سودا نعیمی
1397/2/19
نوشته های روی شیشه ادوکلن به چه معناست؟
همین طور وقتی انتهای شیشه عطر را نگاه می کنیم با نوشته هایی مواجه می شویم که با هیچ کدام از آنها آشنا نیستیم، در اینجا سعی می کنیم شما را با این کلمات و اصطلاحات بیشتر آشنا کنیم تا انتخاب راحت تر و درست تری داشته باشید.
عطرها از مواد معطر ، الکل و آب تشکیل می شوند که متناسب با مقدار درصد هر کدام از این مواد به دسته های مختلف تقسیم می شوند.
http://rastinatr.mihanblog.com/post/33
سودا نعیمی
1397/1/16
عطر های زنانه را بیشتر بشناسیم
در زمینه ادکلن و عطر طبیعتا بانوان علاقه بیشتری از خود نشان میدهند.چه خوب است ادکلن و عطرهایی که به مشام زنانه دلپذیر است شناخته شوند تا در مواقع لزوم جهت کادو دادن و ... دچار تردید در انتخاب بین چندین ادکلن نشویم.شناختن بهترین ادکلن و دانستن رایحه ها و نت های آنها برای بانوان نیز میتواند مورد توجه قرار گیرد
http://rastinatr.mihanblog.com/post/32
سودا نعیمی
1397/1/16
بهترین ادکلن های 2018
بهترین ها همیشه متعلق به بهترین اشخاصی بوده که سلیقه ی خوبی در انتخاب بهترین ادکلن ها را داشته اند.
بهترین ادکلن یا عطر، می تواند علاوه بر جلب توجه ، بیانگر سلیقه و نوع شخصیت شما هم باشد.
شاید شما نیز از طرفداران پروپاقرص ادکلن باشید
http://rastinatr.mihanblog.com/post/30
سودا نعیمی
1396/12/12
کیفیت عطر در دنیا
عطرها از روغن های اسانسی,ترکیبات معطر و ثابت کننده و الکل تشکیل می شوند و عطر سازی بر بایه عصاره گیری و تقطیر گیاهان یا روش های سنتتیک شیمیایی انجام می شود.
http://rastinatr.mihanblog.com/post/29

سودا نعیمی
1396/12/12
عطر و فرهنگ ها – داستان درخت گلابی
چوب گلابی یکی از باارزش ترین مواد در ساخت و تولید مبلمان و ابزار آلات است . چوب گلابی از درخت گلابی به دست می آید درختی که به گونه ی pyrus تعلق دارد.
درخت گلابی یکی از مهمترین درختهای مناطق آب و هوایی معتدل محسوب میشود . این درخت با سرعت رشد پایین ، چندین دهه طول می کشد تا رشد یافته و چوب آن قابل بهربرداری گردد و همین امر باعث میشود که آن را به یک نوع نسبتا گران قیمت از چوب های موجود تبدیل نماید . چوب گلابی مشخصا از یک ترکیب سخت تشکیل شده است که نیازمند قوی ترین ابزارآلات برای بهره برداری و استفاده از آن است.
http://rastinatr.mihanblog.com/post/28
سودا نعیمی
1396/11/29
تفاوت عطر و ادکلن چیست؟
عطر و ادکلن چه تفاوتی با هم دارند و کدامیک بهتر است؟
http://rastinatr.mihanblog.com/post/27
سودا نعیمی
1396/11/9
چه عطری در زمستان استفاده کنیم ؟
عطرها هم مانند پوشاک از قوانین حاكم بر فصل های سال تبعیت می كنند .
سردی و گرمی هوا و یا حتی رطوبت هوا میتواند در میزان ماندگاری و پخش بوی آن تاثیر بگذارد .حتی اینکه شما در چه شهری و کشوری از آن عطر استفاده میکنید بسیار مهم و تاثیر گذار است .به طور مثال عطری كه در مناطق گرم و خشك رایحه ای تند و غلیظ دارند در مناطق کوهستانی و سرد گرم و ملایم می شود و از قدرت پخش آن به صورت محسوسی کاسته می شود .چرا این اتفاق می افتد؟
http://rastinatr.mihanblog.com/post/26
سودا نعیمی
1396/11/9
روانشناسی عطرها
از دید علم روانشناسی، رایحه هایی كه از پیرامون ما به مشام می رسد، اصلی ترین علت در بازبینی خاطره های دلنشین یا تلخ محسوب می شوند به شکلی كه امروزه در بسیاری از موارد در مواجه با بیماری هایی كه ریشه روانی دارند قبل از رفتن به دکتر به آروماتراپ مراجعه می كنند تا با بوییدن رایحه های خاص مشكلات روانی، بی خوابی، دپرسی و... را مرتفع كنند.
آروماتراپی یا همان عطردرمانی نوعی درمان است كه با تاثیر روی روح و روان افراد صورت می گیرد. عطردرمانی می تواند تسلی بخش روح و روان ما گردد. رابطه نزدیکی بین بو و احساس وجود دارد . استشمام رایحه کنش مثبتی در مغز به وجود می آورد و موجب می شود فرد احساس خوشایندی داشته باشد كه در عصر حاضر طرفدران آن نیز رو به افزایش است. ثابت شده بوهایی كه ریشه طبیعی دارند، با اعمال روی سیستم عصبی مركزی و متابولیسم بدن، در بروز احساسات شخص نقشی مهمی را ایفا می كنند.
ادامه مطلب
سودا نعیمی
1396/10/17
همه چیز در مورد ادکلن و عطریات
عطر آمیزه ای از روغن های اساسی، ترکیبات معطر، ثابت کننده و الکل می باشد. روغن های اساسی از طریق تقطیر گل ها، گیاهان و علف ها بدست می آید. اگر عصاره گیری از طریق تقطیر میسر نباشد توسط روغن های جاذب این کار صورت می گیرد، مانند گل یاس. عصاره گیری توسط روغن های جاذب اساسا عمل استخراج توسط جذب مواد معطر بداخل موم و سپس استخراج و جداسازی روغن بدبو توسط الکل می باشد.

در ساختن عطر مواد شیمیایی معطر نیز بکار می رود. ثابت کننده ها که وظیفه پیوند دادن و متصل کردن عطر های گوناگون را بعهده دارند شامل بلسان( درخت گل حنا)، عنبر سائل و شیره غدد بودار آهوی مشک(نوع غلیظ آن بدبو بوده اما در محلول الکل به عنوان عامل نگهدارنده کاربرد دارد). میزان الکل افزوده بستگی به نوع عطر دارد.

عطر چیست و ادکلن کدام است؟

میزان در شناسایی عطر ۴۰% است. همان طور که طلای ۱۸ تا ۲۴ عیار یا نقره ۸۰ تا ۱۰۰ مرغوب تا خالص خوانده می ‌شود، معیار عطر نیز ۴۰% است یعنی از عصاره( اسانس، جوهره) به دست آمده ۴۰% عطر خالص باشد و مابقی آن آب و الکل و دیگر افزودنی ‌ها که آن خالص ‌ترین و گران ‌ترین عصاره‌ هاست. حالا معیار بندی عطر ها از همین میزان غلظت شروع می‌ شود:
1- ۲۰ تا ۴۰% عطر مرغوب تا خالص یا Perfum.
2- اگر عطری بین ۱۰ تا ۲۰% از این مواد معطر را داشته باشد به آن می ‌گویند عطر یا اودوپرفیوم Eau de perfume.
3- اگر بین ۵ تا ۱۰% مواد معطر باشد به آن می ‌گویند Eau de toilette اودوتوالت.
4- اگر ۲ تا ۴% مواد معطر داشته باشد به آن می‌ گویند Eau de cologne اودوکلن یا ادکلن.
این بود فرق عطر با ادکلن که البته روی شیشه‌ ی آن ها با علامت FL.OZ نوشته شده که هر کدام در چه رده‌ ای هستند و این عدد هم هیچ ربطی به مرغوبیت و کیفیت یک ادکلن ندارد. ادکلن و اودوتوالت نیز فرق چندانی از نظر مصرف با هم ندارند و این جا فقط یک طبقه ‌بندی تجاری و نوع استفاده مورد نظر بوده است. به طور معمول ما به ادوتوالت هم ادکلن می‌ گوییم.

انواع عطر و خواص آن ها

همان طور که درصد(غلظت) ترکیبات معطر(اروماتیک) کاهش می یابد، شدت و طول عمر عطر نیز کاهش می یابد. ترکیب آب و الکل بعنوان حلال مواد معطر بکار می رود. در عمل گرمای بدن سبب می گردد تا حلال بسرعت تبخیر شده و عطر بروی پوست باقی بماند تا بتدریج طی چندین ساعت تبخیر گردد. ما مجبوریم از همان معیار چشایی برای شناسایی نوع بوی عطر استفاده کنیم: "شیرین"، "تلخ"، "ترش". چند رده‌ بندی‌ دیگر مانند انواع رایحه ‌ی گل‌ ها یا میوه ‌ها یا حتی بوی چوب درختان و شکلات و توتون نیز وجود دارد ولی این سه نوع رایحه به اضافه ‌ی"سرد" و"گرم" ساده ‌ترین معیار های ما برای شناسایی عطرها هستند. علاوه بر صفات"تند" و"ملایم" شاید بشود صفت ‌های"سنگین" یا"سبک" را هم به کار برد. برخی از عطرها ترکیبی از این سه رایحه به اضافه‌ ی سردی و گرمی هستند مثلاً عطرهای گرم و شیرین یا سرد و تلخ یا تند و شیرین با تندی و ملایمت ‌های مختلف.
عطرهای گرم و شیرین و تلخ: مناسب برای فصول سرد یا مناطق سردسیر.
عطرهای سرد و تلخ یا ترش: مناسب برای فصول گرم یا مناطق گرمسیر و مجالس دوستانه.
عطرهای تند از هر نوع: برای میهمانی ‌ها و مجالس. نوع و فصل استفاده هم البته اول بستگی به ذائقه‌ ی بویایی شما دارد.

مراحل تبخیر عطر

1- رایحه اولیه: رایحه ای که پس از چند دقیقه از استعمال عطر احساس می گردد. رایحه اولیه همان احساس اولیه از بوی عطر می باشد. به همین خاطر در فروش عطر تاثیر بسزایی دارد. رایحه این مرحله تازه و تند می باشد. ترکیباتی که در این مرحله دخیل هستند بوی تند داشته و شدیدا فرار می باشند و بسرعت تبخیر می گردند.
2- رایحه ثانوی: رایحه عطر ثانوی زمانی که رایحه ابتدایی از میان می رود آشکار می گردد. رایحه ثانوی بدنه اصلی عطر را تشکیل می دهد و بعنوان ملایم کننده بوی تند اولیه بکار می رود. رایحه این مرحله چیزی حدود 10 دقیقه تا 1 ساعت بعد از استعمال عطر احساس می گردد.
3- رایحه پایه: رایحه عطر زمانی که رایحه اولیه و ثانویه از میان می روند. ترکیبات این گروه معمولا ثابت کننده می باشند. رایحه این مرحله قبل از 30 دقیقه از استعمال عطر احساس نخواهد شد.

منابع عطر سازی

گیاهان بعنوان منابع روغن های اساسی و ترکیبات معطر عمده بشمار می آیند. گیاهان این ترکیبات را بخاطر محافظت از حیوانات گیاه خوار و هم چنین جذب حشرات گرده افشان تولید می کنند.
1- گل ها: بزرگ ترین منبع مواد معطر می باشند که شامل گل های سرخ، مریم، میخک، یاس و ابریشم هستند.
2- برگ ها: برگ های نعناع هندی، بنفشه، رزماری، مرکبات، گوجه فرنگی و علف خشک.
3- ریشه و ساقه های زیرزمینی: ریشه درخت جوز و زنجبیل.
4- دانه ها: دانه های گشنیز، زیره، کاکائو، هل و بادیان.
5- میوه ها: میوه های تمشک، توت فرنگی، سیب، مرکبات، وانیل، فلفل شیرین.
6- روغن چوب: چوب درختان سرو، عرعر، کاج و صنوبر.
7- پوست درختان: درخت نعناع.
8- رزین(صمغ): رزین بوته کندر، بلسان(درخت گل حنا)، کاج و صنوبر.

منابع حیوانی

1- مشک: از کیسه آهوی آسیایی گرفته می شود که مشک سنتزی(مصنوعی) به علت اقتصادی بودن جایگزین مشک طبیعی شده است.
2- کاستوریوم: که از کیسه سگ آبی آمریکای شمالی بدست می آید.
3- عنبر سائل: ماده چربی مانندی که از نهنگ عنبر بدست می آید.
4- عسل: که از کندوی زنبور عسل بدست می آید.

منابع مصنوعی

مواد معطر ساختگی ترکیبات ارگانیکی می باشد که از فرآورده های نفتی و یا رزین درخت کاج حاصل می گردد مانند کومالین و لینالول.

خانواده عطرها

FRESHY GREEN: رایحه ای که شبیه علف و سبزه و یا برگ های تازه چیده شده می باشد، رایحه پر طراوت.
ORIENTAL: رایحه کاجی و بلوطی و یا وانیلی، رایحه گرم.
SPICY: رایحه گرم و تند.
WOODY: رایحه جنگل و چوب خشک تازه قطع شده.
FLORAL: رایحه گل ها، ملایم و طبیعی.
FRUITY: رایحه میوه ها بجز مرکبات مانند: سیب، موز و توت فرنگی.
FUNGAL: رایحه قارچ مانند.
EARTHY /MOSSY: رایحه زمین جنگل و خاک.
CITRUS: رایحه مرکبات مانند: نارنج، لیمو ترش و پرتغال.
TOBACCO: رایحه تنباکو.
SWEET: رایحه شیرین.
LIGHT: رایحه ملایم و سبک.
HEAVY: رایحه سنگین و گیرا.
از دیگر گروه های عطر ها می توان به DEODORANT ها که برای برطرف کردن بوی بد دهان و ANTI-PERSPIRANT ها که از تعریق بدن جلوگیری می کنند و AFTERSHAVE که پس از اصلاح استفاده می گردند نام برد.

نکاتی در مورد مصرف عطر ها

1- عطر را در نقاط نبض دار بدن استفاده کنید نقاطی که جریان خون قوی و پوست گرم تر از دیگر نقاط می باشد مانند مچ دست، پشت گوش، قفسه سینه، گردن، پشت زانوها و داخل آرنج ها.
2- عطر را بصورت چند لایه استفاده کنید تا ماندگاری آن افزایش یابد.
3- پس از 4-3 ساعت معمولا باید مجددا به خودتان عطر بزنید.
4- عطر را در هوای روبروی خود اسپری کرده و از آن عبور کنید. با این کار عطر بطور یکنواخت روی بدن شما می نشیند.
5- هیچ گاه عطر را مستقیما روی لباس خود بکار نبرید زیرا ممکن است ایجاد لک کند.
6- زمان امتحان عطر هنگام خرید اجازه دهید حداقل عطر بمدت 10 دقیقه روی پوست شما باقی بماند و زمانی که بوی عطر با بوی طبیعی بدن شما آمیخته می گردد ایجاد بوی متفاوتی خواهد کرد. با این کار انتخاب بهتری خواهید کرد هم چنین بیش از 3 عطر را هم زمان امتحان نکنید چون بینی شما دیگر قدرت تشخیص نخواهد داشت.

استفاده درست از عطر

یادتان باشد که شما"عطر را به خاطر دیگران می ‌زنید" چون بعد از چند دقیقه شما به خاطر عادت به آن دیگر بویی نمی‌ شنوید. پس عطر برای ایجاد احساس بهتر از شما در نظر دیگران است. در هر شغل و سمتی هستید عطر را فراموش نکنید. به هر حال بیشتر افراد تقریباً روی یک چیز نقطه اشتراک دارند و آن این که برای بوی خوش احترام قائلند.

چگونگی ماندگاری بوی عطر

شما رایحه عالی مورد نظر خود را در قیمتی مناسب پیدا کرده اید، اما هر زمان که از آن استفاده می کنید، به زودی و در عرض چند ساعت بوی آن از بین می رود. چرا این اتفاق می افتد؟ روش هایی را بیاموزید تا به شما اطمینان بدهد که بوی عطرتان در سر تا سر شب یا روز قوی و خوب باقی می ماند.


۱- پوست سالم رمز استفاده موفق از محصولات آرایشی و زیبایی است. ابتدا مطمئن بشوید که پوست شما پیش از استفاده از عطر کاملا شسته و تمیز است.
۲- توجه کنید که چه نوع مواد بهداشتی پوست و بدن باعث می شود که بدن شما بوی تندی داشته باشد. اگر از عطر برای این منظور استفاده می کنید که بوی بدن شما را بپوشاند، این بو و عطر به مدت طولانی نمی ماند و سرانجام بوی بدن شما بر عطر غلبه می کند.
۳- اگر بوی بدن شما به شکلی است که اثر عطر را از بین می برد، قبل از به کار بردن عطر از محصولات بهداشتی و آرایشی مناسب استفاده کنید.
۴- دقت کنید که عطر را در جایی که ماده بوبر یا ضد عرق استفاده کرده اید، به کار نبرید. بوبرهایی با رایحه ملایم بوی عطر شما را نمی پوشاند، بلکه آن را افزایش می دهند. بوبرها هر نوع بوی عرق را از بین می برند و باعث می شوند که رایحه عطر به خوبی بدن شما را خوشبو کند.
۵- قبل از استفاده از عطر مطمئن شوید که خراش و زخم روبازی بر روی پوست خود ندارید، زیرا ترکیب عطر با مایعات بدن باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود.
سودا نعیمی
1396/9/19
آیا عطر ریلکس در سه روز جان مصرف کننده را می ستاند؟
شبکه های اجتماعی از فروش عطری بنام «ریلکس» در بازارهای مصر، سودان، لبنان، عراق، بحرین و کویت خبر می دهند که مصرف کننده سه روز پس از استفاده از آن جان خود را از دست می دهد.در مصر وزارت تدارکات این کشور نسبت به فروش این عطر در داروخانه ها و مراکز عطر و ادکلن فروشی هشدار داده است. به گزارش شبکه العربیه این وزارتخانه دستور داده تا بلافاصله این عطرها از بازار جمع آوری شود.
در الجزائر مقامات این کشور دستور تحقیقات درباره وجود چنین عطری و صحت و سقم خبرهای منتشر شده در این رابطه را صادر کرده اند.

در خبرها آمده وجود مواد شیمیایی فوق العاده سمی در این عطر موجب مرگ مصرف کننده ظرف سه روز می شود. در گزارشها نامی از مواد شیمیایی سمی برده نشده است.

به گزارش خبرگزاری هافینگتن پست کارشناسان نسبت به وجود چنین ماده این ابراز تردید کرده اند. به اعتقاد آنها موادی چون «آستون» و یا مایع بی رنگ «بنزن» می تواند اثرات سویی بر انسان برجا گذارد، اما نسبت به وجود عطری که در عرض سه روز پس از مصرف افراد را از بین می برد ابراز شک وتردید شده است.

براساس همین منبع در ماه ژانویه سال جاری نیز شایعاتی درباره وجود ماده ای بنام ریلکس پخش شده بود. سایت اینترنتی البیان در تاریخ ۲۱ اوت سال جاری بیانیه مقامات کشور امارات عربی متحده را در این زمینه منتشر کرده بود که در آن خبر وجود چنین ماده ای تکذیب شده بود.

پیش از این نیز در سال ۲۰۱۳ اطلاعاتی درباره وجود عطر کشنده ای بنام لاولی در کشورهای عربی پخش شد که مقامات این کشورها این شایعات را تکذیب کردند.

سودا نعیمی
1396/8/17
کاهش استرس روزانه با عطر درمانی

آروماتراپی یا رایحه‌درمانی، استفاده از عطر برای درمان برخی بیماری‌های روحی و آشفتگی‌ها است و امروزه کاربرد زیادی در سراسر جهان دارد.
یکی از مواردی که در طول روزهای پرمشغله کاری می‌تواند از میزان استرس و فشارکاری بکاهد، بوئیدن یک رایحه ملایم و خوشبو است. در واقع، تحریک پیاز بویایی با استشمام عطر(علی‌الخصوص عطرهایی که باب میل‌ ما است) منتج به آرامش اعصاب و کاهش استرس می‌شود.در واقع، تحریک پیاز بویایی با استشمام عطر(علی‌الخصوص عطرهایی که باب میل‌ ما است) منتج به آرامش اعصاب و کاهش استرس می‌شود. از این‌رو، امروزه کارشناسان طب سنتی تأکید زیادی روی استفاده از آروماتراپی دارند.رایحه‌درمانی نسبت به سایر روش‌های درمانی غیرمعمول پیشرفت زیادی داشته و به‌صورت گسترده در منازل، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌گونه‌ای که حتی در برخی کشورها با این شیوه از میزان دردهای ناشی از شیمی‌درمانی، زایمان و سرطان می‌کاهند. علاوه‌بر این، مثلاً در ژاپن از انواع عطر برای فضای داخلی شرکت‌ها و آرامش بخشیدن به ارباب‌رجوعانی که منتظر هستند، بهره می‌گیرند.برای بهتر شدن خلق و خو بهتر است سراغ رایحه‌هایی برویم که بویی ترش و شیرین دارند، چون این دسته از عطرها احساس بهتری به انسان می‌بخشند. مثلاً شکوفه گلابی، تمشک وحشی و شکوفه نارنج به رایگان در بسیاری از منازل و باغچه‌ها وجود داشته و جزو این دسته به‌شمار می‌رود. در واقع، این دسته از عطرها، انرژی و شادابی را به فرد منتقل کرده و به عبارتی، حال فرد را بهتر می‌کنند.هم‌چنین گرمای تابستان، برخی افراد را کلافه و بداخلاق می‌کند و از میزان کارآیی‌ می‌کاهد. این در حالی است که عصاره‌های ترش و خنک مثل لیمو و مرکبات تا حد زیادی از میزان کلافگی کاسته و سطح آرامش را ارتقا می‌دهد. بوی شیرین نارگیل نیز تحمل فرد را در برابر فشارهای کاری و استرس‌های روزمره بیشتر می‌کند.پیشینه استفاده از روغن‌های معطر گیاهی، طولانی و برجسته است و احتمالاً مصریان باستان هزاران سال پیش کوشش زیادی برای توسعه این شیوه درمانی کرده‌اند. در واقع آروماتراپی هنوز مورد تائید همه کارشناسان طب سنتی نیست اما از آن‌جایی که استشمام رایحه‌های خوش و ملایم، ضرری برای فرد ندارد، به امتحانش می‌ارزد.
سودا نعیمی
1396/8/17
استفاده نمودن عطر برای کودکان
بسیاری از بچه‌ها جذب بوی خوب عطر‌ها و ادکلن‌ها می‌شوند و در زدن آن به لباس‌هایشان افراط می‌کنند. بعضی پدر و مادر‌ها نیز بدون توجه به حساس بودن بدن نوزادشان، برای خوش بو شدنش، به او عطر می‌زنند. اما چه لزومی دارد که بچه‌ها در سن نوزادی و یا کودکی عطر بزنند؟


تا حد امکان برای نوزادان از عطر و ادکلن استفاده نشود. چرا که نوزاد از محیطی استریل بیرون می‌آید و ممکن است به مواد سازنده عطر‌ها واکنش نشان دهد. پدر و مادر‌ها حتی نباید در فضای اتاق کودک بوگیر و اسپری خوشبو‌کننده استفاده کنند چون با این کار زمینه حساسیت و آلرژی در نوزاد افزایش می‌یابد.»
اگر والدین خیلی بر خوش‌بو بودن نوزاد اصرار دارند، می‌توانند ابتدا به لباسی که می‌خواهند به او بپوشانند عطر بزنند و بعد از نیم ساعت آن را لباس را تنش کنند. همچنین می‌توانند از کرم‌ها و پودر‌هایی استفاده کنند که رایحه قوی نداشته باشد.

حساسیت نوزادان به عطر و ادکلن
نوزادان و کودکانی که حساسیت راه‌های هوایی دارند و والدین‌شان برای آنها عطر و ادکلن می‌زنند، اگر دچار سرماخوردگی شوند، علائم حساسیت‌شان تشدید می‌شود. پدر و مادر‌ها باید دقت توجه داشته باشند که راه‌های هوایی نوزاد بسیار حساس است،‌طوری که در بسیاری موارد ما توصیه می‌کنیم که هیچ غذایی در آشپزخانه سرخ نشود. همچنین با بالا‌رفتن دمای بدن، عطر جذب پوست بچه می‌شود و ممکن است برای او ایجاد حساسیت پوستی کند.در 28 روز اول نوزاد که دوره نوزادی نامیده می‌شود، بوی بسیاری از عطر‌ها نباید به مشام او برسد. حتی پدر و مادر‌ها هم نباید در این دوره نوزاد‌شان را زیاد ببوسند.
همه ما می‌دانیم که علاج واقعه قبل از وقوع است و می‌توان از آن پیشگیری کرد. در این میان نقش پدر و مادر را نباید نادیده گرفت چون در مرحله اول بدن آنها است که با ذرات عطر و ادکلن درگیر می‌شود. بنابر‌این اگر والدین نوزاد متوجه شوند که او مدام آبریزش بینی دارد و عطسه می‌کند، باید استفاده از عطر و ادکلن را کنار بگذارند و یا استفاده از آن را به کمترین اندازه مقدار برسانند. اما در صورت بروز حساسیت‌های پوستی و تنفسی می‌توان از پماد‌های پوستی و اسپری‌های مخصوصی که برای حساسیت نوزادان تولید شده استفاده کرد.»
حساسیت بدن به مواد معطر مصنوعی و شیمیایی به این دلیل است که بدن نوزاد مولکول‌های عطر و ادکلن را به صورت آنتی‌ژن خارجی و ناشناخته که به بدن وارد شده‌اند شناسایی کرده و در برابر آنها از خود دفاع می‌کند.
اما بچه‌هایی هم هستند که به عطر زدن عادت کرده‌اند و تا شیشه عطر را خالی نکنند، آرام نمی‌گیرند و پدر و مادر‌ها ناچارند برای ترک عادت بد این بچه‌ها و حفظ سلامتی آنها به هزار شیوه متوسل شوند.

عطر و ادکلن کودک مدتی است که در سیسمونی‌های بچه دیده می‌شود. خانواده‌‌ها نیز بدون توجه به مضرات این کالای خوش بو برای نوزاد، به هر قیمت که باشد آن را خریداری می‌کنند. اما در مقابل از خریدن فین‌گیر یا پوار که برای نوزاد ضروری است، خودداری می‌کنند. خانواده‌ها باید بدانند که نوزاد زیاد عرق نمی‌کند بنابر‌این نیازی به عطر و ادکلن ندارد و در صورت عرق کردن زیاد، باید به این موضوع مشکوک شوند. چون ممکن است فرزندشان دچار مشکل تیروئید یا بیماری سیستیک فیبروزیس باشد که یکی از علائم آن عرق کردن زیاد است.
سودا نعیمی
1396/8/17
ماندگاری عطرها
هرکسی دارای یک بوی خوش است که فقط به او تعلق دارد که تقریبا این چرخه بو به اندازه طول یک آرنج از بدن است.

هیچ کس نباید از عطر شما آگاهی پیدا کند مگر اینکه او در یک قدمی شما باشد. عطر باید یک پیام ظریف و شخصی را از جانب شما به سمت کسانی برساند که با آنها در تماس هستید. برای تاثیرگذاری طولانی مدت، عطر باید بر روی تمام بدن بنشیند که فنداسیون عطر را ایجاد می کند.


تعداد زیادی از شما بسیار مشتاق هستید که در خصوص ادکلن های بادوام که بهترین ماندگاری را دارند چیزهایی را بدانید. بسیار خوب!! پس در این راه با ما همراه باشید.

در عین حال صادقانه به شما می گویم که اغلب ادکلن های دارای ماندگاری طولانی (عطرهای دارای دوام طولانی که تمایل به قوی بودن دارند، ) همگی آنها واقعا برای استفاده خوشایند نیستند و تهوع آور بودن و سردردهای گاه و بیگاه را ایجاد می کنند.

چون تصفیه نشده به روی پوست شما باقی می مانند !!!!!!!

اغلب ما بیش از حد بر اهمیت ماندگاری پا فشاری می کنیم و بی توجه به پالایش عطر!!!،( فعل و انفعالاتی که در نتیجه مکانیسم شیمیایی پوست بدن و تعریق آن با تبخیر الکل عطر و عنصر اصلی عطر و در نهایت عمل کردن ثابت کننده های عطر می باشد ) که در نتیجه تعادل و هارمونی عناصر و پختگی عطر روی پوست را به همراه دارند تاکید نمی کنیم.

حقیقت این است که هر شخصی می خواهد ادکلنی را بخرد که خیلی بادوام باشد. ما تحت تاثیر این نکته هستیم که اگر یک ادکلن به مدت طولانی ماندگاری داشته باشد، معنایش برای مردان احترام بیشتر و برای زنان جلب توجه بیشتر می باشد! این امر واقعا درست نمی باشد.

ما گاهی اوقات بعد از استفاده از عطر آن را احساس نمی کنیم، این امر واقعا یک مکانیزم دفاعی نیست و سیسم بویایی ما سرکوب می شود. این امر بدان معنا نیست که این رایحه برای دیگران قابل لمس نیست.

دوام پذیری و شدت می تواند به صورت متقابل منحصر به فرد و اختصاصی باشد اگرچه دوام پذیری گاهی اوقات به صورت یک معیار سنجش از دوام کلی یک عطر در نظر گرفته می شود.
آنچه ما تشخیص نمی دهیم این است که ادکلن های تند دارای نیاز ضروری برای ما می باشد تا به میزان کافی جلب توجه نماییم. معمولا آنها یک تاثیر منفی بر جای می گذارند زیرا آنها بسیار تند هستند.

اما این امر چیزی نیست که بتوان آن را به دیگران آموخت. شما وقتی بیشتر از ۵ بار Joop را به پوست خود اسپری می کنید متوجه منظورم خواهید شد و خانمی که در کنار شما نشسته گیــــــج خواهد شد.

آیا شما زمانی که عطر دلخواه خود را وقتی که صبح می خواهید از خانه خارج شوید استفاده می کنید و تا موقع ناهار از بین می رود، دوست دارید یا از آن متنفر می شوید؟
و یا اگر بخواهید برای دو مناسبت مختلف در طول روز از دو عطر مختلف استفاده کنیدچطور ؟ و رایحه عطر اول ۲۴ ساعت روی پوست شما باقی بماند !!!

این مطالب صرفا یک تجربه شخصی نیست ، اگر دقت کرده باشید عطرهای جدید و امروزی به سوی ماندگاری کم تمایل دارند و دیگر خبری از ماندگاریهای طولانی مدت نیست.

چرا ؟؟؟؟؟

آیا دلیلش سیاست کمپانی های سازنده است که میخواهند شما را به استفاده بیشتر از عطر تشویق کنند تا در مدت زمان کوتاهتری عطر خریداری کنید؟ شاید!!!!!

اما واقعیت قضیه فرهنگ استفاده از عطر است که به سمت تعدد استفاده عطرهای مختلف در طول یک روز در حرکت است.
سودا نعیمی
1396/7/12