4FYA0UM
1397/11/28
ساک خرید حصیری کد ۲۴

ساک خرید حصیری
این محصول یک ساک خرید حصیری (زنبیل) تهیه شده از گیاه لی است که به دست هنرمندان شمال کشور بافته شده. ابعاد آن ۵۰x۵۵ سانتی متر و وزنی حدود ۴۲۰ گرم دارد. ساک خرید حصیری محصولی قابل بازیافت است و با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی میتواند مدت زیادی کار کند. همچنین جایگزین بسیار مناسبی برای کیسه های پلاستیکی متداول غیرقابل بازیافت است. چه خرید از سوپرمارکت و هایپر مارکت باشد چه خرید میوه و سبزی و نان این ساک خرید گزینه بسیار مناسبی است. رنگبندیهای زیبایی دارد و در ۶ رنگ مختلف قابل سفارش است.

زنبیل‌ های حصیری در گذشته توسط زنان و مردان روستایی گیلان در اندازه‌ های مختلف با کاربرد های متفاوت درست می‌ شد و برای حمل کالاهای خریداری شده در بازار و یا برای جا به‌ جایی بار و مواد کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما حالا استفاده از زنبیل به دلایل مختلفی کم شده و جای خودش رو به انبوهی از کیسه‌ های پلاستیکی داده که برای طبیعت مضر است.

حصیرها ضمن اینکه زیبا هستند از مواد طبیعی بافته می‌شوند و به راحتی به طبیعت باز می‌گردند. در واقع می‌توان گفت استفاده از آن نمادی از سنت قدیم گیلان است. در گذشته، هر خانواده‌ گیلانی که برای خرید به بازار می‌ رفت یک زنبیل داشت. خانم‌ها معمولا با زنبیل به خرید می‌رفتند و نان، سبزی، شیر و میوه را که می‌خریدند، درون زنبیل جاسازی می‌کردند و به کمک آن همه وسایل را به خانه می‌آوردند. اما کم‌ کم مصرف زنبیل در اکثر مناطق شهری کاهش چشمگیری پیدا کرد.

حصیر بافی از جمله صنایع دستی بومی گیلان است. در تولید آن از مواد اولیه طبیعی استفاده میشه و تمام مراحل تولید به شیوه کاملا سنتی و توسط زنان انجام انجام میشه. رویش انواع گیاهان خودرو با توجه به اقلیم منطقه در کنار مرداب‌ ها و آبگیرها باعث پدید آمدن انواع محصولات حصیری از گذشته تا به امروز در گیلان شده. این گیاهان در اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت ماه شروع به جوانه زدن میکنند و در پایان تابستان قبل از برداشت برنج نهایت رشد خود میرسند.

لی یا گالی از جمله گیاهانی است که به خودی خود رشد کرده، نیاز به مراقبت ویژه‌ ای ندارد و در کنار مرداب‌ ها و ساحل به راحتی قابل تهیه است. اوایل فصل تابستان زمان چیدن این گیاه و خشک کردن آن است. بهترین محل برای نگهداری گیاه خشک شده لی، در پشت‌ بام خانه‌ های روستایی است. چون گرمای موجود در آن فضا از تغییر رنگ و پوسیدگی الیاف بر اثر رطوبت موجود در هوای گیلان جلوگیری می‌کند. پس از خشک کردن الیاف، رنگهای مورد نیاز تهیه و برخی الیاف رنگ آمیزی می‌شوند. الیاف مناسب برای بافت به سه دسته تقسیم می شوند: الیاف ریز جهت تهیه ریسه و اتصال نوارها به یکدیگر، الیاف متوسط جهت بافت نوار اولیه و تهیه انواع تولیدات، الیاف درشت برای تهیه بافته‌ های داری که از ارزش و ظرافت کمتری در بافت دارند.
4FYA0UM
1397/11/28