115yusefi
1397/2/16
سردار محمد داود خان
داود خان، اولین رییس جمهور افغانستان است، داود خان در سال ۱۲٨٨ در کابل به دنیا آمد، در دوران دههٔ ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، وی در پست‌های گوناگونی ایفای وظیفه نموده‌است. در سال‌های ۱۹۵۰–۱۹۴۹ وزیر دفاع و از سال ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۳ به عنوان نخست وزیر کشور بود که در این مدت اصلاحات بنیادینی چون نهضت بانوان، اعمار شاهراه و تأسیس تعدادی کارخانه‌های بزرگ را پایه‌گذاری نمود. ظاهرشاه پادشاه افغانستان او را در سال ۱۹۶۳ برکنار کرد.
در ۱۷ ژوئیه ۱۹۷۳ (۲۶ تیر ۱۳۵۲ خورشیدی) با توسل به کودتای نظامی سرد، ظاهر شاه پسر عمویش را از سلطنت خلع کرده، نظام جمهوری را بنا نهاد.
داود خان یک انسان وطن دوست بود و در راه بازسازی و اعمار زیربناهای اقتصادی کشور از هیچ تلاشی فرو گذار نمی کرد. برای همین تلاش داشت تا روابط حسن با کشورهای ابر قدرت داشته باشد، در سال۱۳۵۷طی یک سفری که به مسکو داشت که سبب شد روابطش با شوروی خراب شود، پس از بازگشت از آنجا بدون درنگ به آمریکا رفت و روابطش را با آن کشور برقرار کرد.
این سفر بر روسی ها سنگین تمام شد و در صدد نابودی داودخان بر آمدند، تا حزب دموکراتیک خلق دست به کودتای ۷ اردیبهشت ۱۳۵۷ بزند اما داود خان مرد تسلیم نبود و شجاعانه به مقاومت پرداخت و تا پای شهادت در راه هدفش ایستاد. تا اینکه در همان سال او و هجده تن از اعضای فامیلش را در ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان به قتل رسانیدند.
اشتباه داود خان این بود که اولا توسعه کشور را در روابط با ابر قدرت ها می دید نه تکیه بر داشته های خود، ثانیا خیلی عجولانه از شرق به غرب گرایش پیدا کرد.
115yusefi
1397/2/16
میگن زندگی زیباست
میگم عشق زیباست
چون زندگی بدون عشق بی معناست