مرام‌نامه

متن این مرام‌نامه متعلق به شبکه اجتماعی سایت تبیان و کلیه حقوق انتشار آن محفوظ است و سایت تبیان به عنوان یک سایت مستقل ایرانی از قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران تبعیت می‌نماید.

شرایط عضویت:

1- استفاده از شبکه اجتماعی تبیان مختص کاربران دارای هویت واقعی محرز شده نزد تبیان می‌باشد.

2- ورود به شبکه اجتماعی تبیان به معنای قبول کلیه شرایط و موازین فعالیت در این شبکه است.

نگاهداشت اطلاعات شخصی و خصوصی:

3- اعضاء شبکه اجتماعی تبیان نباید اطلاعات شخصی و خصوصی خود را که فکر می‌کنند حساس و محرمانه است؛ در شبکه اجتماعی تبیان در معرض دید عموم قرار دهند. شبکه اجتماعی تبیان مسئولیت سوء استفاده از این اطلاعات توسط دیگران را نمی‌پذیرد.

4- مسوولیت نمایش اطلاعات شخصی اعضای شبکه اجتماعی که توسط خود عضو در معرض دید سایر کاربران قرار می‌گیرد به عهده خود کاربر می‌باشد و شبکه اجتماعی تبیان مسئولیت خسارت‌های وارده در اثر اعتماد و اتکاء اعضا به دیگر کاربران اینترنتی و فاش شدن اطلاعات توسط خود کاربر را نمی‌پذیرد.

5- از وارد کردن عکس‌های خانوادگی بدون پوشش مناسب خودداری گردد. شبکه اجتماعی تبیان در صورت مشاهده و گزارش چنین عکس‌هایی رأسا اقدام به حذف عکس خواهد کرد. رعایت کردن حدود شرعی و عرفی حجاب در جامعه در عکس‌های ارسالی کاربران الزامی است.

6- شبکه اجتماعی تبیان مجاز است اعضایی را که از اطلاعات شخصی سایر اعضا سوء استفاده می‌کنند؛ لغو عضویت نماید.

7- در مواردی که یکی از کاربران یا اعضاء از عضو دیگری اطلاعات تماس وی را بخواهد، توجه به امنیت و اعتمادپذیری آن فرد با خود کاربر است و در این موارد مسئولیتی به عهده شبکه اجتماعی تبیان نخواهد بود.

قوانین فعالیت‌های مختلف کاربری در شبکه اجتماعی تبیان:

8 - شبکه اجتماعی تبیان مجاز است کلیه مطالبی را که اعضا در اشکال مختلف (نظر؛ ثبت مطالب؛ انجمن؛ وبلاگ؛ لینک؛ یادداشت؛ تصویر و ...) در شبکه به اشتراک می‌گذارند؛ کنترل نماید ولی خود را ملزم به این مسئله نمی‌داند. مسئولیت کلی اشتراک مطالب به عهده عضو قرار دهنده اطلاعات است و اشخاص نباید مطالب نامناسب را در شبکه اجتماعی تبیان منتشر نمایند.

9 - کاربران شبکه اجتماعی تبیان موظفند از ثبت مطالب غیر اخلاقی خودداری کرده و لینک سایت‌های غیر اخلاقی و مبتذل را درج ننمایند.

10 - استفاده از کلمات زشت و رکیک (فحش و ناسزا) ممنوع است.

11 - از تبلیغ شخصیت‌های مبتذل اعم از خوانندگان لس‌آنجلسی و بازیگران بدنام هالیوودی و بالیوودی خودداری نمایند.

12 - به شخصیت و عقاید سایر اعضا و کاربران شبکه اجتماعی(خواه حقیقی یا حقوقی)، بی،‌احترامی، توهین و استهزا نشود.

13 - مطالبی که با جهت گیری و عناد با جمهوری اسلامی ایران و ملیت ایرانی است درج ننمایند.

14 - از قرار دادن تصاویر و طرح و کاریکاتورهای ترسناک؛ رعب انگیز؛ دل‌خراش؛ غیر اخلاقی؛ پوشش کم و نامناسب؛ مستهجن؛ و تصاویر موهن سیاسی و مذهبی خودداری نمایند.

15 - از توهین به نظام مقدس جمهوری اسلامی، اصل ولایت فقیه و شخص حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) خودداری کرده و همچنین مجاز به توهین یا افترا به هیچ یک از مقامات تصریح شده در قانون جمهوری اسلامی ایران نمی‌باشند.

16 – شبکه اجتماعی تبیان از نقد سازنده و علمی و اصولی به قصد اصلاح و سازندگی حمایت می‌نماید.

17- بیان عقاید و سلایق در چهارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران؛ با احترام به اصول فکری و اخلاقی دیگران و با پرهیز از توهین و فحاشی مجاز می‌باشد.

18- از تمسخر گویش‌ها و لهجه‌های اقوام و شهرهای مختلف ایران پرهیز نمایند و بیان لطیفه‌ها و جوک‌هایی که به این امر منجر می‌شود؛ خودداری شود.

19- در مطالب سیاسی برای جلوگیری از افتادن در دام شایعه، استفاده از منابع موثق و قابل رجوع اهمیت اساسی دارد.

20- در قرار دادن لینک یا آدرس به دانلود برنامه یا بازی دقت نمایند که مشکل اخلاقی نداشته باشد.

21- از تجسس اطلاعات شخصی دیگران به انحاء مختلف خودداری نمایند.

22- اعضاء مجاز به انتشار اطلاعات محرمانه مملکتی، اطلاعات محرمانه اشخاص دیگر، مطالب نفرت آمیز، غیر اخلاقی؛ غیر مجاز و غیر قانونی در شبکه اجتماعی تبیان نیستند.

23- استفاده از هویت افراد دیگر در شبکه برای فریب سایر اعضا مجاز نیست. کاربران ملزم به رعایت حقوق فردی و اجتماعی سایر کاربران هستند.

24- پیشنهاد و یا تشویق به هر نوع فعالیت غیر قانونی ممنوع می‌باشد.

25 - انتشار مطالبی که برخلاف امنیت ملی می‌باشد در سایت تبیان ممنوع است.

26 - کاربران مجاز به تبلیغ برای روش‌های ناسالم کسب درآمد از طریق اینترنت در سایت تبیان نیستند.

27 - در صورت تخلف از قوانین شبکه اجتماعی، خود به خود عضویت اعضاء متخلف در این شبکه حذف یا تعلیق می‌گردد.

28 - شبکه اجتماعی تبیان موظف به رعایت مواد 32 و 33 قانون جرایم رایانه‌ای مصوب سال 1388 می‌باشد.

29 - تفحص و بازبینی در محیط چت خصوصی ، نیاز به تذکر و پی گیری ندارد چون فرض بر حفظ حریم خصوصی افراد است اینگونه تفحص ها ، تنها در صورت شکایت یکی از طرفین گفتگو نیاز به اعتنا دارد.

30 - انتشار محتوای خصوصی افراد، توسط یکی از طرفین چت خصوصی ، بدون رضایت طرف دیگر ممنوع است. این بند از مرامنامه شامل همه کاربران حقیقی و حقوقی می گردد.

31 - حساب‌های کاربری افرادی که با اطلاعات نامعتبر و یا غلط در جهت فریب سایر کاربران و یا سیستم در شبکه فعالیت دارند غیر قابل قبول بوده و عضویت آنها تعلیق خواهد شد.

32 - این مرام‌نامه در 32 بند تنظیم شده است و در کارگروه تخصصی کاربر موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان تصویب گردیده است.