vaghei
1395/12/4

بهترین گوهرها
همیشه بهترین بودن آرزوی هر فرد در زندگی است، بهتر بودن در زندگی همیشه با بهترین ها گره خوردن میسر می شود، بهترین مادر خوبی ها عليهاالسلام یکی از بهترین ها را برای ما معرفی می کند:

حضرت فاطمه عليهاالسلام : خَيرٌ لِلنِّساءِ أن لايَرَينَ الرِّجالَ و لايَراهُنَّ الرِّجالُ
براى زنان بهتر است كه [بدون ضرورت] مردان نامحرم را نبينند و نامحرمان نيز آنان را نبينند .
پیام ها:
1.زنان در خانواده چه در نقش مادری و چه در نقش همسری و چه در نقش دختر خانواده، دارای اهمیت فوق العاده می باشند.
2.زنان در اجتماع هم نقش هایی دارند، اما نکته ای که در این میان مهم است، حدود و شرایط حضور زنان در جامعه است.
3.رعایت مرز محرم و نامحرم در روابط اجتماعی و فامیلی در خانواده برای زنان و دختران از موضوعات مهم می باشد.
موفق باشید
بحار الأنوار ، ج 104 ، ص 36 .
Shie_vaghei
1395/12/4